Mančkins

Mančkins

Mančkina šķirnes kaķi ir vidēja izmēra kaķi ar ļoti īsām kājām un garu muguras līniju. Šīs šķirnes kaķu kustības tiek salīdzinātas ar seska kustībām, tādēļ tiem nepiemīt graciozitāte, kas raksturīga kaķiem ar garākām kājām. Mančkiniem ir drukns ķermenis un ļoti noapaļotas krūtis. Šķirne var būt gan garspalvaina, gan īsspalvaina. Abiem paveidiem ir grezns, visiem laikapstākļiem piemērots, zīdains kažoks. Garspalvainajiem mančkiniem ir kupla aste. Šai šķirnei ir pieļaujamas visa veida kažoka krāsu un rakstu variācijas, kā arī tās pārstāvju valrieksta formas acis var būt jebkāda veida krāsā.

Munchkin
  • Coat length: Long
  • Grooming Requirements: Once a week
Munchkin
  • Activity : Medium
Munchkin
  • Noise: Low

Temperaments

Mančkini ir maigas dabas un draudzīgi. To ziņkārība un rotaļīgums neizzūd arī pieaugušā vecumā. Mančkini ir draudzīga šķirne, kas mīl sabiedrību. Tiem ir iespējams iemācīt ķert priekšmetus un izpildīt balss komandas. Lai gan mančkini spēj uzlēkt uz galda virsmām, daudzi izvēlas gudrāku veidu, kā vieglāk tikt uz paaugstinājuma. Par spīti savām īsajām kājām mančkini spēj ātri skriet.

Izskats

Mančkini var nebūt pietiekami lokani, lai apkoptu sevi paši, kā to dara citi kaķi, tādēļ tiem ir nepieciešama palīdzība. Tas īpaši attiecas uz īpatņiem ar grezni garo apmatojumu.

Uzvedība

Šie kaķi bieži vien var šķist atturīgi, neatkarīgi un rezervēti, taču tiem patīk klusu saimnieku sabiedrība un dzīve mierīgā mājvietā, tāpēc tie ir labi draugi mierīgai mājas dzīvei. Neraugoties uz to, kaķi bieži vien mīl uzturēties drošā zonā ārpus telpām, piemēram, drošā aplokā. Iekštelpās dzīvojošiem kaķiem ir nepieciešama barība un ūdens, tualetes kaste klusā vietā, kur tie netiek traucēti, ērtas, caurvēju izolējošas gultas, nagu asināmie stabi un paaugstinājumi, lai tie justos drošībā. Ierobežotajās telpās tiem ir nepieciešamas biežas saskarsmes iespējas un īpaši rotaļas ar saimnieku, kā arī regulāra interaktīvo rotaļlietu nomaiņa, lai rosinātu viņos dabisko ziņkārību, padarītu tos laimīgus, uzturētu veselus un nodrošinātu fiziskus un garīgus stimulus.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākais ēdiens, ēdiens, kas tam negaršo, kā arī specifiskas vajadzības attiecībā uz barību. Taču kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 dažāda un specifiska barības viela. Šo barības vielu proporcija ir atkarīga no kaķa vecuma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka barības vielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas norādēm, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības receptēm.

Veselības apsvērumi

Šai šķirnei raksturīgo īso kāju cēlonis ir ar kaulu un mugurkaula problēmām saistīta deformācija, tādēļ ne visas kaķu asociācijas šo šķirni atzīst. Zināms, ka līdzīgas ķermeņa uzbūves suņu šķirnēm problēmas sagādā artrīts, tiek izteiktas bažas, ka artrīts varētu rasties arī mančkiniem. Tāpat kā visiem kaķiem, arī mančkiniem nepieciešama vakcinācija, parazītu profilakse un ikgadējas pārbaudes pie veterinārārsta.

Šīs sugas izcelsme

ASV

Tā kā šo šķirni uzskata par takša kaķu dzimtas ekvivalentu, šī šķirne kaķu pasaulē ir izraisījusi strīdus. Mančkinu mutācija tika atklāta 1983. gadā Amerikā, kur tiem piešķīra pasakā „Oza zemes burvis” sastopamo punduru vārdu. Mančkiniem līdzīgi īskājaini kaķi Anglijā tika manīti 20. gadsimta 30. gados, bet Krievijā — 20. gadsimta 50. gados, taču šīs šķirnes netika pavairotas. Šo šķirni neatzīst galvenā Apvienotās Karalistes kaķu mīļotāju asociācija.

Vai es varu audzināt savu kaķi iekštelpās?

Visi kaķi pēc dabas ir ziņkārīgi, rotaļīgi un mednieki, tāpēc viņu dabiskie instinkti liek tiem patstāvīgi meklēt šīm īpašībām atbilstošas nodarbes. Dažas šķirnes ir mazāk piemērotas dzīvei iekštelpās nekā citas, taču, ja plāno savu kaķi audzināt iekštelpās, tev tam jānodrošina pietiekams daudzums spēļu un stimulu un pietiekams laiks saskarsmei ar cilvēku, lai kaķis justos laimīgs.

Kaķa ievešana mājā, kurā ir vairāki mājdzīvnieki

Ja kaķi tiek pieradināti pie citiem mājdzīvniekiem jau mazotnē, vairums kaķu iemācās sadzīvot ar visa veida mājdzīvniekiem, taču kaķiem ir nepieciešama sava telpa, tāpēc ir svarīgi nodrošināt tam atslodzes zonu un vietu, ko nepieciešamības gadījumā tas var uzskatīt par savu.