Lhasas apso

Lhasas apso

Lhasas apso ir garspalvains, robusts, mazs sunītis. To garums nedaudz pārsniedz augstumu. Tie var būt dažādās krāsās: zeltaini, smilšu krāsā, medus krāsā, tumši sirmi, šīfera pelēki, dūmu pelēki, raibi, melni, balti vai brūni. Pieaugušu tēviņu skausta augstums ir 25 cm, bet pieaugušas mātītes ir nedaudz zemākas. Pilnībā pieauguša suņa svars ir no 6 līdz 7 kg.

lhaso apso
  • Category size
  • Grooming requirements
lhaso apso
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
lhaso apso
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Lhasas apso ir uzticīgi un uzticami suņi. Tie labi satiek gan ar bērniem, gan ar citiem suņiem. Kā šķirne tie var būt neatkarīgi un atturīgi pret svešiniekiem, taču ar pacietību un konsekvenci tos var padarīt samērā paklausīgus. Tie ir samērā jūtīgi un ne visai labi klausa, ja tiek pacelta balss.

Fiziskās aktivitātes

Pieaugušam Lhasas apso dienā nepieciešamas vismaz pusstundu ilgas fiziskās aktivitātes. Tiem ir ļoti daudz enerģijas, tomēr tiem vienlīdz labi patīk gan palikt spēlēties mājās, gan pastaigāties vairākus kilometrus. Tiem katru dienu pilnībā pietiek ar vairākām īsām pastaigām.

Uzvedība

Lai arī šie ir mazākie no suņiem, tie ir aktīvi, jautrību mīloši kompanjoni, kam vislielāko prieku sagādā būšana mājās ar saviem saimniekiem. Tie bieži ļoti pieķeras saimniekiem, bauda mājas komfortu un var būt labi mājas sardziņi, taču, lai šie suņi būtu labā fiziskā formā, mundri un veseli, tiem jebkurā gadījumā nepieciešamas fiziskas aktivitātes ārpus mājām. Daudzi gūst labus panākumus dresūrā un parasti mīl rotaļāties.

Izskats

Mazais Lhasas apso jākopj visnotaļ pamatīgi. Akotspalva ir gara, bieza un nedaudz raupja pieskaroties. Pavilna ir nedaudz īsāka un mīkstāka, un, lai tā nesamudžinātos un nesapītos, tā ir jāķemmē. Ja apmatojums ir pārāk liela problēma, to var uzturēt īsu. To, kā tas darāms, var pastāstīt profesionāls suņu frizieris vai audzētājs.

Veselība un uzturs

Mazajiem sunīšiem ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka tie ātri patērē enerģiju, savukārt to mazie kuņģīši nozīmē, ka tiem jāēd maz un bieži. Mazajiem suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs galveno uzturvielu daudzums, kā arī lai gabaliņu lielums būtu piemērots mazām mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Šīs sugas izcelsme

Lhasas apso Tibetas svētie un dižciltīgie audzēja gandrīz divtūkstoš gadus. Tie tika izmantoti kā tempļu un klosteru sargsuņi. Tibetā dzīvojošie šos sunīšus ļoti cienīja, jo uzskatīja, ka tajos ir pārmiesojušies svētie lāmas. Tie nekad netika pārdoti vai pirkti, bet gan dāvināti, un šī suņa saņemšana dāvanā tika uzskatīta par lielas cieņas apliecinājumu.

Apsveramās veselības problēmas

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, tiem ir iespējamas acu problēmas, un tāpēc ieteicams suņiem veikt acu izmeklējumus. Tiem biežāk iespējamas arī ādas problēmas.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.