Portugāles ūdenssuns

Portugāles ūdenssuns

Taisnstūrainajam, vidēji lielajam, muskuļainajam Portugāles ūdenssunim ir divu veidu apmatojums: viens ir samērā gara, viļņaina spalva, bet otrs — īsāka, raupja spalva ar ciešākām sprogām. Izstāžu suņi tiek apcirpti (uz purna, pie priekškājām un daļā astes). Apmatojums var būt melns, balts, brūns, melns ar baltu un brūns ar baltu. Pieaugušu tēviņu skausta augstums ir 50–57 cm, bet svars — no 19 līdz 25 kg, savukārt pieaugušu mātīšu skausta augstums ir 43–52 cm, bet svars — no 16 līdz 22 kg.

Portuguese Water Dog
  • Category size
  • Grooming requirements
Portuguese Water Dog
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
Portuguese Water Dog
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Nosvērtais, aktīvais Portugāles ūdenssuns ir drosmīgs un ātri mācās. Šis uzticīgais un modrais suns ir labs mājas sargs, un, lai arī, neesot pienācīgai motivācijai, tas reizēm var būt ietiepīgs, parasti tas pret saviem mīļajiem ir paklausīgs.

Fiziskās aktivitātes

Portugāles ūdenssunim dienā nepieciešamas vismaz stundu ilgas fiziskās aktivitātes, taču ieteicamas ilgākas nodarbes. Nav nekāds pārsteigums, ka tiem patīk viss, kas saistīts ar ūdeni — ne tikai paplunčāšanās dīķītī, bet arī pamatīga niršana zem ūdens! Vietās, kur varētu būt apdraudēta drošība (pie aizsalušiem ezeriem u.tml.), noteikti turi suni saitē.

Uzvedība

Šie medību suņi medī ne tik daudz ar ožu, cik ar redzi, tiem patīk skriet, un tie var būt iespaidīgi ātri sprinteri, kas savus saimniekus atstāj tālu aiz muguras! Telpās tie bieži vien ir suņu pasaules relaksētie dīvāna deldētāji, taču brīvā dabā tie ar nerimstošu modrību to vien gaida, lai dedzīgi aizmestos pakaļ pamanītajam medījumam, izliekoties nedzirdam saimnieka skaļos centienus atsaukt tos atpakaļ. Tiem patīk pastaigas pavadā, un tos izvest ārā ir prieks, tomēr saimnieks ne vienmēr var justies drošs, ja ceļā patrāpās svešs kaķis vai cits mazs pūkainis. Lai arī šie suņi reti izrāda atklātu mīlestību, tie ir mierīgi pret cilvēkiem un parasti labi satiek ar citiem suņiem.

Izskats

Kā minēts jau iepriekš, Portugāles ūdenssuņiem var būt divu veidu apmatojums. Abos gadījumos nepieciešama regulāra kopšana, kā arī regulāra apcirpšana, ja vēlaties, lai sunim būtu izstādes suņa cienīgs izskats. Daudziem mājas suņiem tiek nocirpts visa ķermeņa apmatojums, un tie izskatās pievilcīgi — kā kucēni. Kucēna iegādes brīdī detalizētu informāciju par suņa kopšanu tev sniegs audzētājs, taču, protams, varat izmantot arī profesionāla suņu friziera pakalpojumus. Tādā gadījumā jārēķinās ar regulāriem papildu izdevumiem.

Veselība un uzturs

Tava suņa uzturā pareizajā līdzsvarā ir jābūt visām galvenajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Svarīgi ir arī noskaidrot ķermeņa stāvokļa rādītājus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka suns ir ideālā stāvoklī, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar norādījumiem par attiecīgās barības lietošanu.

Šīs sugas izcelsme

Rakstos Portugāles ūdenssunim līdzīgs suns ar melnu pinkainu apmatojumu pirmoreiz minēts ap 12. gadsimtu. Tie tika audzināti, lai palīdzētu zvejniekiem iznest tīklus un paveikt citus darbus ūdenī, piemēram, aiznest tīklu uz citu laivu. Ja nepieciešams, tie sargāja laivas. 20. gadsimta 60. gados Portugāles ūdenssuņu skaits strauji saruka, jo mainījās zvejas paņēmieni un suņi vairs nebija nepieciešami. Tie tika iekļauti visretāk sastopamo šķirnes suņu sarakstā, taču interese par šķirni kā izstāžu suņiem un ģimenes mīluļiem jau ir aizstājusi to sākotnējo lomu zvejniecībā.

Apsveramās veselības problēmas

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, Portugāles ūdenssuņiem ir iespējamas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms pārošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus. Tiem jāveic arī DNS izmeklējumi, lai konstatētu retu, taču nopietnu, iedzimtu sirds slimību, kas šīs šķirnes suņiem ir iespējama.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.