Your Pet, Our Passion.
Pelēks kaķis ripinās pa gultu.

Grūsnības pazīmju noteikšana​

2 minūtes lasāmviela
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Kaķenes grūsnība iestājas ļoti viegli. Tā var iestāties jebkurā brīdī, kad kaķene meklējas, un tas notiek vairākkārt laikā no pavasara līdz rudenim.

Atceries sterilizēt savu kaķi, ja neplāno nodarboties ar kaķu selekcionēšanu. Tā kā dažu pirmo grūsnības nedēļu laikā nekādas acīmredzamas pazīmes par to neliecina, tu nesaskatīsi atšķirības jau no grūsnības sākuma. Tikai pēc 2 – 3 nedēļām tu spēsi noteikt dažas pazīmes, kas liecina par kaķenes grūsnību. Jebkuru grūsnību, vai tā ir plānota, vai neplānota, būtu jāapspriež ar veterinārārstu.

Grūsnības pazīmes

 • Grūsna kaķene vairs nemeklējas, lai gan šāda uzvedība nav grūsnības garantija, vienīgi apstirpinājums notikušai ovulācijai; kaķenēm tomēr reizēm iestājas pseidogrūsnība (viltus grūsnība).
 • Pēc aptuveni 15-18 dienām piena dziedzeru gali piebriest un iesārtojas.
 • Grūsna kaķene dažkārt grūsnības perioda sākumā pārcieš nelabu dūšu. Lai arī tas var būt grūsnības izraisīts «rīta nelabums», ir svarīgi pārrunāt to ar veterinārārstu, ja nelabums bieži atkārtojas, nepāriet vai arī kaķene jebkā citādi jūtas slikti.
 • Kaķene pakāpeniski pieņemas svarā par 1 līdz 2 kilogramiem atkarībā no kaķēnu skaita. Šī ir ļoti pārliecinoša grūsnības pazīme. Jau pēc 15 dienām kopš grūsnības iestāšanās to var diagnosticēt ar ultrasonogrāfa palīdzību, pēc 17 dienām var novērot embriju sirdsdarbību, un veterinārārsts ar rentgena starpniecību var noteikt kaķēnu skaitu pēc 40 dienām.
 • Vēdera dobums kļūst arvien apaļāks, taču būtu jāizvairās to aiztikt, lai nesavainotu vēl nedzimušos kaķēnus. Vēdera uzpūšanās var notikt arī citu iemeslu dēļ, tādēļ rūpīgi vēro savu kaķeni, vai neparādās kāda slimības pazīme, un vajadzības gadījumā sazinies ar veterinārārstu.
 • Kaķenes uzvedība var kļūt «mātišķa», viņa var sākt pastiprināti murrāt. Dažām kaķenēm grūsnības otrajā pusē būtiski pieaug apetīte.
 • Veterinārārsts var veikt hormonālos testus grūsnības noteikšanai.

Tuvojošos/aktīvi notiekošu radību pazīmes

 • Kad radības (atnešanās) ir jau faktiski sākušās, kaķene var atteikties no barības, uzvesties nemierīgi un sākt meklēt piemērotu klusu vietu, kur notikt radībām. Ja esi noraizējies, pārrunā kaķa uzvedību ar veterinārārstu.
 • Pirmā aktīvās radību fāzes pazīme ir kaķenes ķermeņa temperatūras krišanās līdz aptuveni 37,8°C, kas var notikt 12 stundas pirms radību sākuma. Tomēr, ja temperatūras mērīšana izraisa kaķenei stresu, labāk to nedarīt.
 • Kaķene var sākt ņaudēt un izturēties uzbudināti, nepārtraukti sevi mazgājot.
 • Būtu jānovēro vēdera dobuma kontrakcijas un vaginālie izdalījumi pirms kaķēnu parādīšanās! Ja izdalījumi ir biezi vai melnā/asiņu krāsā, nekavējoties sazinies ar veterinārārstu.
 • ​Ja radību laikā kaut kas tevi satrauc, vienmēr konsultējies ar veterinārārstu. Vidēji ilga grūsnība notiek 63 – 67 dienas, taču var variēt no 61 līdz 72 dienām, un ir sarežģīti noteikt precīzu grūsnības ilgumu, jo kaķene var būt pārojusies vairākkārt. Ja tev radušās aizdomas par grūsnību, iespējamā, topošā kaķu māmiņa jāved pie veterinārārsta, lai apstiprinātu grūsnību. Tur tu saņemsi arī labāko padomu par mātes un kaķēnu barošanu un aprūpi. Ja grūsnība nav vēlama, ved kaķeni pie veterinārārsta, cik ātri vien iespējams, jo sterilizāciju iespējams veikt arī grūsnības laikā. Protams, ja nevēlies, lai kaķene kļūtu grūsna, viņa jāsterilizē pēc iespējas drīzāk.