Basets

Basets

Basethaundi (baseti) ir iespaidīgi suņi ar īsām kājām (šķirnes nosaukums „basets” ir cēlies no franču valodas vārda „bas”, kas nozīmē „zems”). Īsais, gludais apmatojums var būt jebkādā medību suņa krāsā, taču parasti tas ir trīskrāsains (melna, dzeltenbrūna un balta) vai divkrāsains (citrondzeltena un balta). Pieaugušu basetu skausta augstums ir 33–38 cm, bet svars — no 18 līdz 27 kg.

basset hound
  • Category size
  • Grooming requirements
basset hound
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
basset hound
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Par spīti īgnajam un nopietnajam izskatam baseti ir sabiedriski, mierīgi un rotaļīgi. Tie mīloši izturas pret cilvēkiem, mīl bērnus un labi satiek ar citiem suņiem un mājdzīvniekiem. Tie ļoti draudzīgi izturas pret svešiniekiem, taču, sajūtot briesmas, skaļi rej. Tiem obligāti nepieciešama sabiedrība, tāpēc, ja tie jāatstāj vieni, labāk atstāt tos kopā ar citu suni.

Fiziskās aktivitātes

Šiem suņiem dienā nepieciešamas apmēram stundu ilgas fiziskās aktivitātes. Basetam pie pirmās izdevības ir nosliece uz laiskumu, taču, lai tie pārlieku neuzbarotos un tiem tādēļ vēlāk dzīves laikā nerastos muguras problēmas, ir svarīgi, lai tiem būtu pietiekamas fiziskās aktivitātes. Fiziskās aktivitātes tomēr jāierobežo straujās augšanas periodos, jo pretējā gadījumā ir iespējamas locītavu problēmas. Ķermeņa garuma dēļ basetiem līdz 18 mēnešu vecumam nedrīkst ļaut kāpt augšup vai lejup pa kāpnēm.

Uzvedība

Šiem suņiem vislielāko baudu un prieku sagādā ošņāšanās un lietu meklēšana, liekot lietā savu izcilo ožu. Šie suņi ir radīti lielu attālumu veikšanai, tiem nepieciešamas lielas fiziskās aktivitātes, taču ne vienmēr tie ir viegli izdresējami atgriezties pēc sauciena (klausīt atsaukšanas komandai), ja tie ir saoduši tos interesējošu aromātu. Dažiem tradicionālā suņu dresūra šķiet visnotaļ bezjēdzīga laika šķiešana, taču, ikdienas nodarbēs iekļaujot ošņāšanas spēles un izaicinājumus, tev, iespējams, būs sajūsminātākais un jautrākais kompanjons.

Izskats

Īsais, gludais apmatojums ir viegli kopjams. Viss, kas parasti nepieciešams, ir ātra izsukāšana reizi nedēļā. Kad nepieciešams, iztīri ādas krokas, kā arī regulāri pārbaudi to garās ausis, lai agrīni pamanītu iespējamās problēmas.

Veselība un uzturs

Tava suņa uzturā pareizajā līdzsvarā ir jābūt visām galvenajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Svarīgi ir arī noskaidrot ķermeņa stāvokļa rādītājus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka suns ir ideālā stāvoklī, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar norādījumiem par attiecīgās barības lietošanu. Platkrūtainie baseti ir disponēti uz meteorismu (vēdera pūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Šīs sugas izcelsme

Baseta pirmsākumi meklējami Francijā 1500. gados. Viduslaiku mūki tos audzēja medībām aizsegā. Tomēr īstos ziedu laikus šī šķirne piedzīvoja Britu Salās 19. gadsimta otrajā pusē. Tornonas Marķīza medību suņu pāris tika atvests Anglijas Lordam Galvejam 1866. gadā, un kucēni pēc tam nonāca pie Lorda Onslova, kam vēlāk izdevās iegūt izcilus suņus, krustojot ar no Normandijas ievestiem Coultreux suņiem. Drīz vien šī ievešana tika izbeigta, un patstāvīgi tikai izveidots baseta britu paveids.

Apsveramās veselības problēmas

Basethaundu (basetu) izplatītākās veselības problēmas ir saistītas ar to ķermeņa formu. Tiem biežāk iespējamas muguras problēmas un patoloģiska locītavu (it īpaši elkoņu) attīstība, un šos traucējumus vēl problemātiskākus var padarīt liekais svars. Tiem biežāk iespējamas arī ausu un ādas infekcijas, kā arī dažādas acu problēmas. Šī iemesla dēļ regulāri jāveic ausu, ādas un acu pārbaudes.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.