Mastifs

Mastifs

Mastifs ir liels, muskuļains, masīvas miesas būves, spēcīgs suns ar platu galvu un ķermeni un lielu attālumu starp kājām. Pilnībā pieauguša suņa skausta augstums ir apmēram 72–80 cm, bet svars — līdz 73 kg. Tā īsais apmatojums var būt aprikožu krāsā, dzeltenbrūns vai raibs.

mastiff
  • Category size
  • Grooming requirements
mastiff
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
mastiff
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Šis mierīgais suns, kas ir mīlošs pret saviem ģimenes locekļiem, ir sargsuns, kas ir vienaldzīgs pret svešiniekiem. Ja ģimenē ir bērni, tas ir mīlošs un uzticīgs, taču, ja kāds mazais tam pagādās ceļā, tikai un vienīgi tā lieluma dēļ ir iespējamas nejaušas traumas. Šī iemesla dēļ šim sunim piemērotākas ir mājas, kur ir lielāki bērni.

Fiziskās aktivitātes

Mastifiem dienā nepieciešamas apmēram stundu ilgas fiziskās aktivitātes, un tiem ir nosliece uz slinkošanu, laiski snauduļojot kādā ērtā, siltā vietiņā. Šīs šķirnes suņus nedrīkst pārpūlēt mazā vecumā, jo tiem ir raksturīgas skeleta problēmas, kuras var saasināties, ja augošam sunim tiek pārpūlēti muskuļi un locītavas.

Uzvedība

Šī ir izturīgu, lielu (reizēm — milzīgu!) suņu grupa, kuru rāmā un mierīgā daba bieži vien neiet kopā ar to pastāvīgo modrību. Šie visnotaļ neatkarīgie suņi, kuros rotaļāšanās vai dresūra bieži vien interesi neraisa, sēž un vēro apkārt notiekošo neatkarīgi no laikapstākļiem, un bieži tiem patīk samērā garas pastaigas, bet starplaikos tie apmierināti snauduļo ģimenes tuvumā ar vienmēr atvērtu vienu aci, lai to aizsargātu.

Izskats

Īsais apmatojums ir raupjāks apkakles (kakla un plecu) apvidū, un tam jāpievērš ļoti maz uzmanības. Vajadzētu pietikt ar vieglu izsukāšanu reizi nedēļā.

Veselība un uzturs

Milzīgie suņi, kam ir arī milzīga apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām minerālvielām un vitamīniem dažādām vajadzībām saistībā ar locītavām un skrimšļiem. Mastifi ir disponēti uz meteorismu (vēdera pūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Šīs sugas izcelsme

Mastifi, kas ir viena no senākajām šķirnēm, Apvienotajā Karalistē ir bijuši pazīstami jau pirms Romiešu laikiem. Romiešu iekarotāji tos pieradināja un izmantoja kā gladiatorus arēnās. Tā kā mastifi ir populāri kara suņi, Henrijs VIII esot nodevis Svētās Romas imperatora Čarlza V rīcībā 400 mastifus kā papildspēkus viņa karaspēkiem. Šīs šķirnes suņi ir izmantoti arī buļļu tracināšanai, kā arī kā sargsuņi.

Apsveramās veselības problēmas

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, mastifiem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu problēmas un gūžu un elkoņu displāzija (locītavu problēmas, kas var būt sāpīgas un izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms pārošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus. Tiem biežāk iespējama arī specifiska urīnpūšļa slimība un ceļgalu saišu problēmas (krustenisko saišu slimība).

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.