Kollijs (raupjspalvainais)

Collie (Rough)
Garspalvainie kolliji ir vidēja/liela izmēra, cienīgi un skaisti suņi ar piemīlīgu, izteiksmīgu izskatu. Tiem ir kupls apmatojums, kas var būt sabuļādas krāsā, sabuļādas krāsā ar baltu, trīskrāsains un marmorzils, un iegarena, smalki veidota galva. Pieaugušu tēviņu augstums skaustā ir 56–61 cm, bet svars — no 27 līdz 34 kg, savukārt pieaugušu mātīšu augstums skaustā ir 51–56 cm, bet svars — no 23 līdz 30 kg.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda vienu līdz divas stundas ilgu pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama katru dienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Pastāv viedoklis, ka garspalvaino kolliju šķirne izveidojusies, sakrustojot suņus, kas 50. g. p. m. ē. pavadīja romiešu iekarotājus, un vietējos Skotijas suņus. Šķirnes nosaukums, visticamāk, aizgūts no Skotijas zemienēs audzēto melno aitu šķirnes nosaukuma. 1860. gadā karaliene Viktorija viesojās savā rezidencē Balmoralā, viņai šie suņi iepatikās un karaliene tos paņēma līdzi uz Vindzoras pili. Tolaik zināms kā skotu aitusuns, garspalvainais kollijs pirmo reizi tika izrādīts Birmingemas Suņu izstāžu sabiedrības rīkotajā izstādē, kur guva plašu atzinību.

Temperaments

Garspalvainie kolliji ir draudzīgi, taču dažkārt tiem novērojamas minimālas nervozitātes vai agresijas pazīmes. Tie ir dzīvespriecīgi suņi, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saviem ģimenes locekļiem. Lai arī šie suņi ļoti sargā māju, tie laipni sagaida gaidītus draugus. Garspalvainie kolliji ātri mācās un izbauda jaunus izaicinājumus dresūrā.

Veselība

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, garspalvainajiem kollijiem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Lai cik tas arī pārsteidzoši nebūtu, garspalvainajiem kollijiem nav nepieciešams daudz fizisko aktivitāšu, un tie viegli pielāgojas situācijai ģimenē. Tomēr tiem jāļauj brīvi izskraidīties, atvēlot laiku rotaļām un skriešanai pakaļ bumbiņai un tās atnešanai. Pieaugušam sunim dienā vajadzētu pietikt ar stundu ilgām fiziskajām aktivitātēm, taču, ja vien piedāvāsi, tas būs gatavs arī ilgākām nodarbēm.

Uzturs

Salīdzinot ar mazāka izmēra suņiem, liela izmēra suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem. Garspalvainie kolliji, iespējams, ir uzņēmīgi pret meteorismu (vēdera uzpūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Kopšana

Lai garspalvainā kollija kuplais divkāršais apmatojums pārlieku nesaveltos, tas jāsukā reizi nedēļā. Pavilna ir mīksta, pūkaina un tuvu pie ādas, savukārt akots ir raupjš un taisns. Apmatojuma mainīšanas laikā suni varētu būt noderīgi sukāt katru dienu. Regulāri jāapgriež šķipsnas uz priekškājām un astes.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.