Īru sarkanbaltais seters

Īru sarkanbaltais seters

Īru sarkanbaltais seters ir spēcīgs, atlētisks suns ar bagātīgi šķipsnainu, vidēji garu apmatojumu pērļu baltā krāsā ar rudiem plankumiem. Pieaugušu suņu skausta augstums ir apmēram 58,5–68,5 cm, bet svars — apmēram 27-32 kg.

Irish Red and White Setter
  • Category size
  • Grooming requirements
Irish Red and White Setter
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
Irish Red and White Setter
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Maigais, paklausīgais, labsirdīgais īru sarkanbaltais seters ir jautrs, mīlošs kompanjons un arī aizrautīgs strādnieks. Šim enerģiskajam sunim nepieciešams aktīvs saimnieks, kas tam var nodrošināt nepieciešamās fiziskās aktivitātes.

Fiziskās aktivitātes

Enerģiskajam, aktīvajam īru sarkanbaltajam seteram dienā nepieciešama divas vai vairāk stundu ilga fiziskā aktivitāte, tostarp brīva izskraidīšanās.

Uzvedība

No šīs grupas ir cēlušās dažas mūsu iemīļotākas un izplatītākās suņu šķirnes, jo savas ļoti komunikablās, rotaļīgās un izteikti sabiedriskās dabas dēļ tie ir ideāli ģimenes suņi. Ar uz atalgojumu balstītas dresūras palīdzību tiem ātri vien ir patīkama visu ģimenes locekļu, tostarp kaķa, klātbūtne. Medību suņi ir paredzēti darbam visas dienas garumā jebkādos laikapstākļos, un tāpēc šiem suņiem ir nepieciešama aktīva, rūdīta ģimene, kas spētu nodrošināt tiem nepieciešamās ķermeni un prātu vingrinošās nodarbes.

Izskats

Apmatojumu ieteicams sukāt un ķemmēt pāris reizes nedēļā, pievēršot īpašu uzmanību šķipsnām (garākajai spalvai uz astes, kāju aizmugurējās daļas, krūškurvja un vēdera), jo atstājot to novārtā, tā sapinas.

Veselība un uzturs

Salīdzinot ar mazākajiem suņiem, lielie suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem.

Šīs sugas izcelsme

Informācija par īru (sarkanā) setera tuvo īru sarkanbalto seteru ir atrodama 18. gadsimtā, taču ļoti iespējams, ka tas bijis sastopams jau pirms tam, jo sarkanbalti medību suņi ir aprakstīti jau 1500. gadu tekstos. Seteri 17. un 18. gadsimtā bija populāri izklaidu suņi muižnieku vidū, un lielākā to daļa bija sarkanbalti, taču 19. gadsimta beigās tika dota priekšroka pilnībā sarkanai krāsai, un sarkanbaltajam seteram draudēja izmiršana. Par laimi, saglabājās pietiekami daudz suņu, lai suņu audzētāji šo šķirni pēc Pirmā pasaules kara atjaunotu.

Apsveramās veselības problēmas

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, īru sarkanbaltajiem seteriem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms pārošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus. Tiem biežāk iespējami arī kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.