Ķīnas cekulainais suns

Chinese Crested
Ir divi Ķīnas cekulainā suņa šķirnes paveidi: bezspalvainais (kailais) ar apmatojuma cekuliem uz galvas, kājām un astes un kuplspalvainais (pūkainais) ar garu, mīkstu spalvu, kas veido divkāršu apmatojumu. Šīs šķirnes suņiem ir arī divu veidu miesasbūve: vieni ir ar smalkākiem kauliem un smalkāk veidoti, bet otri ir smagnējāki un zemāki. Pieaugušiem tēviņiem ideālais augstums skaustā ir 28–33 cm, bet mātītēm — no 23 līdz 30 cm. Pilnībā pieauguša suņa svaram nevajadzētu pārsniegt 5,4 kg. Apmatojums var būt dažādās krāsās un krāsu kombinācijās.
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda mierīgas pastaigas
 • Izbauda stundu ilgu pastaigu dienā
 • Neliela auguma suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Hipoalerģiska šķirne
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Lieliski satiek ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Precīza Ķīnas cekulainā suņa izcelsme nav zināma, taču tiek uzskatīts, ka tā priekšteči bijuši Āfrikas bezspalvainie suņi, kurus ķīnieši sakrustoja ar mazajiem istabas sunīšiem, iegūstot mazu, bezspalvainu sunīti - pavadoni, kas saskaņā ar nostāstiem ir piederējis karaliskajai Haņu dinastijai un izmantots bagātību sargāšanai. Šīs šķirnes suņi tika izmantoti arī kā sargsuņi. Ķīniešu jūrasbraucēji šīs šķirnes suņus vadāja līdzi pa pasauli, Ķīnas cekulaino suņu pārstāvjiem ar lielāko izmēru uzticot būt palīgiem cīņā ar uz kuģiem mītošajām žurkām. Pētnieki šīs šķirnes pārstāvju klātbūtni ir konstatējuši Meksikā un citās Centrālamerikas un Dienvidamerikas daļās jau no 16. gadsimta.

Temperaments

Jautrie, draudzīgie, labsirdīgie Ķīnas cekulainie suņi ir mīloši mājdzīvnieki, kas alkst cilvēka sabiedrības un kam nepatīk pārlieku ilgi palikt vienatnē. Tas ir rotaļīgs suns, kam nav lielākas laimes, kā gulēt sev tuvā cilvēka klēpī.

Veselība

Ķīnas cekulainajam sunim samērā bieži ir iespējamas ādas problēmas un saules apdegumi. Tāpat kā citiem mazajiem suņiem, tiem ir iespējama pārejoša ceļu bļodiņu izslīdēšana no vietas (ceļu skriemeļu izmežģījumi), un, tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, tiem ir iespējamas iedzimtas acu problēmas. Tāpēc ieteicams veikt acu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Maza izmēra Ķīnas cekulainajiem suņiem nav nepieciešams daudz fizisko aktivitāšu; tiem pilnībā pietiek ar 30 minūtēm dienā.

Uzturs

Dekoratīvajām šķirnēm ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka šie suņi ātri patērē enerģiju, savukārt to mazais kuņģa izmērs nozīmē, ka tos jābaro mazām porcijām, bet bieži. Maza izmēra suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs svarīgāko uzturvielu daudzums, kā arī lai krokešu izmērs būtu piemērots maza izmēra mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Kopšana

Šī suņa pūkainais, garais apmatojums jākopj vienu vai divas reizes nedēļā. Kailajiem suņiem jākopj tikai astes, kāju galu apmatojums un cekuls. Ja āda kļūst sausa, tā jāmitrina, un, lai suns neapdegtu, tas ir jāsargā no saules. Jāņem vērā, ka kailuma gēns ir saistīts ar sliktu zobu augšanu, un tamdēļ bezspalvainajiem suņiem visnotaļ bieži trūkst zobu.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.