Sfinkss

Sfinkss

Sfinksa raksturīgākā īpašība ir kažoka neesamība! Tomēr tas nenozīmē, ka kaķim vispār nav apmatojuma, jo tā ķermeni klāj smalki, pūkaini matiņi, kas atgādina persika mizas matiņus. Šai kaķu šķirnei nav ūsu un uzacu matu. Galvas forma ir līdzīga Devonas reksa galvas formai. Citronformas acis ir dziļi iegrimušas. Ķermenim ir smalka kaulu uzbūve, taču tas ir muskuļots ar cilindra formas krūtīm. Kājas ir garas, slaidas un cilindra formas krūšu dēļ tās izskatās izliektas. Aste ir gara, cieta pieskārienam un sašaurinās virzienā uz galu. Sfinkss ir silts un maigs pieskārienam, tāpēc ir ieguvis iesauku „zamša termofors”. Āda uz dažām galvas, ķermeņa un kāju daļām ir krunkaina, taču parējās daļās tai jābūt nostieptai. Uz sfinksa ādas ir skaidri saskatāmi pigmentācijas plankumi. Pieņemamas ir visa veida rakstu un krāsu kažoka variācijas.

Sphynx
  • Coat length: Short
  • Grooming Requirements: Once a week
Sphynx
  • Activity : Medium
Sphynx
  • Noise: Low

Temperaments

Sfinkss ir draudzīgs, nebēdnīgs, orientēts uz cilvēku un uzmanības kārs. Šis kaķis bieži vien apsveic saimnieku ar atgriešanos mājās un ir ļoti runātīgs. Tas ir ārkārtīgi inteliģents, rotaļīgs un mīļš. Sfinkss ir murrāšanas čempions. Tam patīk gulēt kopā ar saimnieku zem segas. Sfinksa ķermeņa temperatūra ir par vienu vai diviem grādiem augstāka nekā normāla kaķa vidējā temperatūra, un tiem piemīt milzīga apetīte, lai kompensētu ķermeņa siltuma zudumu. Tā kā sfinksa apmatojums nodrošina vien niecīgu aizsardzību pret laikapstākļu ietekmi, to nedrīkst atstāt vienu ārpus telpām aukstumā, tāpat tiem nepatīk sēdēt uz aukstām virsmām un tie augstu novērtē centrālo apkuri! Kaķa, kurš tiek izlaists ārā saulainā laikā, bālajai ādai var būt nepieciešama aizsardzība pret saules starojumu.

Izskats

Sfinksu saimniekiem pedantiski ir jāpievērš uzmanība šo kaķu ādas tīrībai un maigumam. Āda ir jāmazgā vai jānoberž ar sūkli katru nedēļu, lai likvidētu eļļainos sekrētus. Eļļainie sekrēti regulāri ir jānotīra arī no auss ārējās gliemežnīcas, lai novērstu ausu infekcijas.

Uzvedība

Šie kaķi bieži vien var šķist atturīgi, neatkarīgi un rezervēti, taču tiem patīk klusu saimnieku sabiedrība un dzīve mierīgā mājvietā, tāpēc tie ir labi draugi mierīgai mājas dzīvei. Neraugoties uz to, kaķi bieži vien mīl uzturēties drošā zonā ārpus telpām, piemēram, drošā aplokā. Iekštelpās dzīvojošiem kaķiem ir nepieciešama barība un ūdens, tualetes kaste klusā vietā, kur tie netiek traucēti, ērtas, caurvēju izolējošas gultas, nagu asināmie stabi un paaugstinājumi, lai tie justos drošībā. Ierobežotajās telpās tiem ir nepieciešamas biežas saskarsmes iespējas un īpaši rotaļas ar saimnieku, kā arī regulāra interaktīvo rotaļlietu nomaiņa, lai rosinātu viņos dabisko ziņkārību, padarītu tos laimīgus, uzturētu veselus un nodrošinātu fiziskus un garīgus stimulus.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākais ēdiens, ēdiens, kas tam negaršo, kā arī specifiskas vajadzības attiecībā uz barību. Taču kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 dažāda un specifiska barības viela. Šo barības vielu proporcija ir atkarīga no kaķa vecuma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka barības vielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas norādēm, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības receptēm.

Veselības apsvērumi

Šīs šķirnes kaķiem raksturīga nosliece uz ādas slimībām, tostarp izsitumu un sēnīšinfekciju veidošanos. Jāievēro piesardzība, lai pasargātu sfinksu no saules izraisīta apdeguma. Tāpat kā visiem kaķiem, arī sfinksiem ieguvumu sniedz vakcinācijas nodrošinātā aizsardzība pret slimībām un nepieciešamas ikgadējas veselības pārbaudes pie veterinārārsta.

Šīs sugas izcelsme

Kanāda

Kaķi bez apmatojuma ir pazīstami jau paaudzēm ilgi. Uzskata, ka acteki ir turējuši kaķus bez apmatojuma. Sfinkss ir pirmā kaķu šķirne bez apmatojuma, kas tiek īpaši selekcionēta šīs īpašības dēļ. Selekcijas programma tika aizsākta 1966. gadā Ontārio, Kanādā, pēc tam, kad mājas kaķene piedzemdēja runcēnu bez apmatojuma. Taču vairums mūsdienās dzimušo sfinksu ir pēcteči trim kaķēniem bez apmatojuma, ko 1978. gadā atklāja Toronto.

Vai es varu audzināt savu kaķi iekštelpās?

Visi kaķi pēc dabas ir ziņkārīgi, rotaļīgi un mednieki, tāpēc viņu dabiskie instinkti liek tiem patstāvīgi meklēt šīm īpašībām atbilstošas nodarbes. Dažas šķirnes ir mazāk piemērotas dzīvei iekštelpās nekā citas, taču, ja plāno savu kaķi audzināt iekštelpās, tev tam jānodrošina pietiekams daudzums spēļu un stimulu un pietiekams laiks saskarsmei ar cilvēku, lai kaķis justos laimīgs.

Kaķa ievešana mājā, kurā ir vairāki mājdzīvnieki

Ja kaķi tiek pieradināti pie citiem mājdzīvniekiem jau mazotnē, vairums kaķu iemācās sadzīvot ar visa veida mājdzīvniekiem, taču kaķiem ir nepieciešama sava telpa, tāpēc ir svarīgi nodrošināt tam atslodzes zonu un vietu, ko nepieciešamības gadījumā tas var uzskatīt par savu.

Citi nosaukumi

Kanādas bezspalvainais kaķis