Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Ingvera kaķis ēd no bļodas

Pieauguša kaķa barošana

13 minūtes lasāmviela
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Ja tu gatavo kaķim barību mājas apstākļos, var izrādīties ļoti sarežģīti panākt pareizā uzturvielu līdzsvara ievērošanu.

Jebkura no daudzajām augstas kvalitātes kaķu barībām saturēs zinātniski izstrādātu un precīzi ievērotu uzturvielu kombināciju, kas nepieciešama tavam kaķim. Tauku un olbaltumvielu līmenis barībā tiek rūpīgi kontrolēts, lai nodrošinātu veselīgu ķermeņa stāvokli. Minerālvielas un vitamīni atrodas pareizajā līdzsvarā. Visi kaķi ir gaļēdāji pēc dabas – tas nozīmē, ka viņu uzturā ir obligāti jābūt gaļai. Tikai gaļas diēta sniedz taurīnu (neaizvietojams redzei un sirds veselībai), īpašas polinepiesātinātās taukskābes, piemēram, arahidonskābi, kā arī vitamīna A kompleksa specifiskas formas. Ja vien to nav ieteicis darīt veterinārārsts, papildus pilnvērtīgai un sabalansētai barībai, ko dod savam kaķim, nav vajadzības vēl pēc kādām citādām piedevām.

Mājas mīluļu uztura zinātnes sasniegumi nozīmē, ka tirgū tagad ir pieejams visplašākais klāsts ar kaķu barību, kas īpaši izstrādāta tava kaķa individuālajām vajadzībām. Ja tavs kaķis, piemēram, lielāko laika daļu pavada telpās, viņam piemērotākā būs īpaša barība telpās dzīvojošiem kaķiem, kuras sastāvā ir vairāk nesagremojamo šķiedrvielu, lai atvieglotu matu kamolu izvadīšanu caur gremošanas traktu. Mazaktīvākiem kaķiem pareizā izvēle būtu barība ar mazāku kaloriju daudzumu, kas palīdz izvairīties no virsnormas svara uzkrāšanās. Vienmēr konsultējies ar veterinārārstu, pirms mainīt barību, kas paredzēta citādām vajadzībām nekā esošā. Tirgū pieejamas arī īpašas barības, kas palīdz risināt nopietnākas veselības problēmas vai atveseļoties pēc slimības – tās var ieteikt veterinārārsts.

Atceries, ka ir būtiska atšķirība starp pilnvērtīgu barību un uzkodām. Pilnvērtīgai barībai nav vajadzīgas nekādas piedevas. Uzkodām, našķiem un kārumiem, kā arī atsevišķām barībām, kas ražotas tikai no zivīm vai gaļas, trūkst pareizā uzturvielu līdzsvara. Ja tu savam kaķim piedāvā kārumus, ierobežo to daudzumu atbilstoši ražotāja norādēm, un, lai izvairītos no pārbarošanas, vienmēr atbilstoši samazini pamatbarības daudzumu.

Protams, dažkārt piedāvājot kaķim mājās sagatavotu barību, nekāds ļaunums netiek nodarīts, taču tādā gadījumā vienmēr izmanto svaigu gaļu vai zivis, kas vienmērīgi izcepta, bez sāls, ādas un kauliem.

Ja vien kaķa vides apstākļi radikāli nemainās, regulāro barošanas režīmu, kas izveidota no viena gada vecuma, nav iemesla mainīt līdz pat septiņu gadu vecuma sasniegšanai, kad kaķis sasniedz seniora vecumu.

Ar ko barot?

Pieejami visdažādākie barības veidi – plašs garšu klāsts, dažādu veidu iepakojumi un uzturvielu kombinācijas, kā arī sausās barības un konservu formāts. Izvēle par labu kādai konkrētai barībai ir gaumes jautājums (tavas un arī kaķa), taču atsevišķos gadījumos to var ietekmēt arī medicīniska rakstura apsvērumi.

 • Pilnvērtīgai sausajai barībai ir savas priekšrocības. Šis barības veids ir ērts, viegli dozējams un pasniedzams, vieglāk un ilgāk uzglabājams pēc atvēršanas salīdzinot ar konserviem. Sausā barība palīdz arī noņemt zobu aplikumu. Izvēloties sauso barību, vari būt drošs, ka kaķis to košļās aktīvāk un vienas maltītes laiks būs ilgāks, kaķis arī vairāk dzers un vienu porciju sadalīs vairākos paņēmienos, nevis apēdīs visu uzreiz. Atšķirībā no daudziem suņiem, kaķim patīk kraukšķināt sauso barību un parasti ar mitrumu piesūcināta barība kaķa acīs nav tik pievilcīga, tāpēc glabā šo barību sausu.
 • Dažiem kaķiem vairāk patīk konservu aromāts un tekstūra, turklāt arī konservi var būt tikpat ērti, ja izmanto vienas maltītes produktus – tie katru reizi nodrošina svaigu un viegli pasniedzamu porciju. Kaķis arī paēdīs vienā paņēmienā, nestaigājot turp un atpakaļ, dzers mazāk. Pasniedz konservēto barību istabas temperatūrā, nodrošinot, ka kaķis izjūt pilnu garšas un aromāta buķeti. Atvērtu kārbu būtu jāizņem no ledusskapja 2 stundas pirms barības pasniegšanas, taču kā alternatīvu var apsvērt arī barības uzsildīšanu mikroviļņu krāsnī pavisam īsu mirkli – tiesa, tad jāuzmana, lai barība nesasilst nevienmērīgi. Kopumā izvairies pasniegt konservētu barību pārāk aukstā vai pārāk karstā veidā.
 • Daudzi saimnieki pasniedz sausās un konservētās barības sajaukumu, jo ir kaķi, kuriem no rītiem vairāk patīk konservi un sausā barība veido atlikušo dienas porciju.

Pārliecinies, ka kaķim vienmēr pieejams tīrs un svaigs ūdens, vēlams, lielāka izmēra keramiskā bļodā. Dzeramais ūdens ir īpaši svarīgs, ja baro savu kaķi ar sauso barību. Ja kaķis nelabprāt dzer, pamēģini lielāka izmēra dzeramo trauku – dažiem kaķiem nepatīk, ja viņu ūsas dzerot pieskaras trauka malām. Metāliski trauki arī var atbaidīt kaķi, jo, ieskatoties traukā, viņi redz savu atspulgu vai ēnas. Ideālā gadījumā ūdens nav novietots tieši blakus barībai, jo kaķim patīk neliela resursu nošķirtība. Ja kaķis dodas savās gaitās arī ārpus telpām, viņam var labāk patikt bļodiņa, kas savāc lietus ūdeni. Atceries, ka piens neaizvieto ūdeni. Kaķim pēc zīdīšanas perioda beigām piens nav nepieciešams un daudziem kaķiem ir novērota laktozes (piena cukura) nepanesība, kas var izraisīt caureju. Pat īpaši ražots «kaķu piens» ar zemu latozes saturu būtu jāuztver kā barība, nevis dzēriens un atbilstoši arī jākoriģē uzņemtās barības deva.

Barības uzglabāšana

Konservi:

Atvērtā veidā kārbas ir jānosedz un jāuzglabā ledusskapī, pims pasniegšanas barību uzsildot. Konservus atstāt istabas temperatūrā pārāk ilgi nevajadzētu, jo tie ātri sakalst. Nav ieteicams atvērtu kārbu lietot ilgāk kā 24 stundas, pat, ja turi to ledusskapī, tāpēc viens no ērtākajiem risinājumiem ir vienai maltītei paredzētā konservētā barība paciņās vai kārbiņās.

Sausā barība:

Sauso barību jāuzglabā sausā, tīrā vietā un regulāri jāiztīra glabāšanas konteiners. Noslēdzams, gaisa necaurlaidīgs konteiners ļauj saglabāt barības garšas buķeti un aromātu. Sauso barību pasniedz sausu. Daudziem kaķiem patīk to kraukšķināt un, ja tā piesūcināta ar mitrumu, vairs kaķim nav tik pievilcīga.

Kārumi un našķi

Vairākumam saimnieku patīk savu mīluli papildus pamatbarībai palutināt ar kādu našķi. Pusdienu galda pārpalikumi vai no rokas iedots gaļas gabaliņš daudziem šķiet veids, kā izrādīt kaķim savu uzmanību un pieķeršanos. Tomēr ir jāatceras, ka cilvēku pārtika ir kalorijām bagāta, bieži pārsālīta un tai trūkst daudzas kaķim neaizstājamas uzturvielas, tāpēc pastāv mīluļa pārbarošanas vai vajadzīgā uzturvielu līdzsvara izjaukšanas risks. Ir pieejami arī daudzi rūpnieciski ražotie kārumi un našķi, tomēr arī tajos kaloriju daudzums nereti ir pārāk augsts.

Daži no veikalos nopērkamajiem kārumiem garšo patiešām lieliski un papildina pamatbarību, neizjaucot uzturvielu līdzsvaru; daži palīdz gremošanas sistēmas darbībai vai zobu veselībai.

Vienmēr atceries atbilstoši samazināt pamatbarības porciju, ja izvēlies pasniegt savam kaķim arī kādu našķi, un ievēro tā ražotāja sniegtos ieteikumus. Kārumu kopējais daudzums nedrīkst pārsniegt 15% no ikdienas uzņemamās enerģijas devas – tas nodrošinās, ka kaķa uzturs kopumā paliek sabalansēts. Atceries pakonsultēties ar veterinārārstu, ja kaķim nozīmēta īpaša ārstnieciskā barība svara regulēšanai vai citu medicīnisku iemeslu dēļ – šādos gadījumos pat niecīgs daudzums cilvēka pārtikas var izjaukt nepieciešamo līdzsvaru un var būt aizliegts. Palūdz, lai ārsts nosaka, ar šajos gadījumos ko var un ar ko nevar barot kaķi.

Cik daudz?

Daudzi kaķi dod priekšroku vairākām nelielām maltītēm visas dienas garumā, ja viņiem tiek dota izvēle. Saimniekam tas var būt nedaudz neērti, un kaķi spēj pielāgoties arī apjomīgākām un retākām ēdienreizēm ; lielākais vairums kaķu pierodot jūtas pilnīgi apmierināti ar 2 maltītēm dienā. Neskatoties uz to, kaķa dabā ir laiku pa laikam kaut ko uzkost, tāpēc, ja atstāsi nedaudz sausās barības, kas pieejama starp maltītēm, kaķim tas šķitīs instinktīvi patīkami.

Vienmēr iepazīsties ar barošanas vadlīnijām, tomēr paturi prātā, kā tās vienmēr ir tikai orientējošas. Katrs kaķis ir individualitāte un vissvarīgākais ir slaids,veselīgs ķermenis. Ja šaubies par barības daudzumu, sazinies ar veterinārārstu.

Ir vērts paturēt prātā, ka vides vai apstākļu izmaiņas var novest pie izmaiņām uztura prasībās. Piemēram, ja esat pārvākušies no mājas ar dārzu uz māju bez dārza, kaķa aktivitātes līmenis var būtiski samazināties un nepieciešamais kaloriju daudzums optimālam ķermeņa svaram – tieši tāpat.

Kad un kā barot

Kaķis ir ieradumu dzīvnieks, tādēļ būs vislabāk, ja viņu barosi vienmēr vienā un tajā pašā vietā un laikā klusā vietā nomaļus no mājas kņadas un drūzmas. Izvēlies viegli tīrāmu virsmu, piemēram, flīzes vai barošanas paklājiņu. Vienmēr pasniedz barību tīrā traukā, priekšroka būtu dodama metāla vai keramiskam traukam. Dažiem kaķiem labāk patīk apakštasīte vai sekla bļodiņa. Barošanas trauku novieto patālu no tualetes kastes, un, ja tev ir vairāki kaķi, starp barošanas traukiem ievēro saprātīgu distanci. Ja kaķi savā starpā nesatiek, jāizvēlas pilnīgi nošķirtas barošanas vietas.

Barības maiņa

Ir iespējami dažādi iemesli, kāpēc var parādīties nepieciešamība mainīt ierasto kaķa barību. Uztura prasības var mainīties dzīvesveida, vecumposma vai vides apstākļu izmaiņu rezultātā. Medicīniska rakstura komplikācijas var radīt vajadzību pēc īpaša uztura. Vienmēr konsultējies ar veterinārārstu, īpaši, ja kaķis atsakās no savas parastās barības vai arī sāk ēst mazāk. Ja nepieciešama barības maiņa, atceries, ka kaķa gremošanas traucējumus ir viegli izraisīt, mainot barību strauji – gan no viena zīmola pie cita, gan mainot sauso pret konserviem un otrādi. Lēns pārejas process palīdzēs kaķim vieglāk sagremot jauno barību, dabiski pielāgojot tai gremošanas traktā esošos enzīmus un baktērijas. Mainot barību, ievēro šādus noteikumus:

 • Iejauc nedaudz jaunās barības vecajā, lai gan dažiem kaķiem nepatīk jauktas barības aromāts.
 • Tu vari arī piedāvāt abas barības atsevišķi, ļaujot kaķim pagaršot jaunā zīmola barību.
 • 7 -10 dienu periodā palielini jaunās barības proporciju, līdz kaķis saņem tikai jauno barību.
 • Ja kaķa barība jāmaina veselības apsvērumu dēļ, sazinies ar veterinārārstu par labāko taktiku un piemērotāko laiku, jo pāreja uz jauno barību būs vieglāka pēc kaķa izveseļošanās vai labākas pašsajūtas atgūšanas.

Ja pāreja notiek no konserviem uz sauso barību, kaķis košļās aktīvāk, dzers vairāk un ēdīs vairākos piegājienos, nevis visu porciju uzreiz. Ja pāreja notiek no sausās barības uz konserviem, kaķis gribēs dzert mazāk un ēdīs lielāku porciju uzreiz vai īsākā laika posmā kā ierasts. Tā kā sausā barība vairāk piesātināta ar enerģiju kā konservi, kaķim konservi būtu jāēd proporcionāli vairāk, lai saņemtu to pašu kaloriju daudzumu.

Kā palutināt savu kaķi

Kāds laiku pa laikam pasniegts kārums vai no rokas iedots gaļas gabaliņš ir labs veids, kā izrādīt kaķim savu uzmanību un pieķeršanos. Tomēr jāatceras, ka cilvēku pārtika un arī daudzi kārumi ir kalorijām bagāti un tiem trūkst daudzas kaķim neaizstājamas uzturvielas, tāpēc pastāv mīluļa pārbarošanas vai vajadzīgā uzturvielu līdzsvara izjaukšanas risks. Tomēr daži no veikalos nopērkamajiem kārumiem garšo patiešām lieliski un papildina pamatbarību, neizjaucot uzturvielu līdzsvaru, savukārt daži palīdz gremošanas sistēmas darbībai vai zobu veselībai.

Vienmēr atceries atbilstoši samazināt pamatbarības porciju, ja izvēlies pasniegt savam kaķim arī kādu našķi, un ievēro tā ražotāja sniegtos ieteikumus. Kārumu kopējais daudzums nedrīkst pārsniegt 15% no ikdienas uzņemamās enerģijas devas – tas nodrošinās, ka kaķa uzturs kopumā paliek sabalansēts.

Barības ziņā izvēlīgi kaķi

Kaķiem ir izveidojusies visai izvēlīgu ēdāju reputācija. Daudziem ir sava mīļākā barības tekstūra un iemīļotās garšas, un no visa nepierastā ātri vien tiek novērsts deguns.

Tomēr izvēlība barības ziņā var būt arī pirmais kādas nopietnas saslimšanas indikators, tāpēc, ja kaķa apetīte ir sartukusi, vienmēr konsultējies ar veterinārārstu. Lai iedrošinātu kaķi ēst, vari sekot ne tikai veterinārārsta norādījumiem, bet arī šiem papildus ieteikumiem:

 • Nodrošini kaķim maltīšu laikā vairāk privātās telpas. Pārcel kaķa barošanas laiku pēc tam, kad pārējie mājas iemītnieki jau ieturējušies un baro kaķi tālāk no mājas kņadas un drūzmas.
 • Vienmēr pasniedz barību tīrā traukā. Izmazgā barības un ūdens traukus pēc katras lietošanas reizes.
 • Dažiem kaķiem labāk patīk apakštasīte vai sekla bļodiņa.
 • Ja kaķis dod priekšroku sausajai barībai, mēģini to biežāk mainīt. Sausā barība uzsūc mitrumu un savilgst, īpaši siltās telpās.
 • Mēģini pasniegt konservus istabas temperatūrā, tad tie smaržo pievilcīgāk un ir vieglāk sagremojami. Ja turi konservus ledusskapī, tos var nedaudz uzsildīt mikroviļņu krāsnī, līdz tie kļūst silti (nekad – karsti), taču neatstāj atvērtus konservus pārāk ilgi, jo tie ir ideāla baktēriju vairošanās vieta.
 • Barība ar spēcīgāku aromātu var atvilināt izvēlīgāku kaķi
 • Dažādo barības veidu (sausā barība un konservi) un garšu.
 • Atceries, ka kaķim, pavadot laiku ārpus telpām, ir daudz iespēju tikt pie neplānotiem gardumiem un uzkodām. Pie pusdienu galda kaķis var vienkārši nejust izsalkumu. Augstas kvalitātes barība var palīdzēt viņam atteikties no barošanās alternatīvām brīvā dabā. Karstās vasaras dienās apetīte zūd laika apstākļu ietekmē, tomēr vienmēr ir vērts pārliecināties kopā ar veterinārārstu, vai ēstgribas trūkumam nav medicīnisku iemeslu.

Kad kaķis atsācis ēst, piedāvā viņam kādu balvu vai izklaidi, kad bļodiņa ir novākta (pēc maltītes).

Ja izvēlīgā attieksme nemainās

Ja izvēlīgā attieksme nemainās, sazinies ar veterinārārstu, jo tam par iemeslu var būt kāda slimība. Ieteicams veikt pilnu profilaktisko apskati, jo iespējamo iemeslu apetītes zudumam ir daudz.

Kaķi ar virsnormas svaru

Pieaugušiem kaķiem mēdz būt tendence uzkrāt virsnormas svaru, īpaši tad, ja viņi dzīvo tikai telpās vai arī kļūst vecāki. Virsnormas svars ir visizplatītākā ar uzturu saistītā problēma kaķiem – tiek lēsts, ka tā skar katru trešo kaķi. Tādēļ ir būtiski rūpīgi uzraudzīt kaķa svaru, ņemot vērā arī veselības riskus, ko izraisa virsnormas svars.

Kā noteikt, vai kaķim ir virsnormas svars?

Noteikt virsnormas svara esamību var būt diezgan sarežģīti. Kā instrumentu vari izmantot ķermeņa novērtējuma skalu.Ieteicams veikt regulārus mērījumus pie veterinārārsta, taču, veicot novērtējumu pašam, vienkārši pārvelc plaukstu pār kaķa sāniem un vēderu. Ideāla svara gadījumā tu viegli sataustīsi, bet nesaskatīsi viņa ribas, jo tās neklās bieza tauku kārta. Jostasvieta zem ribām būs skaidri saskatāma, raugoties no augšas uz leju; pie tam nebūs redzamas nekādas liekas krokas vai ieloces, kas šūpotos, kaķim ejot.

Kaķa virsnormas svars ir vidējs

Jostasvieta nav skaidri saskatāma vai pat grūti ieraugāma, zem vēdera var sataustīt uzkrājušos taukus, tomēr ribas zem tauku slāņa joprojām ir sataustāmas.

Virsnormas svars novedis pie aptaukošanās

Ja jostasvietas nav, tu nevari sataustīt ribas un vēders izskatās izliekts ar biezu tauku slāni, kas ļumīgi šūpojas, kad kaķis iet.

Kā atgriezties pie kaķa ideālā svara

Pirms uzsākt jebkādas izmaiņas kaķa uzturā vai «svara zaudēšanas programmu», pārrunā to ar veterinārārstu. Ir svarīgi, lai pirms jebkuriem ierobežojumiem vai izmaiņām uzturā kaķis tiktu nosvērts un veselības stāvoklis – pārbaudīts. Lai palīdzētu kaķim normalizēt svaru, sāc ar visu našķu, kārumu un gardumu, tostarp piena, pilnīgu izskaušanu no uztura, vismaz 2 nedēļu garumā. Pārliecinies, ka ģimenē visi citi arī zina par šīs programmas īstenošanu. Ja ģimenē ir vairāki kaķi, baro viņus atsevišķi, lai izvairītos no barības čiepšanas. Sadali dienas devu mazākās un biežākās maltītēs – tas palīdzēs mazināt izsalkumu, vienlaikus saglabājot kontroli pār barības daudzumu un sastāvu. Veterinārārsts var ieteikt samazināt barības daudzumu vai pāriet uz īpašu barību, kas paredzēta kaķiem ar virsnormas svaru. Nekad neliec kaķim badoties un neatsakies dot kaķim barību bez veterinārārsta konsultācijas, jo tas var novest pie nopietnām veselības problēmām.

Daži specializētas kaķu barības ražotāji piedāvā īpaši izstrādātas barības sterilizētiem vai telpās dzīvojošiem kaķiem. Parasti šīs barības ir mazāk piesātinātas ar enerģiju, palīdzot šiem kaķiem uzturēt slaidas ķermeņa līnijas, kā arī nodrošinot labu regulāciju glukozes vielmaiņai un veselīgu urīntraktu.

Barība ir tikai daļa no vienādojuma. Arī dzīvesveidam ir liela nozīme. Fiziskas slodzes trūkums bieži vien noved pie svara pieauguma, tādēļ mudini kaķi palikt aktīvam un tā sadedzināt vairāk kaloriju. Kopīgs rotaļu laiks lieliski izklaidē un palīdz, jo gandrīz visiem kaķiem patīk ķert bumbiņu vai "pelīti".

Diētiskais uzturs

Protams, ir jāapsver arī īpaši izstrādāta diētiskā uztura priekšrocības. Tajā parasti ir zemāks kaloriju saturs, tādēļ ierastais barības daudzums, visticamāk, nebūs jāsamazina. Diētiskais uzturs ir bagātināts ar visām neaizvietojamajām uzturvielām, bet kaloriju tajā būs mazāk, tāpēc pat tad, ja jāsamazina barības daudzums, vari būt drošs, ka kaķis saņems visas vajadzīgās minerālvielas un vitamīnus pareizajās proporcijās. Ievēro, ka, ja patlaban kaķim tiek pasniegta veterinārārsta ieteiktā barība, pirms jebkurām izmaiņām jākonsultējas ar veterinārārstu.

Pēc divām nedēļām vēlreiz pārbaudi ķermeņa stāvokli un turpini kaķi barot "atvieglotajā" režīmā, līdz tiek sasniegts ideālais svars. Strauja svara samazināšana ir bīstama un var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Sekmīgai svara samazināšanai būtu jānotiek lēni un pakāpeniski, aizņemot pat vairākus mēnešus, tāpēc apbruņojies ar pacietību. Vari iesaistīties svara zaudēšanas programmā, ko vada veterinārārsts, ļaujot viņam detalizēti sekot līdzi izmaiņām kopā ar palīdzību un padomu. Kad vēlamais rezultāts ir panākts, vari nedaudz koriģēt barības daudzumu, kas ļaus stabilizēt kaķa svaru noteiktā līmenī.

Purina barības zīmoli pieaugušiem kaķiem

Purina ražo daudzus vadošos sausās un konservētās kaķu barības zīmolus un katrs no tiem ir jaunāko zinātnisko izstrāžu rezultāts, kas garantē kvalitāti, garšu un uzturvērtību, izcilu izvēles daudzveidību recepšu un barības formātu ziņā ikvienam vecumposmam un jebkuram dzīvesveidam.

Uzzini vairāk par PURINA® kaķu barību.