Vipets

Vipets

Vipets ir kalsnējs, muskuļains, atlētisks suns. Tajos muskuļu spēks un iespaidīgums ir līdzsvarā ar iznesīgumu un eleganci, un tie ir radīti ātrumam un darbam. Tiem ir smalks un īss apmatojums, kas var būt dažādās krāsās un krāsu sajaukumos. Skausta augstums ir 47–51 cm tēviņiem un 44–47 cm mātītēm. Svara diapazons ir apmēram 12,5–13,5 kg.

whippet
  • Category size
  • Grooming requirements
whippet
  • Shedding
  • Allergies
  • Noise
  • Dog Group Kennel Club
whippet
  • Alone
  • Other pets
  • Stability as a guard

Pieredze

Vipets ir maigs, pacietīgs, iecietīgs un mīlošs suns. Lai arī sacīkstēs tiem piemīt izteikta sāncensība, tie ir viegli adaptējami un klusi suņi. Tomēr tie var ļoti uzvilkties, un tiem ir nepieciešama sapratne no saimnieku puses. Šie savu ģimeni mīlošie suņi īstajās mājās ir lieliski kompanjoni.

Fiziskās aktivitātes

Vipeti ir spējīgi uz pēkšņiem ātras skriešanas uzplūdiem, taču, ja nepieciešams, tie var arī nodarboties ar fiziskām aktivitātēm visu cauru dienu. Tiem patīk pastaigāties vai skriet ar saimniekiem, un, lai arī fiziskas nodarbes ikdienā tiem ir nepieciešamas, tie nav pārlieku prasīgi. Pieaugušam sunim nepieciešamas aptuveni stundu ilgas fiziskās aktivitātes.

Uzvedība

Šie medību suņi medī ne tik daudz ar ožu, cik ar redzi, tiem patīk skriet, un tie var būt iespaidīgi ātri sprinteri, kas savus saimniekus atstāj tālu aiz muguras! Telpās tie bieži vien ir suņu pasaules relaksētie dīvāna deldētāji, taču brīvā dabā tie ar nerimstošu modrību to vien gaida, lai dedzīgi aizmestos pakaļ pamanītajam medījumam, izliekoties nedzirdam saimnieka skaļos centienus atsaukt tos atpakaļ. Tiem patīk pastaigas pavadā, un tos izvest ārā ir prieks, tomēr saimnieks ne vienmēr var justies drošs, ja ceļā patrāpās svešs kaķis vai cits mazs pūkainis. Lai arī šie suņi reti izrāda atklātu mīlestību, tie ir mierīgi pret cilvēkiem un parasti labi satiek ar citiem suņiem.

Izskats

Vipetiem ir noderīga regulāra kopšana, taču noteikti jālieto mīkstas sukas un jāapietas saudzīgi, jo šiem suņiem ir ļoti smalks apmatojums un jutīga āda. Visiem lietotajiem šampūniem jābūt maigiem un bez agresīvas iedarbības sastāvdaļām, jo pretējā gadījumā ir iespējamas jutīgās ādas reakcijas.

Veselība un uzturs

Mazajiem sunīšiem ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka tie ātri patērē enerģiju, savukārt to mazie kuņģīši nozīmē, ka tiem jāēd maz un bieži. Mazajiem suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs galveno uzturvielu daudzums, kā arī lai gabaliņu lielums būtu piemērots mazām mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Šīs sugas izcelsme

Vipeti tika radīti 19. gs. otrajā pusē, krustojot dažādus sporta, sacīkšu un dzinējsuņus, tostarp mazos angļu kurtus. Vipets tika radīts skriešanas sacensībām, un tā spēja sasniegt ātrumu 55 km/h pilnībā atbilda šim mērķim. Šī šķirne kļuva iecienīta Anglijas ziemeļaustrumu daļā strādājošo kalnraču vidū, kas bija ne tikai kaislīgi suņu sacīkšu piekritēji, bet arī izmantoja vipetu kā dzinējsuni, lai medītu trušus un zaķus. Iesauku „Kampējs” tas ieguva, pateicoties savai spējai nogalināt žurkas un trušus ar vienu spēcīgu kampienu. Lai gan vipets aizvien tiek izmantots kā darba un sacīkšu suns, tā galvenais pienākums ir būt par četrkājaino draugu.

Apsveramās veselības problēmas

Vipeti principā ir visnotaļ veselīgi suņi, kam ir maz plaši izplatītu, šķirnei raksturīgu veselības problēmu.

Kuras šķirnes ir "draudzīgākās ģimenei"?

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai kopā būtu droši. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Cik ilgi savu suni drīkstu atstāt vienu?

Suņi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, un tikai nedaudziem suņiem patīk, ja viņi mājās tiek atstāti vieni. Visiem suņiem ir jāpalīdz apgūt prasmes samierināties, kas nepieciešamas, lai tos mierīgi varētu atstāt vienatnē. Audzētājam tas jāuzsāk jau tad, kad suns vēl ir pavisam mazs (īslaicīgi nošķirot no pārējiem mazuļiem un mātes), un jāturpina visā dzīves laikā. Dažu šķirņu suņiem, kam veidojas ļoti cieša saikne ar saimnieku, ar nošķirtību saistītas problēmas ir iespējamas daudz biežāk nekā citu šķirņu suņiem, taču jebkuram sunim ir iespējamas izolācijas izraisīatas emocionāla rakstura problēmas, kas var būt pamats virknei nepatīkamu uzvedības problēmu (piemēram, destruktīva rīcība). Uz lielāko daļu tomēr labi iedarbojas attiecīga uzvedības terapija.