Sfinkss

Sphynx

Sfinksa raksturīgākā īpašība ir apmatojuma neesamība! Tomēr tas nenozīmē, ka kaķim vispār nav apmatojuma, jo tā ķermeni klāj smalki, pūkaini matiņi, kas atgādina persika mizas matiņus. Šai kaķu šķirnei nav ūsu un uzacu matu. Galvas forma ir līdzīga Devonas reksa galvas formai. Citrona formas acis ir dziļi iegrimušas. Ķermenim ir smalka kaulu uzbūve, taču tas ir muskuļots ar cilindra formas krūtīm. Kājas ir garas, slaidas un cilindra formas krūšu dēļ tās izskatās izliektas. Aste ir gara, cieta pieskārienam un sašaurinās virzienā uz galu. Sfinkss pieskaroties šķiet silts un maigs, tāpēc ir ieguvis iesauku „zamša termofors”. Āda uz dažām galvas, ķermeņa un kāju daļām ir krokota, taču pārējās ķermeņa daļās tai jābūt gludi nostieptai. Uz sfinksa ādas ir skaidri saskatāmi pigmentācijas plankumi. Pieņemamas ir visa veida rakstu un krāsu apmatojuma variācijas.

  • Izteikti aktīvs un ziņkārīgs
  • Sabiedrisks un pakļāvīgs
  • Izteikti komunikabls
  • Slaidas un elegantas šķirnes kaķis
  • Nepieciešama kopšana reizi nedēļā
  • Šķirne ir hipoalergēna
  • Iekštelpās dzīvojošs kaķis
  • Var būt nepieciešama iepazīšanās, pirms dzīvot kopā ar bērniem

Izcelsme

Kaķi bez apmatojuma ir pazīstami jau paaudzēm ilgi. Uzskata, ka acteki ir turējuši kaķus bez apmatojuma. Sfinkss ir pirmā kaķu šķirne bez apmatojuma, kas tiek īpaši selekcionēta šīs īpašības dēļ. Selekcijas programma tika aizsākta 1966. gadā Ontārio, Kanādā, pēc tam, kad mājas kaķene piedzemdēja runčuku bez apmatojuma. Taču vairums mūsdienās dzimušo sfinksu ir pēcteči trim kaķēniem bez apmatojuma, ko 1978. gadā atrada Toronto.

Izcelsmes valsts

Kanāda

Citi nosaukumi

Kanādas bezspalvainais kaķis

Temperaments

Sfinkss ir draudzīgs, nebēdnīgs, orientēts uz cilvēku un uzmanības kārs. Šis kaķis bieži vien apsveic saimnieku ar atgriešanos mājās un ir ļoti komunikabls. Tas izturas ārkārtīgi saprātīgi, ir rotaļīgs un mīļš. Sfinkss ir murrāšanas čempions. Tam patīk gulēt kopā ar saimnieku zem segas. Sfinksa ķermeņa temperatūra ir par vienu vai diviem grādiem augstāka nekā normāla kaķa vidējā temperatūra, un tam piemīt milzīga apetīte, lai kompensētu ķermeņa siltuma zudumu. Tā kā sfinksa apmatojums nodrošina vien niecīgu aizsardzību pret laikapstākļu ietekmi, to nedrīkst atstāt vienu ārpus telpām aukstumā, tāpat tam nepatīk sēdēt uz aukstām virsmām un tas patiesi novērtē centrālo apkuri! Kaķa, kurš tiek izlaists ārā saulainā laikā, bālajai ādai var būt nepieciešama aizsardzība pret saules starojumu.

Veselība

Šīs šķirnes kaķiem raksturīga nosliece uz ādas slimībām, tostarp izsitumu un sēnīšu infekciju veidošanos. Jāievēro piesardzība, lai pasargātu sfinksu no saules izraisīta apdeguma. Tāpat kā visiem kaķiem, arī sfinksiem ieguvumu sniedz vakcinācijas nodrošinātā aizsardzība pret slimībām un nepieciešamas ikgadējas veselības pārbaudes pie veterinārārsta.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākā barība, barība, kas tam negaršo, kā arī īpašas prasības attiecībā uz barību. Taču jāņem vērā, ka kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 atšķirīga un specifiska uzturviela. Šo uzturvielu īpatsvars ir atkarīgs no kaķa vecumposma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka uzturvielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas vadlīnijām, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības produktiem.

Kopšana

Sfinksu saimniekiem pedantiski ir jāpievērš uzmanība šo kaķu ādas tīrībai un maigumam. Āda ir jāmazgā vai jānoberž ar sūkli katru nedēļu, lai likvidētu eļļainos sekrētus. Eļļainie sekrēti regulāri ir jānotīra arī no auss ārējās gliemežnīcas, lai novērstu ausu infekcijas.

Bērniem vispiemērotākās kaķu šķirnes

Lai arī šī šķirne nav plaši atzīta par vienu no piemērotākajām šķirnēm saskarsmē ar bērniem, katrs kaķis ir atšķirīgs un, pareizi iepazīstoties, tā saderība ar bērniem var izrādīties itin laba.

cat

Vai šī tev ir pati piemērotākā kaķu šķirne?

Visiem kaķiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura kaķu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un kaķa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Adoptējot kaķi no dzīvnieku patversmes un tādējādi sniedzot tam dzīvē otro iespēju, vari gūt ārkārtīgi lielu gandarījumu. Patversmēs ir daudz kaķu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošas, pastāvīgas mājas. Katram kaķim ir savs dzīvesstāsts, un daudzi no tiem ir zaudējuši savas pirmās mājas ne savas vainas pēc. Šie kaķi labprāt kļūtu par tavas ģimenes locekļiem. Cienījamās patversmēs lielu uzmanību pievērsīs katram kaķim vispiemērotākā saimnieka atrašanai. Personāls arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem.

Laba selekcionāra atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kaķim ar ciltsrakstiem, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Šķirnes kaķēna vai kaķa ar ciltsrakstiem iegādes galvenā priekšrocība ir diezgan precīzais priekšstats par to, kāds būs kaķa izskats un kā, visticamāk, attīstīsies tā temperaments. Sazinies ar veterinārārstu, lai iegūtu vairāk informācijas par kaķa infekcijas slimībām, ģenētiskām nosliecēm vai kopšanas prasībām, tādējādi pilnībā sagatavojoties sagaidīt mājās savu jauno draugu.

Kaķa ievešana mājās

Kad ir atlikušas vien dažas dienas līdz kaķa vai kaķēna ierašanās dienai, tu noteikti izjūti patīkamu satraukumu. Dažas pēdējās dienas pirms kaķa ierašanās jaunajās mājās, ir patiesi daudz paveicamu lietu kas darīs tevi aizņemtu līdz brīdim, kad kaķis ieradīsies savās jaunajās mājās.