Komandors

Komandors

Lielajam, spēcīgajam Komondoram ir izteikti savdabīgs balts apmatojums, un tā akotspalva un pavilna, samudžinoties kopā, veido garas, filcveidīgas virvītes. Pieaugušu tēviņu skausta augstums ir apmēram 80 cm, bet svars — no 50 līdz 61 kg, savukārt pieaugušu mātīšu vidējais augstums ir 70 cm, bet svars — no 36 līdz 50 kg.

komondor
  • Category size
  • Grooming requirements
komondor
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
komondor
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Komondors ir sargsuns, kas nav piemērots suns jebkuram, tāpēc pirms tā iegādes rūpīgi jāapsver visi par un pret. Tas piesardzīgi izturas pret svešiniekiem, taču ir uzticīgs saviem ģimenes locekļiem un aizsargā viņus pret visu, ko uzskata par apdraudējumu. Būtiska ir agrīna socializācija apvienojumā ar rūpīgu apiešanos visā tā dzīves laikā.

Fiziskās aktivitātes

Dienā nepieciešama apmēram stundu ilga fiziskā aktivitāte. Tas pavada daudz laika, patrulējot mājas teritorijā, un tādēļ ir jāseko līdzi, lai tai apkārt būtu drošs un pret izmukšanu drošs žogs.

Uzvedība

Šī ir izturīgu, lielu (reizēm — milzīgu!) suņu grupa, kuru rāmā un mierīgā daba bieži vien neiet kopā ar to pastāvīgo modrību. Šie visnotaļ neatkarīgie suņi, kuros rotaļāšanās vai dresūra bieži vien interesi neraisa, sēž un vēro apkārt notiekošo neatkarīgi no laikapstākļiem, un bieži tiem patīk samērā garas pastaigas, bet starplaikos tie apmierināti snauduļo ģimenes tuvumā ar vienmēr atvērtu vienu aci, lai to aizsargātu.

Izskats

Akotspalva ir raupja, bet pavilna — mīksta. Abas apmatojuma kārtas apvienojumā veido virvītes, kuras neapcirptas noaug līdz zemei. Būtiski ir pārbaudīt suni pēc pastaigas, jo, lai kur tas ietu, tā apmatojumā parasti ieķeras gan lapiņas, gan zariņi. Apmatojumu nekad nesukā, bet tā vietā, ik pēc pāris mēnešiem ar rokām sadalot spalvu (sākot no ādas), tiek veidotas jaunas virvītes. Jaunam saimniekam tas jāiemācās no suņu audzētāja vai cita šīs šķirnes suņu entuziasta. Virvīšu uzturēšana ir laikietilpīga, un to nedrīkst atstāt novārtā, jo pretējā gadījumā virvītes, sapinoties kopā, veido lielus mudžekļus.

Veselība un uzturs

Salīdzinot ar mazākajiem suņiem, lielie suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem. Komondori ir disponēti uz meteorismu (vēdera pūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Šīs sugas izcelsme

Komondors ir sena šķirne, kas ir tā dzimtajā Ungārijā ir bijusi zināma tūkstošiem gadu. Šie suņi ieradās Ungārijā ar klejojošajiem maģāriem, kam tie bija ganāmpulka sargi. Tie varētu būt cēlušies no lielās ovčarkas, kas ir cits ganāmpulka sargs no Krievijas dienvidrietumu daļā esošā Kaukāza reģiona. Komondora īpašais, virvjveidīgais apmatojums nodrošina aizsardzību ne tikai pret skarbiem laikapstākļiem, bet arī pret visniknākajiem plēsējiem, tostarp vilkiem.

Apsveramās veselības problēmas

Komondori ir visnotaļ veselīgi, robusti suņi, kam nav plaši izplatītu, šķirnei raksturīgu veselības problēmu.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.