Basendži (Kongo suns)

Basendži (Kongo suns)

Šim mazajam līdz vidēja lieluma sunim ir raksturīgi cieši saritināta aste un krunkās savilkta piere. Basendži gludais, īsais, spīdīgais apmatojums var būt ruds ar baltu; melns ar baltu; melni dzeltenbrūns ar baltu; raibs; raibs ar baltu un trīskrāsains. Sīkāku informāciju skatīt šķirnes standartā. Pieauguša suņa ideālais skausta augstums ir 43 cm (no pēdām līdz plecu augstākajam punktam), savukārt kuces ideālais skausta augstums ir 40 cm. Pilnībā pieaugušu tēviņu ideālais svars ir 11 kg, bet kuču — 9,5 kg.

basenji
  • Category size
  • Grooming requirements
basenji
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
basenji
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Šie suņi ir unikāli ar to, ka prieka brīžos tie nevis rej, bet jodelē! Modrie, patstāvīgie, sevi kopjošie basendži, kam nepiemīt praktiski nekādi aromāti, ir ļoti līdzīgi kaķiem. Ir pat zināmi gadījumi, kad tie kāpuši kokos un rāpušies pāri žogiem! Šie suņi ir mīl savējos, taču tiem ir tendence atturīgi izturēties pret svešiniekiem. Basendži piemīt tieksme strīdēties ar citiem suņiem, un šī iemesla dēļ obligāta ir agrīna socializācija.

Fiziskās aktivitātes

Basendži (Kongo suns), kas ir audzināts medībām visnotaļ skarbos reljefa apstākļos, dienā nepieciešamas vismaz stundu ilgas fiziskās aktivitātes, un, ja vien tu piedāvāsi, tie varēs izturēt arī vairāk. Lai arī basendži dresēt nav viegli, tā iesaistīšana kādā no suņu sporta veidiem varētu būt noderīga, lai trenētu tā prātu un ķermeni. Tiem salīdzinājumā ar citu šķirņu suņiem piemīt vājāka ceļa izjūta, tāpēc jāuzmanās, ja fiziskās aktivitātes notiek tuvu vietām, kur notiek kustība.

Uzvedība

Šiem suņiem vislielāko baudu un prieku sagādā ošņāšanās un lietu meklēšana, liekot lietā savu izcilo ožu. Šie suņi ir radīti lielu attālumu veikšanai, tiem nepieciešamas lielas fiziskās aktivitātes, taču ne vienmēr tie ir viegli izdresējami atgriezties pēc sauciena (klausīt atsaukšanas komandai), ja tie ir saoduši tos interesējošu aromātu. Dažiem tradicionālā suņu dresūra šķiet visnotaļ bezjēdzīga laika šķiešana, taču, ikdienas nodarbēs iekļaujot ošņāšanas spēles un izaicinājumus, tev, iespējams, būs sajūsminātākais un jautrākais kompanjons.

Izskats

Basendži pārsvarā savu apmatojumu kopj un uztur pats. Apmatojums ir īss, gluds un smalks, un izkritušo spalvu var noņemt, reizi nedēļā nobraucot ar cimdu. Periodiski var pārbaudīt ausis un nagus. Citādā ziņā nekas daudz nav jādara.

Veselība un uzturs

Mazajiem sunīšiem ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka tie ātri patērē enerģiju, savukārt to mazie kuņģīši nozīmē, ka tiem jāēd maz un bieži. Mazajiem suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs galveno uzturvielu daudzums, kā arī lai gabaliņu lielums būtu piemērots mazām mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Šīs sugas izcelsme

Iespējams, ka basendži tika audzēti kā faraonu suņi-kompanjoni, un basendži attēli ir atrodami Ēģiptes piramīdās. Laika gaitā šī šķirne nonāca līdz Centrālāfrikai, kur šie suņi tika izmantoti garzobaino un meldru žurku nogalināšanai Kongo reģionā. Šīs lielās, niknās žurkas bija īstens drauds iezemiešu lopiem, un labs medību suns bija būtisks izdzīvošanai. Šī šķirne rietumu pasaulei nebija zināma līdz pat viktoriāņu laikam, kad „nerejošo suni” ievēroja pirmie Āfrikas pētnieki.

Apsveramās veselības problēmas

Izplatītākās basendži veselības problēmas ir viena nieru slimība (Fankoni sindroms) un viens anēmijas veids. Abos gadījumos slimības iespējams diagnosticēt, veicot ģenētiskos izmeklējumus. Tāpat kā daudziem lielajiem suņiem, ir iespējamas arī iedzimtas acu problēmas. Tādēļ pirms pārošanas suņiem ir svarīgi veikt acu un ģenētiskos izmeklējumus.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

'Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.