Ungāru īsspalvainais putnu suns (vižla)

Ungāru īsspalvainais putnu suns (vižla)

Ungāru īsspalvainais putnusuns (vižla) ir spēcīgs, vidēji liels, dižciltīga izskata suns. Pieauguša tēviņa skausta augstums ir 57–64 cm, bet pieaugušas mātītes skausta augstums ir 53–60 cm. To svars ir no 20 līdz 30 kg. Īsais, blīvais apmatojums ir uzkrītoši rudi zeltainā krāsā.

hungarian vizsla
  • Category size
  • Grooming requirements
hungarian vizsla
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
hungarian vizsla
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Grandiozais Ungāru īsspalvainais putnusuns (vižla) ir jautrs, dzīvīgs, mīlošs kompanjons tiem, kas viņam var veltīt pietiekami daudz laika un uzmanības. Šim jūtīgajam sunim patīk aktivitāte, jaunu lietu apguve un dresūra, taču ar noteikumu, ka tā noris jautri un ar atalgojumu. Tam piemīt dabisks instinkts sargāt savus mīļos.

Fiziskās aktivitātes

Ungāru vižlam nepieciešamas vismaz divas stundas fiziskās aktivitātes dienā. Ņemot vērā, ka šie ir medību suņi, nodarbēs ar tiem populāras ir spēles „aizskriet pakaļ un atnest” gan uz zemes, gan ūdenī, taču šie suņi ir daudzpusīgi un ar panākumiem ir piedalījušies daudzos suņu sporta veidos no pārbaudījumiem lauka apstākļos līdz adžiliti sacensībām ringā.

Uzvedība

No šīs grupas ir cēlušās dažas mūsu iemīļotākas un izplatītākās suņu šķirnes, jo savas ļoti komunikablās, rotaļīgās un izteikti sabiedriskās dabas dēļ tie ir ideāli ģimenes suņi. Ar uz atalgojumu balstītas dresūras palīdzību tiem ātri vien ir patīkama visu ģimenes locekļu, tostarp kaķa, klātbūtne. Medību suņi ir paredzēti darbam visas dienas garumā jebkādos laikapstākļos, un tāpēc šiem suņiem ir nepieciešama aktīva, rūdīta ģimene, kas spētu nodrošināt tiem nepieciešamās ķermeni un prātu vingrinošās nodarbes.

Izskats

Īsais, gludais apmatojums ir blīvs un samērā taukains, un tas ir samērā maz jākopj — tikai reizi nedēļā jāizsukā.

Veselība un uzturs

Tava suņa uzturā pareizajā līdzsvarā ir jābūt visām galvenajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Svarīgi ir arī noskaidrot ķermeņa stāvokļa rādītājus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka suns ir ideālā stāvoklī, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar norādījumiem par attiecīgās barības lietošanu.

Šīs sugas izcelsme

Vižla ir ilgi pazīstama šķirne ar gadsimtiem ilgu vēsturi. Karpatos ir atrasti gravējumi akmenī, kas, kā tiek uzskatīts, ir 1000 gadu veci un kuros attēlots klejojošs maģārs, kas medī ar piekūnu, un suns, kas izskata ziņā atgādina vižlu. Pēc diviem pasaules kariem šī šķirne gandrīz izmira, taču aizrautīgiem suņu audzētājiem to izdevās atjaunot, izmantojot nelegāli no Ungārijas izvestus suņus. Mūsdienās šīs šķirnes suņi ir ne tikai populāri medību suņi, kas medī, atrod un atnes medījumu, bet arī ļoti iemīļots kompanjons.

Apsveramās veselības problēmas

Ungāru īsspalvainie putnusuņi (vižlas) ir visnotaļ veselīgi suņi. Izplatītākās šķirnei raksturīgās problēmas ir rīšanas traucējumi un epilepsija.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.