Gludspalvainais kollijs

Gludspalvainais kollijs

Vidēji lielajam/lielajam, proporcionālajam un cienīgā izskata gludspalvainajam kollijam jāizskatās tā, it kā tas spētu strādāt visu dienu. Pieaugušu tēviņu skausta augstums ir 56–61 cm, bet svars — 20,5–29,5 kg, savukārt mātīšu skausta augstums ir 51–56 cm, bet svars — no 18 līdz 25 kg. Īsais, gludais apmatojums ir raupjš pieskaroties un var būt sabuļādas krāsā ar baltu, trīskrāsains (melns ar dzeltenbrūniem un baltiem raibumiem) un marmorzils (sudrabaini zils ar melnu).

Smooth Collie
  • Category size
  • Grooming requirements
Smooth Collie
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
Smooth Collie
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Draudzīgais, labsirdīgais gludspalvainais kollijs ir modrs un labs mājas sargs. Nedresēts vai garlaicības mākts, tas var pārlieku daudz riet, un tam nepatīk pārāk ilga nošķirtība no saviem mīļajiem. Gludspalvainais kollijs ir aktīvs suns, kam nepieciešamas prātu stimulējošas aktivitātes, patīk dresūra un kas var sasniegt augstus rezultātus daudzās suņu disciplīnās. Tas var būt jūtīgs, un tam ir nepieciešama saudzīga, mierīga apiešanās.

Fiziskās aktivitātes

Gludspalvainajam kollijam nepieciešamas vismaz stundu ilgas fiziskās aktivitātes dienā. Katru dienu ejot vienu un to pašu iestaigāto maršrutu, neļaus tam vingrināt prātu, tāpēc dažādo maršrutus un pamēģini kādu no suņu sporta veidiem (piemēram, adžiliti, sacensības paklausībā, paklausības ralliju, frīstailu vai flaibolu).

Uzvedība

Šie suņi, kas bieži vien tiek uzskatīti par suņu pasaules „Einšteiniem”, ir aktīvi, ātri mācās un ar pietiekami lielu izturību, lai nogurdinātu par visaktīvāko saimnieku. Tiem patīk visu veidu uz atlīdzību balstīta dresūra, spēles un suņu sporta veidi, un tāpēc tiem nepieciešams saimnieks, kas spēj apmierināt to vajadzības pēc gandrīz nebeidzamām fiziskajām aktivitātēm un prāta vingrināšanas. Tie ļoti pieķeras saimniekiem un ir izcili kompanjoni enerģiskām un aizrautīgām ģimenēm, kas spēj nodrošināt šiem suņiem nepieciešamo dzīvesveidu un — ideālā variantā — pastāvīgi darāmu darbiņu, kas vismaz līdzinās lopu ganīšanai, kam principā šie suņi ir paredzēti.

Izskats

Gludspalvainie kolliji ir viegli kopjami suņi ar biezu pavilnu un īsu, gludu akotspalvu, kas jāizsukā reizi nedēļā.

Veselība un uzturs

Salīdzinot ar mazākajiem suņiem, lielie suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem.

Šīs sugas izcelsme

Garspalvainais un gludspalvainais kollijs varbūt izskatās atšķirīgi, tomēr zem akota slēpjas viens un tas pats suns. Garspalvainā kollija akots ir biezāks un garāks, lai tas spētu izturēt Skotijas augstienēs valdošos skarbos laikapstākļus, savukārt gludspalvainais kollijs ganīja aitas zemienēs, kur laiks ir jaukāks, tāpēc arī tā kažoks ir īsāks. Gludspalvainais kollijs kā šķirne ir atzīts jau vairāk nekā divsimt gadus, taču līdzīgi aitusuņi Skotijā dzīvojuši krietni pirms tam.

Apsveramās veselības problēmas

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, īsspalvainajiem kollijiem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms pārošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.