Somu Lapzemes suns

Somu Lapzemes suns

Spēcīgais, špicveidīgais (bieza spalva, aste saritināta gredzenā uz muguras, spicas ausis) somu Lapzemes suns ir vidēja lieluma suns. Tēviņu aptuvenais skausta augstums ir 49 cm, bet mātīšu — 44 cm. Pilnībā pieauguša suņa svars ir apmēram 17–19 kg. Apmatojums iespējams daudzās krāsās un krāsu kombinācijās. Sīkāku informāciju skatīt šķirnes standartā.

finnish lapphund
  • Category size
  • Grooming requirements
finnish lapphund
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
finnish lapphund
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Somu Lapzemes sunim ir izteikts gana instinkts, un tas ārpus telpām ir vērīgs mednieks. Mājās tas ir modrs, un tādēļ tas ir labs sargsuns, kā arī mierīgs, mīlošs un uzticīgs kompanjons. Lai arī šis suns ir mazāk trokšņains nekā daži citi špici, tas var būt gana skaļš. Lai vajadzības gadījumā to apsauktu, būs nepieciešama dresūra.

Fiziskās aktivitātes

Somu Lapzemes sunim dienā nepieciešamas apmēram stundu ilgas fiziskās aktivitātes. Šiem aktīvajiem suņiem patiks arī kāda no suņu brīvā laika nodarbēm (piemēram, adžiliti vai kanikross). Dažiem suņiem ir izteikts mednieka instinkts, un tāpēc tam obligāti ir jāiemāca pārliecinoši klausīt atsaukšanas komandai, lai nepieciešamības gadījumā neļautu tam dzīties pakaļ to ieinteresējušajam medījumam.

Uzvedība

Lai arī šie ir mazākie no suņiem, tie ir aktīvi, jautrību mīloši kompanjoni, kam vislielāko prieku sagādā būšana mājās ar saviem saimniekiem. Tie bieži ļoti pieķeras saimniekiem, bauda mājas komfortu un var būt labi mājas sardziņi, taču, lai šie suņi būtu labā fiziskā formā, mundri un veseli, tiem jebkurā gadījumā nepieciešamas fiziskas aktivitātes ārpus mājām. Daudzi gūst labus panākumus dresūrā un parasti mīl rotaļāties.

Izskats

Dubulto apmatojumu veido gara, taisna akotspalva, kas uz galvas un kāju priekšdaļas ir īsāka, un biezas, mīkstas pavilnas. Tēviņiem ap kaklu un krūškurvi ir biezas spalvas „krēpes”. Apmatojums jākopj pāris reizes nedēļā, taču apmatojuma mešanas laikā tas var būt jākopj katru dienu.

Veselība un uzturs

Tava suņa uzturā pareizajā līdzsvarā ir jābūt visām galvenajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi noskaidrot ķermeņa stāvokļa rādītājus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka suns ir ideālā stāvoklī, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar norādījumiem par attiecīgās barības lietošanu.

Šīs sugas izcelsme

Šis suns gadsimtiem ilgi ir strādājis kopā ar Lapzemes sāmiem, ka ir pa pusei klejotājs. Šie suņi izmantoti galvenokārt ziemeļbriežu ganīšanai, taču senākā vēsturē tie, iespējams, izmantoti arī kā medību un sargsuņi. Lai arī kopš sniega transportlīdzekļu parādīšanās šo suņu izmantošana ir mazinājusies, tie ziemeļbriežu ganīšanai tiek izmantoti arī mūsdienās. Ganot ziemeļbriežus, somu Lapzemes suns auļo kopā ar Lapzemes ganu suni — īsspalvaināku rikšotājsuni, kas ir vēl viena šī reģiona suņu šķirne.

Apsveramās veselības problēmas

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, somu Lapzemes suņiem reizēm ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms pārošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.