Šinšilla

Šinšilla

Šinšillas šķirnes kaķu kažoka krāsojumam ir tikai viena variācija — balta. Acis vienmēr ir zaļas. Šim kaķim ir plata piere, tālu viena no otras izvietotas ausis un saplacināts, atklāts purniņš. Acis ir lielas, apaļas un gaišas. Lai gan Šinšillas šķirnes kaķiem ir smalkāka kaulu uzbūve nekā vairumam Persijas šķirnes kaķu, to kājas arī ir diezgan īsas, druknas un spēcīgas. Aste ir īsa un kupla. Apmatojums ir garš, biezs un krāšņs ar blīvu, mīkstu pavilnu.

Chinchilla
  • Coat length: Long
  • Grooming Requirements : Daily grooming
Chinchilla
  • Activity : Low
Chinchilla
  • Noise : Low

Temperaments

Šinšillas šķirnes kaķi ir maigas dabas, mīļi un sirsnīgi. Persijas tipa kaķi parasti ir diezgan neaktīvi un klusi. Šinšillas kaķi tiek uzskatīti par daudz draudzīgāku un ekstravertāku šķirni nekā vairums Persijas tipa kaķu.

Izskats

Šinšillas šķirnes kaķiem nepieciešama ikdienas kopšana, lai nodrošinātu, ka to garais, gaisīgais apmatojums nav samudžinājies un savēlies. Nenovēršot kaķa kažoka apmatojuma savelšanos, to var būt nepieciešams pilnībā nogriezt un ataudzēt no jauna. Lai izvairītos no notraipīšanās, nepieciešams katru dienu notīrīt tālāk tekstā norādītās zonas. Šinšillas šķirnes kaķiem ir raksturīgi izdalījumi no acīm, tādēļ acu kaktiņi un purniņa sāni ir regulāri jātīra. Kaķa sēžamvieta un astes apakšdaļa regulāri notraipās ar fēcēm, tāpēc nepieciešams rūpīgi uzraudzīt, lai šīs zonas būtu ideāli tīras, tādējādi izvairoties no traipiem un neglītiem saķepumiem.

Uzvedība

Šie kaķi bieži vien var šķist atturīgi, neatkarīgi un rezervēti, taču tiem patīk klusu saimnieku sabiedrība un dzīve mierīgā mājvietā, tāpēc tie ir labi draugi mierīgai mājas dzīvei. Neraugoties uz to, kaķi bieži vien mīl uzturēties drošā zonā ārpus telpām, piemēram, drošā aplokā. Iekštelpās dzīvojošiem kaķiem ir nepieciešama barība un ūdens, tualetes kaste klusā vietā, kur tie netiek traucēti, ērtas, caurvēju izolējošas gultas, nagu asināmie stabi un paaugstinājumi, lai tie justos drošībā. Ierobežotajās telpās tiem ir nepieciešamas biežas saskarsmes iespējas un īpaši rotaļas ar saimnieku, kā arī regulāra interaktīvo rotaļlietu nomaiņa, lai rosinātu viņos dabisko ziņkārību, padarītu tos laimīgus, uzturētu veselus un nodrošinātu fiziskus un garīgus stimulus.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākais ēdiens, ēdiens, kas tam negaršo, kā arī specifiskas vajadzības attiecībā uz barību. Taču kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 dažāda un specifiska barības viela. Šo barības vielu proporcija ir atkarīga no kaķa vecuma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka barības vielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas norādēm, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības receptēm.

Veselības apsvērumi

Šinšillas kaķu šķirne ir Persijas kaķu paveids, un ir zināma līdzība starp Šinšillas šķirnes kaķiem un citiem Persijas garspalvainajiem kaķiem, tādēļ daudzas no Persijas kaķiem raksturīgajām problēmām var rasties arī Šinšillas šķirnes kaķiem. Tā kā galvas forma ir saīsināta un purniņš saplacināts, iespējama žokļa deformācija, kuras rezultātā var rasties zobu slimības un iespējami ēšanas un dzeršanas traucējumi. Tā kā nāsis ir mazas un mīkstās aukslējas ir pārāk garas, ir iespējami arī smagi elpošanas traucējumi. Asaru kanāli var būt novirzīti no dabiskā ceļa, līdz ar to acis asaro un pastāvīgi mitrina purniņu, kā rezultātā uz purniņa ādas rodas izsitumi un čūliņas. Plakanais purniņš palielina acu slimību iespējamību. Persijas kaķi var būt tāda gēna nesēji, kas nosaka cistu veidošanos nierēs un nieru mazspējas rašanos (šo slimību dēvē par autosomāli dominantu policistisko nieru slimību). Kad kļuva pieejama sijājošā izmeklēšana, 20. gadsimta 90. gados šo slimību konstatēja vairāk nekā trešdaļai visu Persijas kaķu un īsspalvaino eksotu. Lai gan šķita, ka Šinšillas šķirnes kaķu vidū šīs slimības izplatība ir mazāka, to tomēr konstatēja. Veicot atlasi, selekcionāri tagad cenšas šo problēmu izskaust. Vienmēr lūdziet, lai selekcionārs uzrāda kaķēna selekcijai izmantoto kaķu PNS sertifikātus.

Šīs sugas izcelsme

Anglija

Šinšillas kaķu šķirne patiešām ir specifisks Persijas kaķu paveids. Šķirnes apmatojumam ir viena krāsu variācija — sniegbalts apmatojums ar smalkiem melnas krāsas akcentiem, kas rada sudrabotu mirdzumu. Kaķu smaragdzaļās acis iezīmē precīza melna kontūra. Šinšilla bija pirmā kaķu šķirne, kas tika selektīvi pavairota, lai iegūtu konkrētu apmatojuma krāsu. Pirmo reizi šķirne tika izrādīta 1894. gadā Londonas izstāžu zālē Crystal Palace.

Vai es varu audzināt savu kaķi iekštelpās?

Visi kaķi pēc dabas ir ziņkārīgi, rotaļīgi un mednieki, tāpēc viņu dabiskie instinkti liek tiem patstāvīgi meklēt šīm īpašībām atbilstošas nodarbes. Dažas šķirnes ir mazāk piemērotas dzīvei iekštelpās nekā citas, taču, ja plāno savu kaķi audzināt iekštelpās, tev tam jānodrošina pietiekams daudzums spēļu un stimulu un pietiekams laiks saskarsmei ar cilvēku, lai kaķis justos laimīgs.

Kaķa ievešana mājā, kurā ir vairāki mājdzīvnieki

Ja kaķi tiek pieradināti pie citiem mājdzīvniekiem jau mazotnē, vairums kaķu iemācās sadzīvot ar visa veida mājdzīvniekiem, taču kaķiem ir nepieciešama sava telpa, tāpēc ir svarīgi nodrošināt tam atslodzes zonu un vietu, ko nepieciešamības gadījumā tas var uzskatīt par savu.