Boserons

Boserons

Kad šis iespaidīgā izskata, lielais un muskuļainais suns ir pilnībā pieaudzis, tas sver apmēram 30–38,5 kg. Pieauguša tēviņa skausta augstums ir 65–70 cm, bet mātītes skausta augstums — apmēram 68 cm. Īsais apmatojums ir melns ar specifiskiem dzeltenbrūniem plankumiem vai trīskrāsains (pelēks un melns ar dzeltenbrūniem plankumiem).

beauceron
  • Category size
  • Grooming requirements
beauceron
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
beauceron
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Boseroni ir drosmīgi, bezbailīgi un apķērīgi. Šim „cilvēka sunim” ir nepieciešama cilvēka sabiedrība, un tam nepatīk pārāk ilgi palikt vienam. Tomēr tas ir arī ietiepīgs, tāpēc, ņemot vērā tam nepieciešamo dresūru un fiziskās aktivitātes, šis suns nav labākā izvēle saimniekiem, kas gādību par suni uzņemas pirmo reizi; proti, tiem nepieciešama pieredzējušāku saimnieku gādība. Tā kā šo suņu dabā ir piesardzīgi izturēties pret svešiniekiem, īpaši svarīga nozīme ir agrīnai socializācijai.

Fiziskās aktivitātes

Boseronam, kas pamatā ir darba suns, ir daudz gan garīgās, gan fiziskās enerģijas, un tam dienā nepieciešamas vismaz divas stundas ilgas fiziskās aktivitātes. Tas gūst labus panākumus suņu sporta veidos (piemēram, sacensībās darba veikšanā un flaibolā), un tam ārkārtīgi patīk pavadīt laiku dresūras nodarbībās un fiziskajās nodarbēs kopā ar savas ģimenes locekļiem.

Uzvedība

Šie lielie, spēcīgie, paļāvīgie suņi ir enerģiski sargātāji, kas ir uzticīgi un gādīgi pret savas ģimenes locekļiem. Lai šie suņi, kas vairāk ir piemēroti pieredzējušiem saimniekiem, pastāvīgi būtu veseli, laimīgi un droši kontrolēti, tiem nepieciešama pamatīga dresūra un daudz fizisko aktivitāšu. Tiem parasti veidojas cieša saikne ar saimniekiem, un tie ar aizdomām var izturēties pret svešiniekiem. Tāpat kā visi suņi, arī šie suņi jāiegādājas no atbildīgiem un zinošiem suņu audzētājiem, un nolūkā nodrošināt veselīgu temperamentu un izvairīties no vēlāk iespējamām savaldīšanas un uzvedības problēmām īpaši svarīga ir agrīna un pienācīga socializācija.

Izskats

Īsais, biezais apmatojums ir apmēram 3–4 cm garš, samērā raupjš un cieši pieguļ ķermenim. Apmatojums ir īsāks uz galvas un nedaudz garāks augšstilbu aizmugurējā daļā un zem astes — vietā, kur nekopjot apmatojums var sapīties. Boserona apmatojums jāizsukā divas vai trīs reizes nedēļā. Kā vairākiem franču ganu suņiem, boseroniem uz abām pakaļkājām ir liels dubults rudimentārais pirksts, kas regulāri jāpārbauda kopā ar visiem pārējiem nagiem.

Veselība un uzturs

Salīdzinot ar mazākajiem suņiem, lielie suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem.

Šīs sugas izcelsme

Šīs šķirnes suņi, kas, iespējams, jau 16. gadsimta beigās cēlušies Francijas ziemeļrietumos esošajā Bose (Beauce) reģionā, to apmatojuma krāsojuma dēļ pazīstami arī kā „sarkanās zeķes” („Bas Rouge”). Boseroni, kas tiek izmantoti lopu ganīšanai un sargāšanai, ir lielākie no Francijas aitusuņiem un garspalvaināko briāru tuvi radinieki. Pasaules karu laikā boseroni tika izmantoti sargāšanai un ziņu nodošanai starp ierakumiem, un arī mūsdienās tos izmanto gan militāristi, gan policija.

Apsveramās veselības problēmas

Boseroni ir visnotaļ veselīgi suņi, taču nolūkā nodrošināties pret problēmām šīs šķirnes suņiem ieteicams veikt gūžu pārbaudes un acu izmeklējumus.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.