Siāmas kaķis

Siāmas kaķis

Siāmas kaķis ir vidēja izmēra kaķu šķirne ar garu, lokanu ķermeni, kas ir graciozs un elegants, taču saglabā muskuļotu iespaidu. Ķermenis ir labi līdzsvarots un atlētisks, kājas — slaidas, bet ķepas — mazas un ovālas. Uzlūkojot kaķi no priekšpuses, tā galva atgādina trijstūri ar taisnām līnijām, kas veido spicu purniņu. Ausis ir lielas, spicas un izvietotas tā, lai turpinātu trijstūra līnijas. Acīm piemīt orientālo kaķu acu forma, un tās ir izvietotas ieslīpi deguna virzienā. Aste ir gara, sašaurinās virzienā uz galu, un tās apmatojums nav samezglojies. Īsais, smalkais un cieši pieguļošais apmatojums ir gaišā tonī, ko izraibina tumšas, intensīvas krāsas plankumi. Tumšie plankumi veido purniņa masku, kā arī sedz vienīgi ausis, kājas un asti, kas ir ātrāk atdziestošās ķermeņa daļas. Kažokam iespējamas daudz dažādu krāsu toņu variācijas. Acis neatkarīgi no kažoka krāsas un raksta vienmēr būs dzīvīgā un intensīvi zilā krāsā.

Siamese
  • Coat length: Short
  • Grooming Requirements: Less than once a week
Siamese
  • Activity : High
Siamese
  • Noise: High

Temperaments

Siāmas kaķis, iespējams, ir tikpat slavens ar savu skaļo, runīgo temperamentu kā ar savu klasisko izskatu. Šķirne parasti ir draudzīga, ekstraverta un var būt ļoti trokšņaina. Siāmas kaķis pieprasa uzmanību un vēlas būt ģimenes loceklis. Šis kaķis nav piemērots cilvēkiem, kuri visu dienu pavada darbā, jo siāmiešiem nepatīk palikt vienatnē! Risinājums var būt divi viena metiena Siāmas kaķi. Šīs šķirnes kaķi ir ārkārtīgi inteliģenti, un tiem pastāvīgi ir nepieciešama izklaide. Izklaidei tiem ir nepieciešams nodrošināt rotaļlietas un nagu asināšanas stabu, un šiem kaķiem ir iespējams iemācīt ķert un pienest rotaļlietas.

Izskats

Siāmas kaķu īsais, spīdīgais apmatojums nav pārmērīgi jākopj, taču kaķiem patiks uzmanība, ko tie saņems kopšanas laikā. Tāpat kā lielākā daļa īsspalvaino kaķu, arī šie kaķi paši ļoti labi spēj apkopt savu apmatojumu. Tāpat kā visiem kaķiem, arī Siāmas kaķiem ieguvumu sniedz vakcinācijas nodrošinātā aizsardzība pret slimībām, viņiem nepieciešama regulāra parazītu profilakse un ikgadējas veselības pārbaudes pie veterinārārsta.

Uzvedība

Šie kaķi mīl kontaktēties ar saviem saimniekiem, tie izbauda kopšanas procedūras, glaudīšanu, cilvēku sabiedrību un vēlas piedalīties ģimenes dzīvē. Kaķiem atšķirībā no suņiem nav nepieciešamas lielas iekštelpu platības, ja vien tie netiek audzināti kā iekštelpu kaķi, taču ideālā gadījumā tiem ir nepieciešama droša zona brīvā dabā. Iekštelpās dzīvojošiem kaķiem ir nepieciešama barība un ūdens, tualetes kaste klusā vietā, kur tie netiek traucēti, ērtas, caurvēju izolējošas gultas, nagu asināmie stabi un paaugstinājumi, lai tie justos drošībā. Tiem nepieciešamas biežas saskarsmes iespējas un īpaši rotaļas ar saimnieku, kā arī regulāra interaktīvo rotaļlietu nomaiņa, lai rosinātu viņos dabisko ziņkārību, padarītu tos laimīgus, uzturētu veselus un nodrošinātu fiziskus un garīgus stimulus.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākais ēdiens, ēdiens, kas tam negaršo, kā arī specifiskas vajadzības attiecībā uz barību. Taču kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 dažāda un specifiska barības viela. Šo barības vielu proporcija ir atkarīga no kaķa vecuma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka barības vielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas norādēm, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības receptēm.

Veselības apsvērumi

Siāmas kaķi ir ilgdzīvotāji, ziņots, ka daži pārsniedz pat 20 gadu vecumu. Tomēr šai šķirnei ir raksturīgi vairāki veselības traucējumi. Dažu līniju kaķiem var būt nosliece uz dažiem vēža veidiem, piemēram, limfomu un dažiem zarnu audzējiem. Šķiet, Siāmas kaķiem biežāk ir hronisks klepus (bronhu slimība), un tie vemj biežāk nekā citu šķirņu kaķi. Dažu Siāmas kaķu līniju pārstāvji ēd dīvainas neēdamas lietas (to dēvē par perversu ēstgribu), piemēram, vilnas auduma gabalus, plastmasu un citus materiālus. Šādas rīcības iemesls nav zināms.

Šīs sugas izcelsme

Taizeme (agrāk Siāma)

Siāmas kaķi ir viena no populārākajām šķirnēm Apvienotajā Karalistē — skaita ziņā vēl populārāki ir vienīgi Britu īsspalvainie kaķi. Iespējams, šī ir viena no visvieglāk atpazīstamajām šķirnēm. Siāmas kaķi ir cēlušies vietā, ko mūsdienās sauc par Taizemi, un tie pastāv jau simtiem gadu. Leģenda vēsta, ka Siāmas kaķi esot bijuši svēti un sargājuši budistu tempļus. Siāmas kaķus Lielbritānijā ieveda 19. gadsimta 80. gados. Oriģinālais Siāmas kaķu krāsojums bija klasiskais brūnu punktu zīmējums uz siltas krēmkrāsas apmatojuma ķermeņa, taču rietumu selekcionāri, izmantojot selekcijai citu šķirņu kaķus, ieguva vairāk krāsu variāciju. Oriģinālajiem Siāmas kaķiem bija šķielējošas acis un salauzta aste, ko tagad uzskata par būtisku defektu.

Vai es varu audzināt savu kaķi iekštelpās?

Visi kaķi pēc dabas ir ziņkārīgi, rotaļīgi un mednieki, tāpēc viņu dabiskie instinkti liek tiem patstāvīgi meklēt šīm īpašībām atbilstošas nodarbes. Dažas šķirnes ir mazāk piemērotas dzīvei iekštelpās nekā citas, taču, ja plāno savu kaķi audzināt iekštelpās, tev tam jānodrošina pietiekams daudzums spēļu un stimulu un pietiekams laiks saskarsmei ar cilvēku, lai kaķis justos laimīgs.

Kaķa ievešana mājā, kurā ir vairāki mājdzīvnieki

Ja kaķi tiek pieradināti pie citiem mājdzīvniekiem jau mazotnē, vairums kaķu iemācās sadzīvot ar visa veida mājdzīvniekiem, taču kaķiem ir nepieciešama sava telpa, tāpēc ir svarīgi nodrošināt tam atslodzes zonu un vietu, ko nepieciešamības gadījumā tas var uzskatīt par savu.