Your Pet, Our Passion.
Suņu šņaukšanas iekārta viesistabā

Radības

5 minūtes lasāmviela
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Ja tava kuce tūlīt laidīs pasaulē savus pēcnācējus, saglabā mieru!

Grūsna kuce ir daudz labāk sagatavota radībām kā cilvēki. Tavs uzdevums ir pārliecināties, ka viņai ir ērti, no droša attāluma uzmanīt procesu un iejaukties tikai tad, ja sākas kādi patiešām nopietni sarežģījumi, kas gan ir maz ticams. Šaubu gadījumā vienmēr pēc iespējas ātrāk konsultējies ar veterinārārstu. Ja esi nepieredzējis selekcionārs, noteikti iepazīsties ar sadaļu, ko var sagaidīt radību laikā un pārrunā šo tēmu ar veterinārārstu, lai vari pienācīgi sagatavoties.

Esi gatavs

Vislabāk turēt pa rokai veterinārārsta kontaktus, pa kuriem viņš sasniedzams arī ārpus darba laika, jo kucēnu radības bieži notiek naktī. Laba doma ir arī laikus brīdināt veterinārārstu par gaidāmo radību laiku, lai problēmu gadījumā viņš būtu gatavs rīkoties. Pārliecinies, ka tev ir sagatavots nepieciešamais radību pieņemšanas komplekts – nagu šķērītes, daži tīri un sausi dvieļi un papildus grozs gadījumam, ja metiens ir liels. Pārliecinies, ka tev ir pieejams transports, lai vajadzības gadījumā māti un kucēnus nogādātu pie veterinārārsta.

Pēdējās divas nedēļas pirms radībām izveido jaunās māmiņas migu, kur viņa var justies silti, ērti un droši kucēnu laišanai pasaulē. Kartona kaste ar avīžu lapām, palagiem vai veciem, tīriem dvieļiem ir pilnīgi pietiekama izvēle. Novieto radību migu klusā vietā, kur kuci neviens netraucē, ideāli, ja tā ir blakus radiatoram vai siltam boilerim. Ideālā temperatūra migai pirmajās dienās ir 25 - 30°C, pēc tam to var samazināt līdz 22°C. Iepazīstini savu topošo māmiņu ar radību migu dažas dienas pirms viss sākas un iedrošini sākt to lietot.

Kā noteikt radību sākumu?

Pēdējā grūsnības nedēļā sāc rektāli divreiz dienā mērīt kuces temperatūru (pavaicā veterinārārstam, kā to dara, ja iepriekš to nekad neesi darījis). Pirmā būtiskākā radību pazīme ir temperatūras pazemināšanās no 38,5°C līdz 37°C (lai arī normāla ķermeņa temperatūra katram dzīvniekam ir nedaudz atšķirīga). Temperatūras starpība dažādām šķirnēm nedaudz atšķiras, mazāka izmēra kucēm šī starpība ir lielāka. Temperatūras krišanās parasti notiek 12 līdz 24 stundas pirms radību sākuma.

Vairākas dienas pirms radību sākuma kuce var kļūt mazliet nemierīga. 12 – 24 stundas pirms radību sākuma kuce var atteikties no barības, var vemt, un, iespējams, skrāpēties savā guļvietā, lai “sagatavotu” migu kucēniem.

Kucēnu laišana pasaulē

Ir būtiski novērot kucēnu radības, lai problēmu rašanās gadījumā tu varētu laicīgi iejaukties. Īpaši nozīmīgi tas ir kucēm, kas kucēnus laiž pasaulē pirmoreiz. Tomēr pārāk uzstājīga iejaukšanās palēninās radības un satrauks suni. Parasti viss notiek bez sarežģījumiem, tāpēc centies novērot no malas un iejaukties tikai galējas nepieciešamības gadījumā. Šaubu gadījumā vienmēr sazinies ar veterinārārstu. Ierobežo piekļuvi "ziņkārīgajiem skatītājiem", jo, lai arī ģimene vēlas piedalīties, tas var uztraukt jauno māmiņu.

Kucēnu laišanai pasaulē ir trīs stadijas. Pirmā parasti notiek bez redzamām ārējām pazīmēm, un tās laikā radību ceļi tiek sagatavoti radībām. Kontrakcijas notiek, taču ārējam novērotājam nepamanāmi. Šīs stadijas laikā kuce var uzvesties ļoti nemierīgi, pat sākt elsot, un viņu var pārņemt drebuļi.

Otrā stadija ir brīdis, kad kucēni nāk pasaulē. Šī stadija var ilgt 3 – 12 stundas, reizēm līdz pat 24 stundām. Rektālā temperatūra pieaug līdz normālai, tu varēsi novērot spēcīgas kontrakcijas un augļūdeņu noiešanu. Kucēni parasti dzimst ar 20 minūšu intervālu viens pēc otra, taču ir normāli, ja kuce "atvelk elpu" un starp mazuļiem var būt pat divu stundu intervāls. Kucēniem jānāk pasaulē 2 – 3 stundas pēc augļūdeņu noiešanas. Augļūdeņi bieži vien vispirms ir caurspīdīgi, tad mainās uz bālgani zaļu toni, un visbeidzot kļūst tumši zaļi vai brūni. Šī tumši zaļā krāsa nozīmē, ka placenta ir atdalījusies un kucēni tūlīt nāks pasaulē. Ja 2 – 3 stundu laikā pēc augļūdeņu noiešanas nav parādījies pirmais kucēns, sazinies ar veterinārārstu, lai saņemtu palīdzību. Ja zini, ka dažiem kucēniem vēl jānāk pasaulē un kuce atpūšas vairāk kā 2 stundas, sazinies ar veterinārārstu.

Rēķinies, ka daži kucēni (parasti 40% no metiena) nāks pasaulē ar kājām pa priekšu. Suņu gadījumā tas nav nekas patoloģisks. Māte nolaizīs katru kucēnu, lai attīrītu mazuli no placentas maisiņa un kucēnam būtu vieglāk elpot, kā arī pārkodīs nabassaiti.

Ja kucei radības notiek pirmoreiz, viņai var būt nepieciešama neliela palīdzība no malas un mierinājums, tāpēc esi gatavs iesaistīties. Reizēm kuce vēl nebūs paguvusi apkopt iepriekšējo kucēnu, kad jau pieteiksies nākamais. Ja tā gadās, noņem placentu, kurā kucēns atrodas, ātri nosusini kucēnu ar dvieli pret spalvu (mutesdvielis ir ideāli piemērots, jo ir pietiekami liels, lai nosegtu kucēnu, bet nav par lielu). Visbeidzot enerģiski saberzē mazuli – tas viņu nosusinās un sasildīs, kā arī stimulēs ievilkt pirmo elpu. Ir svarīgi atbrīvot kucēna elpceļus no visiem šķidrumiem. Ja tev ir piemērota izmēra klizmai paredzētais gumijas baloniņš, vari viegli iepūst ar to katrā kucēna nāsī. Tad paņem gabalu resnāka pavediena un sasien mezglu apmēram trīs centrimetrus no vietas, kur nabassaite saskaras ar ķermeni. Pēc tam sasien vēl vienu mezglu nedaudz tālāk un ar tīrām šķērēm pārgriez nabassaiti starp abiem mezgliem. Negriez pārāk tuvu kucēnam, jo tas izraisīt infekciju vai pat kucēna nāvi. Neatstāj arī pārāk garus nabassaites galus, jo tos var sakošļāt un norīt māte. Ja redzi, ka kuce cenšas pārkost nabassaiti pārāk tuvu kucēnam, apturi viņu un izdari to pats, kā iepriekš aprakstīts. Nogriezto nabas galu jāapsmērē ar joda tinktūru vai hlorheksidīna šķīdumu, ko var iegādāties pie veterinārārsta. Ja neesi pazīstams ar šīm procedūrām, pirms radībām konsultējies ar veterinārārstu, lai pārliecinātos, ka skaidri zini, ko darīt.

Ja radības ieilgst, kucei var būt nepieciešams nokārtot dabiskās vajadzības pirms vai starp kucēnu nākšanu pasaulē. Pieskati kuci, lai reizē nesāktos arī kārtējā kucēna laišana pasaulē.

Trešā stadija ir placentu iznākšana pa radību ceļiem, un parasti tas notiek pēc katra kucēna. Mēģini sekot līdzi, cik placentu ir iznākušas (pamani, ja kuce kādu no tām apēd), tā varēsi noteikt, vai kāda no tām nav palikusi radību ceļos. Vajadzības gadījumā sazinies ar veterinārārstu.

Pēc kucēnu laišanas pasaulē

Pēc tam, kad visi kucēni ir laisti pasaulē, iedod jaunajai mātei kaut ko ēdamu un dzeramu, un palīdzi viņai iziet svaigā gaisā (lai gan tas varētu būt grūti). Novāc radību migā izveidojušos nekārtību un nomaini tās pildījumu prêt svaigu, tad ļauj jaunajai ģimenei kādu brīdi pabūt pašiem ar sevi. Tomēr, ja māte nešķiet ieinteresēta aprūpēt savus kucēnus, jo īpaši ja viņa ir vienaldzīga ilgāk par stundu, tev jāpārņem kontrole pār situāciju un nekavējoties jākonsultējas ar veterinārārstu.

.Pārskati arī sadaļu "Kam pievērst uzmanību radību laikā". Var gadīties arī, ka tev būs jākļūst par audžuvecāku metienam mātes instinkta traucējumu dēļ vai tādēļ, ka kucei neizstrādājas piens. Tā ir reti sastopams situācija, un šajā gadījumā tev būs nepieciešama veterinārārsta.