Afenpinčers (pērtiķpinčers)

Lai arī izskata ziņā līdzīgs terjeram, ar nebēdnīgu, pērtiķveidīgu izteiksmi, afenpinčers tiek klasificēts kā istabas sunītis. Pilnībā pieauguša suņa skausta augstums (no pēdām līdz lāpstiņu augšdaļai) ir no 24 līdz 28 cm, bet svars no 3 līdz 4 kg. Raupjais apmatojums parasti ir melns, ar nelielu pelēka toņa piejaukumu vai bez tā.

 • Category Size: Toy

 • Suitability As Guard: Medium

 • Category Size: Toy

 • Suitability As Guard: Medium

 • Alone: 1 to 3 hours

 • Suitability As Guard: Medium

 • Alone: 1 to 3 hours

 • Other Pets: Medium

 • Vocal: Not too noisy

 • Category Size: Toy

 • Alone: 1 to 3 hours

 • Other Pets: Medium

 • Vocal: Not too noisy

Pieredze

Afenpinčers ir dzīvīgs un pašpārliecināts, attiecīgās situācijās — apņēmīgs un bezbailīgs, taču ļoti mīl savus saimniekus. Tiem ir tendence ar piesardzību izturēties pret svešiniekiem, un šī iemesla dēļ svarīga ir kucēnu socializācija.

Fiziskās aktivitātes

Lai arī šis suns ir mazs, tas ir aktīvs un tam ir nepieciešams samērā daudz fizisko aktivitāšu (20–40 minūtes dienā). Tam patīk spēlēties, vingrinot prātu un ķermeni, taču rotaļām nevajadzētu būt pārlieku trakulīgām.

Uzvedība

Lai arī šie ir mazākie no suņiem, tie ir aktīvi, jautrību mīloši kompanjoni, kam vislielāko prieku sagādā būšana mājās ar saviem saimniekiem. Tie bieži ļoti pieķeras saimniekiem, bauda mājas komfortu un var būt labi mājas sardziņi, taču, lai šie suņi būtu labā fiziskā formā, mundri un veseli, tiem jebkurā gadījumā nepieciešamas fiziskas aktivitātes ārpus mājām. Daudzi gūst labus panākumus dresūrā un parasti mīl rotaļāties.

Izskats

Negludais, raupjais apmatojums vietumis ir pinkains un dabiski izskatās samērā nekārtīgs. Tāpēc prasību attiecībās uz kopšanu nav daudz — pilnībā pietiks ar izsukāšanu reizi nedēļā.

Veselība un uzturs

Klēpja sunīšiem ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka tie ātri patērē enerģiju, savukārt to mazie kuņģīši nozīmē, ka tiem jāēd maz un bieži. Mazajiem suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs galveno uzturvielu daudzums, kā arī lai gabaliņu lielums būtu piemērots mazām mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Šīs sugas izcelsme

Draiskulīgie, komiskie afenpinčeri ir viena no vecākajām šķirnēm, kuras pirmsākumi meklējami 17. gadsimtā. Vācijā, kas ir to izcelsmes valsts, vārds „affen” nozīmē „pērtiķis”, bet vārda „pinscher” nozīme ir „terjers”. Afenpinčers ir divu citu šķirņu (beļģu grifonu un Briseles grifonu, kuru seja arī tiek raksturota kā pērtiķim līdzīga) priekštecis. Lai arī afenpinčeriem pilnībā piemīt terjeriem raksturīgā drosme un bezbailība, tie ir pārāk mazi, lai būtu darba suņi, un tie galvenokārt tiek turēti kā kompanjoni.

Apsveramās veselības problēmas

Afenpinčeri ir visnotaļ veselīgi suņi. Tomēr, tāpat kā daudziem mazajiem suņiem, tiem iespējama pārejoša ceļu bļodiņu izslīdēšana no vietas (ceļa skriemeļu izmežģījumi), gūžu un balsenes problēmas.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

'Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.