Ungāru puli

Ungāru puli

Puli ir viegli atpazīstams pēc tā īpašā apmatojuma — garas virvītes, kas reizēm var būt pat līdz zemei. Šie suņi var būt melni, rūsgani melni, balti ar dažādu toņu aprikožu vai pelēko krāsu. Zem apmatojuma ir spēcīgs un muskuļains suns. Pieauguša tēviņa skausta augstums ir 40–44 cm, bet svars — no 13 līdz 15 kg, savukārt pieaugušas mātītes skausta augstums ir 37–41 cm, bet svars — no 10 līdz 13 kg.

hungarian puli
  • Category size
  • Grooming requirements
hungarian puli
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
hungarian puli
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Pulijs (puli) ir dzīvīgs un rosīgs suns, kas parasti pieķeras vienam ģimenes loceklim. Tas ir draudzīgs, taču vienmēr ziņos par atnākušiem viesiem un pret tiem izturēsies atturīgi. Šie suņi var būt ietiepīgi, taču dresūras laikā ātri mācās.

Fiziskās aktivitātes

No dabas enerģiskajam pulijam nepieciešamas diezgan lielas fiziskās aktivitātes — pieaugušam sunim tā būtu vismaz stunda dienā, taču ieteicams vairāk —, un tie ir savā elementā, ja tiem tiek ļauts brīvi izskrieties, izdraiskoties un izrotaļāties.

Uzvedība

Šie suņi, kas bieži vien tiek uzskatīti par suņu pasaules „Einšteiniem”, ir aktīvi, ātri mācās un ar pietiekami lielu izturību, lai nogurdinātu par visaktīvāko saimnieku. Tiem patīk visu veidu uz atlīdzību balstīta dresūra, spēles un suņu sporta veidi, un tāpēc tiem nepieciešams saimnieks, kas spēj apmierināt to vajadzības pēc gandrīz nebeidzamām fiziskajām aktivitātēm un prāta vingrināšanas. Tie ļoti pieķeras saimniekiem un ir izcili kompanjoni enerģiskām un aizrautīgām ģimenēm, kas spēj nodrošināt šiem suņiem nepieciešamo dzīvesveidu un — ideālā variantā — pastāvīgi darāmu darbiņu, kas vismaz līdzinās lopu ganīšanai, kam principā šie suņi ir paredzēti.

Izskats

Puliju raksturīgais apmatojums pilnībā izveidojas tikai dzīves trešajā gadā, taču pieauguša suņa apmatojums prasa papildu laiku. Ja nevēlaties suni ar apmatojuma virvītēm, spalvu var nogriezt īsu, taču izstāžu suņiem tas nav pieļaujams. Puliji spalvu nemet, taču spalvā var ieķerties netīrumi un sīki priekšmeti. Šīs šķirnes suņi jāmazgā tikai vasarā, jo spalvas pilnīgai izžūšanai var būt nepieciešamas vairākas dienas!

Veselība un uzturs

Tava suņa uzturā pareizajā līdzsvarā ir jābūt visām galvenajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi noskaidrot ķermeņa stāvokļa rādītājus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka suns ir ideālā stāvoklī, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar norādījumiem par attiecīgās barības lietošanu.

Šīs sugas izcelsme

Maģāri — viena no daudzajām klejojošo huņņu ciltīm, kas migrēja uz Austrumeiropu, aizveda pulijus (puli) uz savu dzimto zemi 9. gadsimtā. Šie suņi tika izmantoti to ganāmpulku ganīšanai un sargāšanai. Gadu gaitā tie tika audzēti dēļ to darba spējām un drīz vien ieviesās arī citās valstīs. Mūsdienās puliji ir pielāgojušies gan dzīvei pilsētā, gan arī darbam un dzīvei laukos.

Apsveramās veselības problēmas

Ungāru puliji (puli) ir visnotaļ veselīgi, izturīgi suņi. Tomēr, tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, tiem ir iespējamas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms pārošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.