Borderkollijs

Border Collie
Borderkollijs ir vidēja izmēra suns ar labām ķermeņa proporcijām. Apmatojums var būt gluds vai vidēji garš, un visizplatītākā krāsa ir melnbalta, taču apvienojumā ar balto ir sastopamas arī citas krāsas (piemēram, brūnā, marmorzilā, rudā un trīskrāsu). Pieaugušu tēviņu augstums skaustā ir apmēram 53 cm, bet mātītes ir nedaudz zemākas. Šīs šķirnes suņu svars ir apmēram 14–20 kg.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama papildu dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Vidēja auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Borderkollija šķirnes pirmsākumi meklējami 18. gadsimtā, taču tagadējo nosaukumu tā ieguva tikai 1915. gadā. Borderkolliji simtiem gadu ilgi strādājuši kopā ar ganiem robežteritorijā starp Skotiju un Angliju, kur tie tika audzēti vienīgi savu izcilo darbaspēju dēļ. Daži borderkolliju audzētāji baidās, ka, liekot uzsvaru uz izskatu un skaistumu, šķirne varētu neatgriezeniski izzust, un šī iemesla dēļ joprojām koncentrējas uz tās darba īpašībām. Starp izstāžu un darba suņiem bieži vien novērojamas atšķirības.

Temperaments

Borderkolliji vienmēr ir gatavi strādāt, gādīgi, žirgti un modri. Tiem veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku un ģimenes locekļiem, taču tad, ja tiem netiek veltīts daudz laika un nodrošinātas pietiekamas fiziskās aktivitātes, tie nav labākie mājdzīvnieki ģimenēs, kurās ir ļoti mazi bērni, jo to dabā ir ganīt jebko, kas kustas, tostarp tavus bērnus! Nenodrošinot fiziskas un prātu stimulējošas aktivitātes, tiem kļūst garlaicīgi un rodas uzvedības problēmas vai vēlme darīt palaidnības, jo to smadzenes ir pastāvīgi nodarbinātas.

Veselība

Borderkolliji ir ļoti izturīgi suņi, kam kopumā ir maz veselības problēmu. Tomēr, tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, tiem ir iespējamas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus. Šīs šķirnes suņiem samērā izplatīta ir arī epilepsija.

Fiziskās aktivitātes

Dēļ nepieciešamības būt nodarbinātiem un lielās vēlmes izpatikt borderkollijiem ļoti patīk dresūra, kas ir lielisks treniņš to prātam un ķermenim. Tie ir patiesa debesu dāvana tiem, kas vēlas piedalīties sacensībās paklausībā, veiklības sacensībās, flaibolā, frīstailā, ganīšanas sacensībās. Nenodrošinot tam fiziskās aktivitātes, borderkollijam var rasties uzvedības problēmas, kā arī ar to var būt grūti sadzīvot. Pieaugušiem suņiem dienā nepieciešamas vairāk nekā divas stundas ilgas fiziskās aktivitātes un prātu stimulējošas nodarbes.

Uzturs

Tava suņa uzturā pareizi līdzsvarotām ir jābūt visām svarīgākajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi kontrolēt miesasbūves indikatorus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka sunim ir ideāls ķermeņa stāvoklis, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar attiecīgās barības lietošanas vadlīnijām.

Kopšana

Gan suņiem ar vidēji garu apmatojumu, gan suņiem ar gludo apmatojumu ir blīvs akots un bieza un mīksta pavilna. Suņiem ar garāko apmatojumu ap kaklu un pleciem ir viegli pamanāmas krēpes. Apmatojums ir viegli kopjams, bet ar noteikumu, ka tas tiek izsukāts pāris reizes nedēļā suņiem ar vidēji garo apmatojumu un reizi nedēļā suņiem ar gludo apmatojumu, un regulāri jāseko līdzi, lai apmatojums neveltos.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.