Ungāru adatspalvainais putnu suns (vižla)

Ungāru adatspalvainais putnu suns (vižla)

Asspalvainais vižla ir vidēji liels, aktīvs suns ar raupju, adatveidīgu apmatojumu zelta smilšu līdz rūsganā krāsā. Tiem ir savdabīgas ūsas un kuplas uzacis. Tiem ir dižciltīgs un graciozs izskats, un tie rada lielas izturības iespaidu. Pieaugušu tēviņu skausta augstums ir apmēram 58–62 cm, savukārt mātīšu skausta augstums ir no 54 līdz 58 cm. To svars ir no 20 līdz 30 kg.

Hungarian Wire-Haired Vizsla
  • Category size
  • Grooming requirements
Hungarian Wire-Haired Vizsla
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
Hungarian Wire-Haired Vizsla
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Ungāru asspalvainajam putnusunim patīk uzturēties ārpus telpām, un tas ir ideāli piemērots dzīvei laukos. Šie suņi ir ļoti mīloši un uzticīgi, un tiem piemīt dabisks instinkts aizsargāt savus mīļos. Tie vienlaikus ir gan ģimenes, gan darba suņi. Tie ātri mācās un grib izpatikt, taču ir ļoti jūtīgi, un tāpēc ir svarīgi, lai dresūra būtu jautra un saudzīga.

Fiziskās aktivitātes

Asspalvainajam vižlam nepieciešams daudz fizisko aktivitāšu, un šiem suņiem pastāvīgi jābūt aktīviem. Pieaugušam sunim dienā nepieciešamas divas vai vairāk stundu ilgas fiziskās aktivitātes. Ņemot vērā, ka šie ir medību suņi, nodarbēs ar tiem populāras ir spēles „aizskriet pakaļ un atnest” gan uz zemes, gan ūdenī, taču šie suņi ir gatavi arī aizrautīgi piedalīties vairumā suņu sporta veidu (piemēram, adžiliti).

Uzvedība

No šīs grupas ir cēlušās dažas mūsu iemīļotākas un izplatītākās suņu šķirnes, jo savas ļoti komunikablās, rotaļīgās un izteikti sabiedriskās dabas dēļ tie ir ideāli ģimenes suņi. Ar uz atalgojumu balstītas dresūras palīdzību tiem ātri vien ir patīkama visu ģimenes locekļu, tostarp kaķa, klātbūtne. Medību suņi ir paredzēti darbam visas dienas garumā jebkādos laikapstākļos, un tāpēc šiem suņiem ir nepieciešama aktīva, rūdīta ģimene, kas spētu nodrošināt tiem nepieciešamās ķermeni un prātu vingrinošās nodarbes.

Izskats

Šis apmatojums jākopj reizi nedēļā. Asā spalva uz kakla un ķermeņa ir līdz 4 cm gara. Pavilna aukstajos mēnešos ir biezāka. Purna daļas apmatojums veido nelielu bārdiņu uz zoda, un suņiem ir blīvas uzacis. Visu atmirušo vai izkritušo spalvu var izplūkt ar rokām.

Veselība un uzturs

Tava suņa uzturā pareizajā līdzsvarā ir jābūt visām galvenajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi noskaidrot ķermeņa stāvokļa rādītājus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka suns ir ideālā stāvoklī, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar norādījumiem par attiecīgās barības lietošanu.

Šīs sugas izcelsme

1000 gadus vecās vēstures liecībās redzami maģāru mednieki (agrīnie kolonisti Ungārijā) ar suņiem un piekūniem. Šie suņi bija ļoti līdzīgi mūsdienu asspalvainajam vižlam. Dodoties uz citām zemēm, maģāri savus suņus ņēma līdzi, un rezultātā tie sakrustojās ar citām šķirnēm, taču abu pasaules karu laikā gandrīz izzuda. Šī šķirne mūsdienās pastāv tikai tāpēc, ka daži suņi šajā laikā tika nelegāli izvesti no valsts. Nesenā selekcijas darba rezultātā vižla ir izveidots kā universāls suns medīšanai, atrašanai un atnešanai. Asspalvainais paveids tika radīts 1930. gados un mednieku vidū iemanto aizvien lielāku popularitāti, jo šie suņi aukstākā klimatā un aukstā ūdenī var strādāt labāk nekā īsspalvainie suņi.

Apsveramās veselības problēmas

Ungāru asspalvainie vižlas principā ir visnotaļ veselīgi suņi, kam ir maz plaši izplatītu veselības problēmu.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.