Sprogainais retrīvers

Sprogainais retrīvers

Lielajam, spēcīgajam, elegantajam sprogainajam retrīveram ir savdabīgs aknu brūns vai melns apmatojums ar biezām, ciešām cirtām uz rumpja, bet gludu spalvu uz pārējām ķermeņa daļām. Tēviņu skausta augstums ir 69 cm, bet mātītēm — 64 cm, un pilnībā pieaugušu suņu svars ir 36–45 kg.

curly-coated retriever
  • Category size
  • Grooming requirements
curly-coated retriever
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
curly-coated retriever
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Rāmais, pārliecinātais, drošais sprogainais retrīvers ir samērā patstāvīgs un pret tiem, ko nepazīst, var izturēties visnotaļ atturīgi. Taču ar saviem mīļajiem tas ir sirsnīgs un mīlošs, kā arī mierīgs, uzticīgs kompanjons. Tas diezgan lielā mērā ir āra suns, kam patīk pētīt apkārtni un meklēt un atnest kaut ko gan ūdenī, gan ārpus ūdens.

Fiziskās aktivitātes

Aktīvajam sprogainajam retrīveram dienā nepieciešamas divas vai vairāk stundu ilgas fiziskās aktivitātes. Tam patīk skriet pakaļ un atnest lietas gan uz zemes, gan ūdenī, un tam labi noder tā ūdensdrošais apmatojums. Šiem suņiem patīk „strādāt”, tāpēc, lai pastaiga būtu asāka, paņem līdzi kādu mantiņu rotaļām, kur jāaizskrien pakaļ un jāatnes.

Uzvedība

No šīs grupas ir cēlušās dažas mūsu iemīļotākas un izplatītākās suņu šķirnes, jo savas ļoti komunikablās, rotaļīgās un izteikti sabiedriskās dabas dēļ tie ir ideāli ģimenes suņi. Ar uz atalgojumu balstītas dresūras palīdzību tiem ātri vien ir patīkama visu ģimenes locekļu, tostarp kaķa, klātbūtne. Medību suņi ir paredzēti darbam visas dienas garumā jebkādos laikapstākļos, un tāpēc šiem suņiem ir nepieciešama aktīva, rūdīta ģimene, kas spētu nodrošināt tiem nepieciešamās ķermeni un prātu vingrinošās nodarbes.

Izskats

Biezā, sprogainā apmatojuma mešanas laikā šie suņi ir jāsukā, lai likvidētu atmirušo spalvu, bet parasti sukāšana un ķemmēšana netiek piekopta, jo tad apmatojums sāk sprogoties. Tā vietā tas jāsamitrina un jāizmasē ar pirkstiem. Reizi mēnesī ieteicama arī viegla apgriešana. Sīkāku informāciju par nepieciešamo varat saņemt no suņu audzētājam vai suņu audzētāju kluba.

Veselība un uzturs

Salīdzinot ar mazākajiem suņiem, lielie suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem. Tāpat kā daudzi lielie suņi, sprogainie retrīveri ir disponēti uz meteorismu (vēdera pūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Šīs sugas izcelsme

Precīza sprogainā retrīvera vēsture ir neskaidra, jo tas kā medību suns ir veidots no daudzām šķirnēm, tostarp dažādiem retrīveriem, Tvīda ūdensspanieliem, īru ūdensspanieliem un citu sugu suņiem. Apmatojuma uzlabošanai ir izmantots arī pūdelis. Šīs šķirnes suņi pirmo reizi tika parādījās 1860. gadā un kļuva par izciliem medību suņiem, taču tie kā mājas mīluļi un darba suņi savu popularitāti zaudēja, parādoties Labradoras retrīveram.

Apsveramās veselības problēmas

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, sprogainajiem retrīveriem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms pārošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.