Čivava (īsspalvainais)

Chihuahua (Smooth Coat)
Mazākais no suņiem, ar ābola formas galvaskausu un gludu, smalku apmatojumu. Čivavām ir īss, gluds apmatojums, kas var būt dažādās krāsās no dzeltenbrūnas līdz melnai. Pieauguša smalkā, kompaktā sunīša augstums skaustā ir 15–23 cm, bet svars — no 1,8 līdz 2,7 kg.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama pamatlīmeņa dresūra
 • Izbauda mierīgas pastaigas
 • Izbauda pusstundu ilgu pastaigu dienā
 • Maza auguma dekoratīvais suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama reizi nedēļā
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Vokāli ļoti aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Lieliski satiek ar citiem mājas mīluļiem
 • Lielisks ģimenes suns

Izcelsme

Mazais sunītis ar nosaukumu tečiči bija svarīga tolteku un acteku kultūras daļa. Tečiči bija turīgo cilvēku mīluļi, kas tika kremēti kopā ar mirušo, lai tie uzņemtos aizgājēja grēkus, bet aizgājējs varētu ieiet viņsaulē, nesadusmojot dievus. Vēl tika uzskatīts, ka suņi viņsaulē pavada aizgājēju un atbaida sliktos garus. Daži uzskata, ka čivava selekcionēts, krustojot tečiči un kādu maza izmēra, bezspalvainu sunīti no Āzijas. Čivava ir viens no Meksikas štatiem, un tieši no šī štata pirmo reizi uz Ameriku tika izvests mūsdienās zināmais čivava. Pastāv hipotēze, ka mūsdienu šķirne iegūta no senajiem tečiči, sakrustojot tos ar mazā izmēra Meksikas, Arizonas un Teksasas sunīšiem.

Temperaments

Čivavam parasti izveidojas ļoti cieša saikne ar vienu vai diviem cilvēkiem, ar kuriem tas izturas zinātkāri, žirgti un saprātīgi, ar ļoti izteiktu un pastāvīgu sirsnību. Taču, nenodrošinot pietiekamu agrīno socializāciju, šīs šķirnes suņi var nebūt laipni pret svešiniekiem, izrādīt nervozitāti, ar augstu vokālo aktivitāti un pat būt kaitinoši. Čivavas ir jāsocializē iespējami agri, jo jaunos apstākļos tie kļūst nemierpilni un nesatiek ar svešiniekiem, bērniem un citiem mājdzīvniekiem. Tie ir klana dzīvnieki un vislabāk jūtas citu čivavu barā.

Veselība

Tāpat kā daudziem mazajiem suņiem, gludspalvainajiem čivavām ir iespējama pārejoša ceļu bļodiņu izslīdēšana no vietas (ceļa skriemeļu izmežģījumi) un balsenes problēmas. Galvas formas dēļ tiem biežāk ir iespējams ūdens smadzenēs (hidrocefālija) un dažas acu problēmas.

Fiziskās aktivitātes

Čivava saprāta robežās ir gatavs uz tik lielām fiziskajām aktivitātēm, kādas vari tam piedāvāt. Čivavām ir raksturīgi enerģijas uzplūdi, kad tie aizrautīgi rotaļājas, taču tiem nepieciešams daudz pastaigāties — ar pusstundu dienā vajadzētu pietikt. Trauslās trahejas (elpvada) dēļ čivavam kakla siksnas vietā labāk lietot iejūgveida pavadu.

Uzturs

Dekoratīvajām šķirnēm ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka šie suņi ātri patērē enerģiju, savukārt to mazais kuņģa izmērs nozīmē, ka tos jābaro mazām porcijām, bet bieži. Maza izmēra suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs svarīgāko uzturvielu daudzums, kā arī lai krokešu izmērs būtu piemērots maza izmēra mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Kopšana

Čivavu kopšana nav pārāk apgrūtinoša. Gludspalvaino suņu apmatojumu var kopt, laiku pa laikam nobraucot ar gumijoto kopšanas cimdu/suku. Čivavas maina apmatojumu, taču šiem mazajiem sunīšiem nav daudz apmatojuma, kam izkrist. Čivavām ieteicams katru dienu tīrīt zobus, jo, tāpat kā visiem mazajiem sunīšiem, tiem ir raksturīga izteikta zobakmens veidošanās.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.