Saluki

Saluki

Graciozais, atlētiskais saluki (persiešu kurts, persiešu vējasuns) ir vidēji liels kurts ar mīkstu, gludu apmatojumu, bieži vien ir ar garāka apmatojuma šķipsnām uz kājām, ausīm un dažreiz rīkles. Gludspalvainajam saluki šo šķipsnu nav. Apmatojums var būt jebkādā krāsā vai krāsu kombinācijā, izņemot raibu. Pieaugušu tēviņu skausta augstums ir 58–71 cm, savukārt mātītes ir nedaudz mazākas. Pilnībā pieaugušu suņu svars ir apmēram 13–30 kg.

Saluki
  • Category size
  • Grooming requirements
Saluki
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
Saluki
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Tāpat kā vairums kurtu, saluki rezervēti izturas pret svešiniekiem un bieži vien vēsi izturas pat pret pazīstamām sejām. Šim neatkarīgajam sunim ir cienīga stāja, taču tas var būt pārlieku jūtīgs un uzvilkties. Tam nepatīk, ja to atstāj vienu, un tad, ja suns ilgstoši ir nošķirts no ģimenes, tas bieži vien kļūst nemierīgs. Pret savējiem tas var būt īstens mīlestības iemiesojums.

Fiziskās aktivitātes

Saluki nepieciešamas vismaz divas stundas ilgas fiziskās aktivitātes dienā, ieskaitot brīvu izskriešanos. Šie suņi ir sprinteri, kam nepieciešama izskriešanās drošā vietā, kur nevar notikt nekas ļauns, tam metoties pakaļ kādai vāverei vai zaķim. Šiem suņiem patiešām nepieciešama dresūra, galveno uzmanību pievēršot atsaukšanas komandai. Starp fiziskās aktivitātes periodiem saluki parasti laiski un relaksēti gulšņā mājās.

Uzvedība

Šie medību suņi medī ne tik daudz ar ožu, cik ar redzi, tiem patīk skriet, un tie var būt iespaidīgi ātri sprinteri, kas savus saimniekus atstāj tālu aiz muguras! Telpās tie bieži vien ir suņu pasaules relaksētie dīvāna deldētāji, taču brīvā dabā tie ar nerimstošu modrību to vien gaida, lai dedzīgi aizmestos pakaļ pamanītajam medījumam, izliekoties nedzirdam saimnieka skaļos centienus atsaukt tos atpakaļ. Tiem patīk pastaigas pavadā, un tos izvest ārā ir prieks, tomēr saimnieks ne vienmēr var justies drošs, ja ceļā patrāpās svešs kaķis vai cits mazs pūkainis. Lai arī šie suņi reti izrāda atklātu mīlestību, tie ir mierīgi pret cilvēkiem un parasti labi satiek ar citiem suņiem.

Izskats

Saluki pāris reižu nedēļā nepieciešama apmatojuma kopšana, īpašu uzmanību pievēršot visām šķipsnām (jā tādas ir), kam ir tendence samezgloties.

Veselība un uzturs

Tava suņa uzturā pareizajā līdzsvarā ir jābūt visām galvenajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi noskaidrot ķermeņa stāvokļa rādītājus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka suns ir ideālā stāvoklī, un atcerēties arī to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar norādījumiem par attiecīgās barības lietošanu.

Šīs sugas izcelsme

Saluki ir sena suņu šķirne, un tas ir tuksneša medību suns, ko pārtikā izmantojamo dzīvnieku ķeršanai tūkstošiem gadu audzējuši arābu beduīni. Saluki galvaskauss no vismaz 3500. g. p.m.ē. ir atrasts arheoloģisko izrakumu vietā Mezopotāmijas pilsētā Tepe-Gavra (tagadējā Ziemeļirākā). Tiek uzskatīts, ka šķirnes nosaukums cēlies no senajām Arābijas pilsētām Salukas vai Selēkijas. Šīs šķirnes suņi dažkārt tiek saukti par gazeļu medniekiem — to izvēlētā medījuma dēļ.

Apsveramās veselības problēmas

Saluki principā ir ļoti izturīga šķirne, un to visizplatītākā nopietnā veselības problēma ir sirdsslimība.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.