Kollijs (gludspalvainais)

Collie (Smooth)
Vidēji lielajam/lielajam, proporcionālajam un cienīgā izskata gludspalvainajam kollijam jāizskatās tā, it kā tas spētu strādāt visu dienu. Pieaugušu tēviņu augstums skaustā ir 56–61 cm, bet svars — 20,5–29,5 kg, savukārt mātīšu augstums skaustā ir 51–56 cm, bet svars — no 18 līdz 25 kg. Īsais, gludais apmatojums ir raupjš pieskaroties un var būt sabuļādas krāsā ar baltu, trīskrāsains (melns ar dzeltenbrūniem un baltiem raibumiem) un marmorzils (sudraboti zils ar melnu).
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama reizi nedēļā
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Garspalvainais un gludspalvainais kollijs varbūt izskatās atšķirīgi, tomēr zem apmatojuma slēpjas viens un tas pats suns. Garspalvainā kollija apmatojums ir biezāks un garāks, lai tas spētu izturēt Skotijas augstienēs valdošos skarbos laikapstākļus, savukārt gludspalvainais kollijs aitas ganīja zemienēs, kur laikapstākļi ir maigāki, tāpēc arī tā apmatojums ir īsāks. Gludspalvainais kollijs kā šķirne ir atzīts jau vairāk nekā divsimt gadu, taču tai līdzīgi aitusuņi Skotijā dzīvojuši vēl krietni pirms tam.

Temperaments

Draudzīgais, labsirdīgais gludspalvainais kollijs ir modrs un labs mājas sargs. Nedresēts vai garlaicības mākts, tas var pārlieku daudz riet, un tam nepatīk pārāk ilga nošķirtība no saviem mīļajiem. Gludspalvainais kollijs ir aktīvs suns, kam nepieciešamas prātu stimulējošas aktivitātes, patīk dresūra un kas var sasniegt augstus rezultātus daudzās suņu disciplīnās. Tas var būt jūtīgs, un tam ir nepieciešama saudzīga, mierīga apiešanās.

Veselība

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, īsspalvainajiem kollijiem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Gludspalvainajam kollijam nepieciešamas vismaz stundu ilgas fiziskās aktivitātes dienā. Katru dienu ejot vienu un to pašu iestaigāto maršrutu, neļaus tam vingrināt prātu, tāpēc dažādo maršrutus un pamēģini kādu no suņu sporta veidiem (piemēram, veiklības sacensības, sacensības paklausībā, paklausības ralliju, frīstailu vai flaibolu).

Uzturs

Salīdzinot ar mazāka izmēra suņiem, liela izmēra suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no citādi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem.

Kopšana

Gludspalvainie kolliji ir viegli kopjami suņi ar biezu pavilnu un īsu, gludu akotu, kas jāizsukā reizi nedēļā.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.