Rodēzijas ridžbeks

Rodēzijas ridžbeks

Rodēzijas ridžbeks ir liels, vienkrāsains, aktīvs suns ar īsu spalvu un savdabīgu korveidīgu apmatojumu pa muguras līniju. Šie suņi ir spēcīgi un veikli, pieaugušu tēviņu skausta augstums ir 63–69 cm, bet to svars — no 30 līdz 39 kg. Mātīšu augstums skaustā ir 61–66 cm, bet svars — no 30 līdz 39 kg. Tie var būt jebkurā vienā krāsā no gaišas kvieškrāsas līdz rudai kvieškrāsai.

Rhodesian Ridgeback
  • Category size
  • Grooming requirements
Rhodesian Ridgeback
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
Rhodesian Ridgeback
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Rodēzijas ridžbeks ir spēcīgs, iespaidīgs suns, kas var būt mērķtiecīgs un ietiepīgs. Lai arī šie suņi mājās ir samērā rāmi un pārliecināti, tie ir ļoti piesardzīgi pret svešiniekiem. Šie suņi nav labākā izvēle saimniekiem-iesācējiem, un tiem ir nepieciešama prasmīga pieredzējusi apiešanās un dresūra apvienojumā ar agrīnu, rūpīgu socializāciju.

Fiziskās aktivitātes

Pieaugušam Rodēzijas ridžbekam dienā nepieciešamas pāris stundas ilgas fiziskās aktivitātes. Rodēzijas ridžbekam piemīt izteikti mednieka instinkti, tāpēc laist to bez pavadas vajadzētu tikai drošās un atklātās vietās. Būtiski ir, lai suns pārliecinoši klausa atsaukšanas komandai.

Uzvedība

Šiem suņiem vislielāko baudu un prieku sagādā ošņāšanās un lietu meklēšana, liekot lietā savu izcilo ožu. Šie suņi ir radīti lielu attālumu veikšanai, tiem nepieciešamas lielas fiziskās aktivitātes, taču ne vienmēr tie ir viegli izdresējami atgriezties pēc sauciena (klausīt atsaukšanas komandai), ja tie ir saoduši tos interesējošu aromātu. Dažiem tradicionālā suņu dresūra šķiet visnotaļ bezjēdzīga laika šķiešana, taču, ikdienas nodarbēs iekļaujot ošņāšanas spēles un izaicinājumus, tev, iespējams, būs sajūsminātākais un jautrākais kompanjons.

Izskats

Rodēzijas ridžbeki ir visnotaļ viegli kopjami suņi. Īso apmatojumu vienu vai divas reizes nedēļā var nobraucīt ar gumijoto kopšanas cimdu.

Veselība un uzturs

Salīdzinot ar mazākajiem suņiem, lielie suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem. Rodēzijas ridžbeki ir disponēti uz meteorismu (vēdera pūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Šīs sugas izcelsme

Rakstos minēts, ka Dienvidāfrikā dzīvojošie hotentoti suņus ar pretējā virzienā augoša apmatojuma šķirtni uz muguras izmantojuši par medniekiem un kompanjoniem jau 15. gadsimtā. Tie tika audzināti par lielo medījumu ķērājiem, kas izsekoja un ielenca medījumu, bet tam neuzbruka. Tiklīdz medījums bija iedzīts strupceļā, suņi sāka skaļi riet, lai brīdinātu mednieku. 19. gs. sākumā eiropiešu kolonisti sakrustoja šos suņus ar mastifiem un dzinējsuņiem, izveidojot to Rodēzijas ridžbeka šķirni, ko zinām šodien. Mūsdienās tikai daži no šīs šķirnes suņiem pilda kādreizējos mednieka pienākumus — tagad tie kļuvuši par sargsuņiem un kompanjoniem.

Apsveramās veselības problēmas

Rodēzijas ridžbeki ir predisponēti uz specifisku iedzimtu muguras defektu (dermoīdais sinuss), un visiem kucēniem uzreiz pēc dzemdībām ir jāveic skrīningošana, lai to konstatētu. Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, tiem ir iespējama arī gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms pārošanas suņiem ir svarīgi veikt gūžu izmeklējumus.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.