Your Pet, Our Passion.
Pro Plan logo
Gaiši kažoku kaķēnu tur sieviete.

Jauna kaķa uzņemšana mājās: praktiski ieteikumi

7 minūtes lasāmviela
Pro Plan logo
Sponsorējis Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Tu esi nolēmis uzņemt mājās kaķi, un tas ir brīnišķīgi! Tomēr vispirms jāņem vērā dažas svarīgas lietas. Šie ieteikumi palīdzēs saprast, kas vislabāk derēs kā tev, tā arī tavam jaunajam kaķu draugam.

Kaķu audzētājs vai dzīvnieku patversme?

Izvēloties iegādāties kaķi pie kaķu audzētāja, vari par dzīvnieku un tā izcelsmi uzzināt lietas, ko grūti uzzināt dzīvnieku patversmē. Tāpat vari būt drošs, ka šāds kaķis parasti audzis labā vidē un jau kopš mazotnes pienācīgi socializēts. Tāpat kaķu audzētājs spēs sniegt informāciju par kaķa šķirni, tostarp — par iedzimtajām un šķirnei raksturīgajām veselības problēmām.

Savukārt, paņemot kaķi no dzīvnieku patversmes, tu dod mājas kaķim, kas, visdrīzāk, daudz cietis un kas būs atsaucīgs, ja sniegsi tam mīlestību un uzmanību. Šāda kaķa dzīvesstāsts tev var būt zināms vai palikt nezināms, un nav nekādas garantijas, ka tas labi pielāgosies jaunajai videi, tomēr labās dzīvnieku patversmēs tiek izvērtēta kaķa uzvedība un darbinieki mēģina piemeklēt kaķa vajadzībām atbilstošu vidi.

Savukārt, paņemot kaķi no dzīvnieku patversmes, tu dod mājas kaķim, kas, visdrīzāk, daudz cietis un kas būs atsaucīgs, ja sniegsi tam mīlestību un uzmanību. Šāda kaķa dzīvesstāsts tev var būt zināms vai palikt nezināms, un nav nekādas garantijas, ka tas labi pielāgosies jaunajai videi, tomēr labās dzīvnieku patversmēs tiek izvērtēta kaķa uzvedība un darbinieki mēģina piemeklēt kaķa vajadzībām atbilstošu vidi.

Jauktenis vai šķirnes kaķis?

Izvēloties kaķi, ar ko kopā dzīvot, ārkārtīgi svarīgs ir kaķa temperaments un personība. Daudziem šķirnes kaķiem ir iedzimtas temperamenta īpatnības. Tas var palīdzēt lēmuma pieņemšanā, tomēr kaķa temperamentu diemžēl nevar garantēt! Mūžīgais strīds par to, vai virsroku ņem iedzimtība vai audzināšana, ir sevišķi aktuāls, runājot par kaķiem. Pieauguša kaķa temperamentu visspēcīgāk ietekmē agrīnais socializācijas periods un dresūra pirmā dzīves gada laikā. Īsspalvainiem vai garspalvainiem bezšķirnes kaķiem var nebūt izteikti iedzimtu temperamenta iezīmju, taču to personība ir tikpat neatkārtojama kā jebkuram citam kaķim un tā ir pakļauta dresūras un vides ietekmei.

Kaķēns vai pieaudzis kaķis?

Kaķēni ir apburoši blēņu un mīļuma kamoliņi, bet tiem jāveltī daudz laika un pacietības! Ja zini, ka pavisam noteikti gribi mājās kaķēnu, tad esi gatavs veltīt pietiekami daudz laika tam, lai kaķēns izaugtu par veselīgu un laimīgu kaķi. Vairums kaķēnu gan pie kaķu audzētāja, gan dzīvnieku patversmē būs sākuši apgūt prasmi lietot tualetes kastīti. Taču šī apmācība būs jāturpina, turklāt, ja vēlies, lai kaķis nokārtojas ārpus mājas, arī tas, kaķim augot, būs jāmāca.

Tāpat kaķēniem jāiemācās, ka, spēlējoties ar cilvēkiem, nedrīkst likt lietā zobus un nagus. Šī dresūra prasa laiku un pacietību. Labā ziņa — kaķi parasti ātri mācās, turklāt kaķēniem, kas ienākuši ģimenē agrā vecumā, veidojas ciešākas attiecības ar saimniekiem, īpaši, ja mājās ir tikai viens kaķis.

Turpretī pieaugušiem kaķiem jau būs izveidojusies personība un temperaments — tas var palīdzēt izlemt, vai esi atradis tādu kaķi, kādu meklē. Tāpat pieauguši kaķi jau ir apmācīti iet uz kastīti un socializēti kontaktam ar cilvēkiem. Pieauguši kaķi parasti samērā viegli iejūtas jaunajās mājās – īpaši, ja vide līdzinās tai, pie kuras kaķis jau ir pieradis.

Dzīvesveids

Šis droši vien ir vissvarīgākais faktors, izvēloties kaķi. Ja tu strādā garas darba stundas ārpus mājām vai ja tev ir mazi bērni, vai kā citādi, ir svarīgi, lai tavs dzīvesveids būtu piemērots jaunajam kaķim. Tieši tāpat kā cilvēki — daži kaķi būs pieraduši pie maziem bērniem un ar prieku pavadīs laiku viņu kompānijā, bet citi dos priekšroku mierīgai dzīvei.

Pārsvarā kaķi ir savrupi dzīvnieki, un tiem labāk patīk mājās būt vienīgajiem kaķiem. Tas īpaši jāņem vērā gadījumā, ja vēlies pieņemt jaunu kaķi, bet tev mājas viens jau ir. Šādas pārmaiņas var izraisīt nevajadzīgu stresu gan abiem kaķiem, gan cilvēkiem, kuru uzdevums ir palīdzēt tiem pielāgoties jaunajiem apstākļiem.

Tāpat ir jāsaprot, vai vēlies istabas kaķi vai tādu, kam ļauts brīvi klaiņot ārā. Istabas kaķim vienmēr būs jāveltī vairāk laika un uzmanības, jo tā rotaļas, izkustēšanās un citas dabiskās vajadzības būs atkarīgas no tevis un tām var traucēt nespēja iet ārā (piemēram, vēlmei medīt un plēsēja instinktiem).

Pūkainā iemītnieka pieņemšana mājās ir lielisks lēmums un arī aizraujošs piedzīvojums. Taču šis ir īstais brīdis pārdomāt visus mītnes un dzīvesveida aspektus, lai izvēlētos sev atbilstošu kaķi.

Attiecīgie Pro Plan veidotie raksti:

Pro Plan
2 minūtes lasāmviela

Izproti kaķa urīnceļu slimību

2 minūtes lasāmviela

Vai manam kaķim ir pārtikas alerģija?