Your Pet, Our Passion.
Pieauguša kaķa barošana
Divi kaķi ēd no bļodas

Kā izvēlēties pareizo barību savam kaķim

5 minūtes lasāmviela
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Ikviens kaķis ir unikāls. Katram ir sava personība, simpātijas, antipātijas un vajadzības. Tāpat kā cilvēkiem, arī kaķiem ir īpašas uztura prasības. Vai tu zināji, ka kaķim ar barību jāuzņem 41 atšķirīga uzturviela?

Protams, daudz kas ir atkarīgs no vecumposma, dzīvesveida un veselības stāvokļa. Tādēļ nav pārsteigums, ka augošam, enerģiskam kaķēnam vajadzīgas pavisam citas uzturvielas nekā mazaktīvam kaķim dzīves otrajā pusē. Vairākums dzīvnieku barības rūpniecisko ražotāju patlaban nodrošina arvien plašāku klāstu ar īpaši pielāgotas barības sērijām, kas izveidotas, lai pilnībā atbilstu dažādu kaķu individuālajām vajadzībām. Tādēļ tu vari būt pārliecināts, ka kaķis saņems tieši viņam nepieciešamo uzturvielu kombināciju.

Kaķēni

Kaķēnam augot, tik daudz kas ir jāpaveic! Viņa organismam ir jāizstrādā šūnas, kas veidos muskuļus, kaulus, matus, zobus un ļoti strauji pilnībā jāizveido funkcionējoša imūnsistēma. Visbiežāk kaķēns 5-6 mēnešu laikā izaug līdz pat 20 reizēm. Piedevām ziņkārība par apkārt esošo pasauli un enerģijas patēriņš nozīmē, ka kaķēns sadedzina 3 reiz vairāk kaloriju nekā kaķis pieaugušā vecumā.

Īpaši izstrādāta barība kaķēniem satur papildu olbaltumvielas, lai notiktu veselīga audu un orgānu attīstība. Tāpat arī, lai paaugstinātu vitāli svarīgo minerālvielu, piemēram, kalcija, fosfora, magnija, cinka un dzelzs līmeni spēcīgāku kaulu un zobu attīstībai.

Kaķēniem ir arī mazāka izmēra mute kā pieaugušam kaķim. Tas nozīmē, ka ražotājam jāparūpējas par mazāka izmēra kroketēm, lai kaķēnam tās būtu vieglāk sakošļāt un uzņemt no barības visas tajā esošās vitāli svarīgās uzturvielas.

Pieauguši kaķi

Pieaugušam kaķim dodoties savās gaitās, vajadzīgas 13 – 16 nelielas maltītes dienā, pie tam katrai no tām jānodrošina aptuveni tāds pats kaloriju daudzums, kas iegūstams, apēdot peli! Taču, lai barotu savu kaķi pareizi, tev jāievēro pareizās proporcijas starp ūdeni, olbaltumvielām, taukvielām, ogļhidrātiem, vitamīniem un minerālvielām.

Rūpnieciski ražotā kaķu barība ir veidota, lai šīs proporcijas būtu pareizajā līdzsvarā, tādējādi nodrošinot visu pieaugušam kaķim nepieciešamo, pie nosacījuma, ka šī barība tiek lietota regulāri. Tas, vai šī barība ir koservēta, sausa vai arī abu veidu kombinācija, ir vienīgi tavas un tava kaķa gaumes jautājums. Atceries atšķirību starp pilnvērtīgu barību un kārumiem. Pilnvērtīgai barībai nav vajadzīgas nekādas piedevas. Dažādi kārumi kā vienīgā diēta nenodrošina efektīvu uzturvielu līdzsvaru. Ja piedāvā savam mīlulim kārumus vai našķus, vienmēr proporcionāli samazini pamatbarības daudzumu, lai novērstu kaķa pārbarošanu. Vienmēr iepazīsties ar barošanas norādījumiem uz iepakojuma, taču atceries, ka dažādiem kaķiem var būt individuālas īpatnības, kas jāņem vērā, lai panāktu ideālu ķermeņa svaru.

Novecojoši kaķi

Novecojošiem kaķiem ir tendence atslābt, ilgāk atpūsties un mazāk skraidīt apkārt. Līdzīgi dzīvesveidam, kas kļūst mierīgāks un miegaināks, tāda pati kļūst arī viņu vielmaiņa. Viņi patērē mazāk enerģijas un tāpēc viņiem arī nepieciešams mazāk kaloriju. Vienlaikus augstvērtīgas, viegli sagremojamas olbaltumvielas iegūst lielāku nozīmi kā jebkad agrāk.

Kvalitatīva barība novecojošiem kaķiem nodrošina koncentrētas, augstvērtīgas olbaltumvielas, zemu tauku saturu, viegli sagremojamus ogļhidrātus enerģijai, samazinātu fosfora līmeni (lai atvieglotu nieru darbību), papildu kalciju novecojošo locītavu atbalstam un, protams, vitamīnus, lai palīdzētu cīnīties ar infekcijām, jo imūnsistēmas darbība arī kļūst arvien vājāka.

Kaķim novecojot, viņa ožas un garšas maņas mazinās pavisam nedaudz, tāpat kā viņu spēja efektīvi sakošļāt barību. Tomēr mazāka izmēra kroketes sausajā barībā, kā arī augstāks gaļas saturs konservos, palīdzēs uzturēt veselīgu apetīti.

Cat eating from a bowl

Telpās dzīvojoši kaķi

Daudzi mazāk aktīvu šķirņu kaķi jūtas pilnībā apmierināti ar dzīvi tikai telpās. Tomēr jebkuram kaķim ierobežotās telpās būs mazāk iespēju sevi fiziski nodarbināt. Šāds «sēdošāks» dzīvesveids nozīmē, ka telpās dzīvojošam kaķim ir daudz lielāks izaicinājums uzturēt sevi dabiskajā formā kā tiem kaķiem, kas uzturas arī ārpus telpām. Tāpēc izvairīšanās no virsnormas svara ir viena no svarīgākajām problēmām telpās dzīvojošam kaķim.

Īpaši izveidotai barībai telpās dzīvojošiem kaķiem ir paaugstināts olbaltumvielu līmenis un pazemināts tauku saturs. Tā satur arī papildus mazāk sagremojamas šķiedrvielas, lai cīnītos ar gremošanas sistēmā uzkrātajiem matu kamoliem (un mazinātu tualetes kastes aromātu).

Kaķi ar virsnormas svaru

Pieaugušiem kaķiem piemīt dabiska tendence uzkrāt nelielu virsnormas svaru, īpaši tajos gadījumos, ja kaķis dzīvot tikai telpās vai ir vecāks par 7 gadiem. Svara problēmas var visai ātri novest pie daudz nopietnākām veselības problēmām - diabēts, sirds un elpošanas kaites, nierakmeņi un artrīts.

Protams, ja kaķim ir parādījies virsnormas svars, vissvarīgākais uzdevums būtu atteikties no našķiem, papildporcijām un piedevām. Tomēr palīdzēt var arī īpaši veidotās barības kaķiem ar virsnormas svaru. Šādā barībā ir būtiski samazināts tauku saturs, tomēr tā satur visus vajadzīgos vitamīnus un minerālvielas. Tādējādi iespējams samazināt kaloriju daudzumu, nemainot porcijas lielumu. Barība kaķiem ar virsnormas svaru ne tikai palīdz normalizēt svaru, bet labi noder arī novecojošiem un mazaktīviem kaķiem, lai saglabātu veselīgu ķermeņa stāvokli.

Kaķi ar jutīgu gremošanu

Barības alerģijas var aktualizēties jebkurā vecumposmā, ļoti iespējams, izsaucot caureju un vemšanu. Dažas tiešas nepanesības var fiksēt jau agrīnā vecumā ar asinsanalīžu palīdzību, tomēr visbiežāk ārstēšana sākas tikai pēc pirmo simptomu parādīšanās. Alerģijas visbiežāk izraisa zivīs, piena produktos, liellopu vai vistas gaļā esošās olbaltumvielas minētajā secībā.

Visefektīvākā alerģiju testēšanas metode ir 12 nedēļu ilga pārbaude, kuras laikā noteikta barība tiek izņemta no dzīvnieka uztura un tad pakāpeniski ieviesta no jauna, lai fiksētu jebkādu efektu uz alerģijas simptomiem. Tā kā visbiežāk dzīvnieku barība tiek ražota no zivīm, liellopu un vistas gaļas, piena produktiem, kukurūzas un kviešiem, ir samērā viegli pārslēgties uz barību, ko kaķis līdz šim nav ēdis, piemēram, barību no jēra vai truša gaļas ar rīsiem vai kartupeļiem.

Alerģijas pārbaudes būtu jāveic saskaņā ar veterinārajiem standartiem, tādēļ, ja tev rodas aizdomas par alerģiju, vispirms būtu jāsazinās veterinārārstu.