Gaskoņas zilpelēkais basets

Gaskoņas zilpelēkais basets

Zilpelēkais basets ir dižciltīga izskata medību suns ar basetam tipiski garu ķermeni un īsām kājām. Spēcīgs un atlētisks — viņš nav smagnējs, apgrūtinošs suns. Pilnībā pieauguša šī vidējā lieluma suņa skausta augstums ir 30–38 cm, bet svars — apmēram 16–20 mārciņas. Uzkrītošākā īpašība ir apmatojuma krāsa — melna uz balta fona, ko klāj melnas krāsas lāsumi, radot gaišzila toņa iespaidu. Vēl viena iezīme ir arī tipiskie dzeltenbrūnās krāsas plankumi (sīkāku informāciju skatīt šķirnes standartā).

basset bleu de gascogne
  • Category size
  • Grooming requirements
basset bleu de gascogne
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
basset bleu de gascogne
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Gaskoņas zilpelēkais basets mīl savus ģimenes locekļus un draugus, bet nedaudz atturīgs attiecībās ar citiem. Tam jābūt „gudram” un „bezbailīgam” (šie vārdi suņu šķirņu standartos sastopami ļoti reti), un tas liecina, ka šis suns ir unikāls! Tāpat kā visiem pēddziņiem, arī zilpelēkajam basetam vislielāko prieku sagādā pēdu dzīšana, sajūtot interesantu aromātu.

Fiziskās aktivitātes

Kā vairums medību suņu, Gaskoņas zilpelēkais basets, sekojot savam degunam, var kļūt kurls, tāpēc tam ir svarīgi iemācīt klausīt atsaukšanas komandai, kā arī trenēt to bez saites tikai drošās vietās, kur nenotiek kustība. Tas ir audzēts ilgām, nesteidzīgām medībām, un tādēļ tas ir nevis īsu distanču sprinteris, bet gan darbarūķis-gargabalnieks, kam, lai izliktu savu enerģiju, dienā nepieciešamas pāris stundas ilgas fiziskās aktivitātes ar iespēju likt lietā savu ožu.

Uzvedība

Šiem suņiem vislielāko baudu un prieku sagādā ošņāšanās un lietu meklēšana, liekot lietā savu izcilo ožu. Šie suņi ir radīti lielu attālumu veikšanai, tiem nepieciešamas lielas fiziskās aktivitātes, taču ne vienmēr tie ir viegli izdresējami atgriezties pēc sauciena (klausīt atsaukšanas komandai), ja tie ir saoduši tos interesējošu aromātu. Dažiem tradicionālā suņu dresūra šķiet visnotaļ bezjēdzīga laika šķiešana, taču, ikdienas nodarbēs iekļaujot ošņāšanas spēles un izaicinājumus, tev, iespējams, būs sajūsminātākais un jautrākais kompanjons.

Izskats

Īsais, blīvais apmatojums ir viegli kopjams. Nedaudz vairāk kā reizi nedēļā tas jāizsukā, lai likvidētu izkritušo spalvu un uzturētu to veselīgā izskatā. Ja nepieciešams, saimnieki šos suņus var laiku pa laikam izmazgāt. Rūpīgi jāseko līdzi to ausu stāvoklim, jo ierobežotās gaisa plūsmas dēļ ir iespējamas ausu infekcijas.

Veselība un uzturs

Tava suņa uzturā pareizajā līdzsvarā ir jābūt visām galvenajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Svarīgi ir arī noskaidrot ķermeņa stāvokļa rādītājus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka suns ir ideālā stāvoklī, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar norādījumiem par attiecīgās barības lietošanu. Zilpelēkie baseti ir disponēti uz meteorismu (vēdera pūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Šīs sugas izcelsme

Francija ir daudzu medību suņu izcelsmes zeme, un, kā jau liecina nosaukums, starp tiem ir arī Gaskoņas zilpelēkais basets — suns, kas cēlies no Francijas dienvidrietumos esošās Gaskoņas. Zilie medību suņi no šī reģiona ir minēti pat 12. gadsimtā, un ir norādīts, ka tie palīdzējuši medīt mežacūkas un vilkus, kā arī briežus. Šī šķirne 20. gadsimta sākumā gandrīz izmira, taču uz izmiršanas robežas bijušo zilpelēko basetu izdevās saglabāt, suņu audzēšanas programmās izmantojot Gaskoņas zilpelēko basetu, kam ir garākas kājas.

Apsveramās veselības problēmas

Zilpelēkajiem basetiem nav daudz iedzimtu veselības problēmu. Tāpat kā citiem suņiem ar šādu ķermeņa formu, tiem biežāk iespējamas muguras problēmas un patoloģiska locītavu attīstība.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

'Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.