Īru seters

Īru seters

Šī lielā, muskuļainā medību suņa īpašā pazīme ir bagātīgais kastaņbrūnais līdz sarkanbrūnais. Apmatojums ir zīdains, gluds, ar šķipsnām pie kājām, ausīm un uz astes. Šis harmoniski veidotais un elegantais suns iet ar augsti paceltu galvu. Vidusmēra pieauguša tēviņa skausta augstums ir 65 cm, bet svars — 30,5 kg, savukārt mātītes skausta augstums ir apmēram 61 cm, bet svars — 26 kg.

Irish Setter
  • Category size
  • Grooming requirements
Irish Setter
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
Irish Setter
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Labi audzināts, labi socializēts un labi dresēts īru seters ir ārkārtīgi jauks un sirsnīgs ģimenes mīlulis. Būtiska ir agrīna pieradināšana pie kaķiem un rūpīga uzraudzība, ja mājās ir arī kaķis. Tā kā šie suņi ir ārkārtīgi draudzīgi, tie nav labi sargsuņi, taču par viesu ierašanos tie paziņos vienmēr. Īru seters rotaļīgumu nezaudē visā dzīves garumā, jo tā ir šo suņu raksturīgākā iezīme.

Fiziskās aktivitātes

Īru seters ir audzēts putnu medībām, un tam ir nepieciešama liela fiziskā aktivitāte. Pieaugušam sunim — divas vai vairāk stundu dienā. Šie ir medību suņi, taču tiem ir viegli novēršama uzmanība, un, neiedresējot nākt atpakaļ pie saimnieka, tie dzīs pēdas krustu šķērsu.

Uzvedība

No šīs grupas ir cēlušās dažas mūsu iemīļotākas un izplatītākās suņu šķirnes, jo savas ļoti komunikablās, rotaļīgās un izteikti sabiedriskās dabas dēļ tie ir ideāli ģimenes suņi. Ar uz atalgojumu balstītas dresūras palīdzību tiem ātri vien ir patīkama visu ģimenes locekļu, tostarp kaķa, klātbūtne. Medību suņi ir paredzēti darbam visas dienas garumā jebkādos laikapstākļos, un tāpēc šiem suņiem ir nepieciešama aktīva, rūdīta ģimene, kas spētu nodrošināt tiem nepieciešamās ķermeni un prātu vingrinošās nodarbes.

Izskats

Īru setera skaistuma kronis, protams, ir tā apmatojums. Lai šķipsnas nesapītos, ir būtiski tās sukāt katru dienu. Lai spalva nesapītos, saimniekam tā reizēm jāapgriež starppēdu spilventiņiem un aiz ausīm. Lielākiem apgriešanas darbiem laiku pa laikam var būt nepieciešama profesionāla suņu friziera palīdzība. Ja suns piedalās izstādēs, tad tas var būt konkurētspējīgs, kopšanai pievēršot daudz vairāk uzmanības. Būtisks kopšanas darbiņš, kuru nedrīkst ignorēt, ir rūpīga un regulāra ausu tīrīšana. Tā kā ausis ir nokarenas, tajās ir ļoti maza gaisa cirkulācija. Šī iemesla dēļ tajās veidojas laba vide baktēriju augšanai, un līdz ar to biežāk ir iespējamas infekcijas.

Veselība un uzturs

Salīdzinot ar mazākajiem suņiem, lielie suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem. Īru seteri ir disponēti uz meteorismu (vēdera pūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Šīs sugas izcelsme

Īru seteri ir visvecākie no seteru grupas un bija zināmi jau pirms Gordona un angļu seteriem. Valda uzskats, ka šķirne radīta no vecajiem spanieliem, sastingstošajiem spanieliem (setting spaniels) un skotu seteriem. Pateicoties suņu audzēšanas programmai, kuru īstenoja Enniskillenas grāfs, kas radīja unikālo pilnībā sarkano apmatojumu, 1882. gadā Dublinā tika izveidots Īru sarkano seteru klubs. 1940. gados šķirne gandrīz masveidā izmira progresējošās tīklenes atrofijas — tā ir acu slimība — dēļ. Pateicoties tam, ka tika izstrādāts DNS tests, kas ļāva noteikt nēsātājus, šī šķirne ir atkopusies, un progresējošās tīklenes atrofijas gadījumu skaits ir krasi samazinājies.

Apsveramās veselības problēmas

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, īru seteriem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms pārošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus. Tiem biežāk iespējami arī kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.