Īru terjers

Īru terjers

Šim vidēji lielajam, elegantajam terjeram ir ass apmatojums, kas var būt ruds, ruds/kviešu krāsas vai dzeltens/ruds. Pieaugušu tēviņu skausta augstums ir 48 cm, savukārt mātīšu skausta augstums ir 46 cm, un šo suņu svars ir apmēram 11–12 kg.

Irish Terrier
  • Category size
  • Grooming requirements
Irish Terrier
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
Irish Terrier
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Iesauku „rudais velns” tas īsti nav pelnījis. Jā, īru terjeri var būt pārgalvīgi un nerātni, kā arī tiem ir attiecīgos gadījumos pret citiem suņiem naidīga suņa reputācija, taču cilvēkiem tas ir labsirdīgs, jautrs un uzticīgs kompanjons.

Fiziskās aktivitātes

Katru dienu nepieciešama stundu ilga fiziskā aktivitāte. Ja tavs suns ķildojas ar citiem suņiem, tad nolūkā nodrošināties, ka tas nav traucēklis, sabiedriskās vietās labāk turi to pavadā. Fiziskās aktivitātes bez pavadas atstāj vietām, kur tas nevar sastapties ar citiem suņiem.

Uzvedība

Šie ir mazi sunīši, taču viņiem to neviens nekad nav pateicis! Šie suņi, kas ir spilgtas personības un bieži vien ir samērā skaļi, ir lieliski kompanjoni cilvēkiem, kam patīk pētnieks, rakņātājs, ātrs domātājs un enerģijas pilns jautrības mīlētājs vienā personībā. Par spīti šo suņu lielumam tiem nepieciešams daudz fizisko aktivitāšu un prāta nodarbju apvienojumā ar vajadzību pēc plosīšanas, raušanas, plēšanas un košļāšanas apmierināšanu. Lai arī, rūpīgi dresējot, šie suņi var sadzīvot ar pašmāju kaķiem, pārējie kaķi vai citas pūkainas radībiņas bieži vien to klātbūtnē nebūs drošībā.

Izskats

Raupjā, adatveidīgā akotspalva ir taisna un pieguloša, savukārt pavilna ir mīkstāka un smalkāka. Suņiem nepieciešama sukāšana pāris reizes nedēļā, un divas vai trīs reizes gadā nepieciešama arī atmirušās spalvas izplūkšana ar rokām.

Veselība un uzturs

Tava īru setera uzturā pareizajā līdzsvarā ir jābūt visām galvenajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Svarīgi ir arī noskaidrot ķermeņa stāvokļa rādītājus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka suns ir ideālā stāvoklī, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar norādījumiem par attiecīgās barības lietošanu.

Šīs sugas izcelsme

Īru terjers, kas tiek uzskatīts par vienu no vecākajām pašmāju šķirnēm Īrijā un tiek izmantots kā sargsuns un kaitēkļu ķērājs, ir cēlies valsts Korkas apgabalā. Kādreiz saukts par īru sarkano terjeru, lai nesajauktu ar citiem īru terjeriem, šis suns ir pazīstams arī kā rudais velns, un tas Pirmā pasaules kara laikā ir izmantots kā ziņnesis. Precīza tā izcelsme nav zināma, taču visticamāk tas cēlies no vecā melnlāsumainā terjera.

Apsveramās veselības problēmas

Īru terjeri principā ir izturīgi, veselīgi suņi. Vispāratzīta iedzimta to veselības problēma ir hiperkeratoze, kas izpaužas kā pēdu spilventiņu plaisāšana, taču rūpīga audzēšana nozīmē, ka šī problēma mūsdienās ir reta.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.