Siperke

Siperke

Mazais, zemais, špicam līdzīgais (ar bagātīgu, raupju apmatojumu, uz muguras saritinātu asti (ja vien suns nav piedzimis bez astes), lapsai līdzīgu seju un spicām ausīm) shiperke parasti ir melns, taču apmatojums ir iespējams jebkurā vienā krāsā. Pieaugušu suņu skausta augstums parasti ir 21–33 cm, bet svars — apmēram 5,5–7,5 kg.

Schipperke
  • Category size
  • Grooming requirements
Physical
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
Schipperke
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Dzīvīgais, modrais shiperke ir mazs, uzticīgs, pakļāvīgs un labsirdīgs sunītis. Tas var būt ietiepīgs un nerātns; it īpaši citu suņu tuvumā, ja kucēna vecumā nav nodrošināta pietiekama socializācija.

Fiziskās aktivitātes

Dienā nepieciešamas vizmas stundu ilgas fiziskās aktivitātes, taču, ja vien piedāvāsi, šis aktīvais sunītis ar prieku būs gatavs arī ilgākām nodarbēm.

Uzvedība

Šie lielie, spēcīgie, paļāvīgie suņi ir enerģiski sargātāji, kas ir uzticīgi un gādīgi pret savas ģimenes locekļiem. Lai šie suņi, kas vairāk ir piemēroti pieredzējušiem saimniekiem, pastāvīgi būtu veseli, laimīgi un droši kontrolēti, tiem nepieciešama pamatīga dresūra un daudz fizisko aktivitāšu. Tiem parasti veidojas cieša saikne ar saimniekiem, un tie ar aizdomām var izturēties pret svešiniekiem. Tāpat kā visi suņi, arī šie suņi jāiegādājas no atbildīgiem un zinošiem suņu audzētājiem, un nolūkā nodrošināt veselīgu temperamentu un izvairīties no vēlāk iespējamām savaldīšanas un uzvedības problēmām īpaši svarīga ir agrīna un pienācīga socializācija.

Izskats

Bagātīgais apmatojums ir biezs un blīvs. Tas ir pārsvarā gluds un piegulošs, taču ap kaklu šiem suņiem ir stāvus stāvoša apmatojuma krēpes un „biksītes” (gara, mīksta spalva) augšstilbu aizmugurējā daļā. Lai suns būtu labā formā, tam nepieciešama rūpīga kopšana reizi nedēļā.

Veselība un uzturs

Mazajiem sunīšiem ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka tie ātri patērē enerģiju, savukārt to mazie kuņģīši nozīmē, ka tiem jāēd maz un bieži. Mazajiem suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs galveno uzturvielu daudzums, kā arī lai gabaliņu lielums būtu piemērots mazām mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Šīs sugas izcelsme

Reizēm var dzirdēt sakām, ka shiperke ir miniatūrs aitusuns — mazāks lovenāra, beļģu melnā aitusuņa paveids. Citi ir pārliecināti, ka shiperke nāk no špiciem, un tas tiešām līdzinās špicu šķirnes suņiem. Tomēr ir skaidri zināms tas, ka šķirnes pirmsākumi meklējami jau 17. gadsimtā — jau 1690. gadā shiperke piedalījās suņu izstādē Briseles Karaliskajā pilī. Shiperke Beļģijas kanālos sargāja barkas, bieži bija kurpnieka sabiedrotais un bija izslavēts grauzēju mednieks.

Apsveramās veselības problēmas

Shiperkes ir visnotaļ izturīga šķirne, taču šiem suņiem ir iespējami iedzimti neiroloģiski traucējumi un gūžu problēmas.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.