Īru ūdensspaniels

Īru ūdensspaniels

Šis ir augstākais no visiem spanieliem. Tēviņu skausta augstums ir 53–58 cm, bet mātīšu skausta augstums ir no 51 līdz 56 cm. Pieaugušu suņu svars ir apmēram 20–30 kg. Šis veiklais, kompaktais suns ir spēcīgs un ar neparastas krāsas sprogainu apmatojumu, kas ir tumšā aknu krāsā ar nedaudz purpursarkanu notoni.

Irish Water Spaniel
  • Category size
  • Grooming requirements
Irish Water Spaniel
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
Irish Water Spaniel
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Lai arī to sauc par spanieli, tas strādā kā retrīvers un ir ļoti kustīgs medību suns. Kā kompanjons mājās īru ūdensspaniels ir jautrs un mīlošs mājdzīvnieks. Šiem suņiem ir nepieciešams laiks, lai iepazītu svešiniekus, taču vispār tie ir nosvērti un pārliecināti suņi.

Fiziskās aktivitātes

Enerģiskajam īru ūdensspanielam dienā nepieciešama divas vai vairāk stundu ilga fiziskā aktivitāte. Tam patīk draiskoties laukos un, protams, plunčāties jebkurā dīķītī vai pat lielā peļķē, kas pastaigas laikā patrāpījusies ceļā!

Uzvedība

No šīs grupas ir cēlušās dažas mūsu iemīļotākas un izplatītākās suņu šķirnes, jo savas ļoti komunikablās, rotaļīgās un izteikti sabiedriskās dabas dēļ tie ir ideāli ģimenes suņi. Ar uz atalgojumu balstītas dresūras palīdzību tiem ātri vien ir patīkama visu ģimenes locekļu, tostarp kaķa, klātbūtne. Medību suņi ir paredzēti darbam visas dienas garumā jebkādos laikapstākļos, un tāpēc šiem suņiem ir nepieciešama aktīva, rūdīta ģimene, kas spētu nodrošināt tiem nepieciešamās ķermeni un prātu vingrinošās nodarbes.

Izskats

Apmatojums, kuru klāj sīkas sprodziņas, ir dabiski taukains un nodrošina suņa aizsardzību, tam peldot aukstā ūdenī. Apmatojums vienu vai divas reizes nedēļā jākopj, lietojot ķemmi ar retiem zobiem, un ik pēc pāris mēnešiem apmatojums jāizmazgā un jāapgriež. Pēc ķemmēšanas apmatojums ar pulverizatoru jāsamitrina, lai atkal izveidotos sprodziņas.

Veselība un uzturs

Tava suņa uzturā pareizajā līdzsvarā ir jābūt visām galvenajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Svarīgi ir arī noskaidrot ķermeņa stāvokļa rādītājus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka suns ir ideālā stāvoklī, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar norādījumiem par attiecīgās barības lietošanu.

Šīs sugas izcelsme

Tiek uzskatīts, ka īru ūdensspaniels ieradies Īrijā ar zvejniekiem no Francijas, Spānijas, Portugāles un Itālijas. Tā senči nav zināmi, taču starp tiem varētu būt pūdelis, Portugāles ūdenssuns un barbets. Tas sākotnēji izmantots medībām, ūdensputnu tramdīšanai un iznešanai no purviem un upēm. Tāpēc tam ir iesauka „purvu suns”. Pirmā zināmā īru ūdensspaniela vārds bija Boatswain (Bocmanis). Tas dzimis 1834. gadā un piederējis kādam Dublinas iedzīvotājam vārdā Džastins Makkārtijs. No šī suņa cēlušies visi īru ūdensspanieli.

Apsveramās veselības problēmas

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, īru ūdensspanieliem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms pārošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.