A B C D G H I J K L M N O P S T V Z

A

Atlētisks suns
Lielo šķirņu atlētiskie suņi savās ikdienas aktivitātēs patērē vairāk enerģijas pat bez sevišķām fiziskām aktivitātēm, tādēļ tiem nepieciešams uzņemt vairāk kaloriju. Atlētiskajām šķirnēm ir „konusveida” ķermenis ar garām un spēcīgām ekstremitātēm un slaiku, muskuļainu uzbūvi. Viņiem ir raksturīga tieva vēdera daļa un plata krūšu daļa. Atlētisko suņu šķirņu piemēri ir angļu vējasuņi, Labradoras retrīveri un dalmācieši.
Antioksidants
Molekula pret kaitīgo oksidāciju, kas dzīvniekiem var izraisīt iekaisumu. Tā ir daudzu PURINA® PRO PLAN® barību svarīga sastāvdaļa imūnaizsardzības stiprināšanai. E vitamīns ir spēcīgs antioksidants.
Aknu saslimšanas
Attiecas uz aknām.
Aptaukošanās
Pārmērīgs ķermeņa tauku daudzums, kas var kaitēt dzīvnieka veselībai, pašsajūtai un dzīves kvalitātei. Aptaukošanās var izraisīt virkni veselības problēmu — no cukura diabēta līdz sirds problēmām. Konsultējies ar veterinārārstu, lai uzzinātu par aptaukošanās novēršanas vadlīnijām.
Aminoskābes
Galvenās olbaltumvielas veidojošās vielas. Pastāv 22 aminoskābes. Dzīvnieku organisms pats spēj saražot aizstājamās aminoskābes. Neaizstājamās aminoskābes ir jānodrošina ar uztura palīdzību. Kaķiem ir 12 neaizstājamās aminoskābes, bet suņiem tikai 11.

B

Bioloģiskā pieejamība
Bioloģiskā pieejamība, runājot par mājdzīvnieku barību, nozīmē ķermenim uzņemamo uzturvielu īpatsvaru.
Blakusprodukti
Dzīvnieku izcelsmes izejvielas (piemēram, vistas, liellopa, jēra gaļa) parasti ir lielisks olbaltumvielu, neaizstājamo taukskābju, dzelzs un dažu B grupas vitamīnu avots. „Gaļa un dzīvnieku blakusprodukti” ir oficiāls termins, ko izmanto mājdzīvnieku barības marķēšanā, un tas attiecas uz visām dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļām. Saskaņā ar likumu šīm sastāvdaļām ir jābūt iegūtām no dzīvnieka, kurš ir pārbaudīts veterinārārsta uzraudzībā un kurš ir atzīts par derīgu izmantošanai cilvēku pārtikā, taču šīs sastāvdaļas bieži vien pārspēj cilvēku pārtikas nozares prasības.

K

Kalorijas
Enerģijas vienība. Dzīvnieki uzņem, ēdot un dzerot. Izmanto kustībām un ķermeņa funkciju veikšanai. Ķermenis lieko uzglabā tauku veidā.
Kopšķiedras
Mājdzīvnieku barības nepārstrādājamo šķiedru mērvienība. To nosaka laboratorijā, tā norāda šķiedrvielu daudzumu, kas veicina gremošanas sistēmas veselību, bet kam ir neliela uzturvērtība.
Kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumi
Attiecas uz dzīvnieka kuņģa un zarnu sistēmu. Veselīgs uzturs ir svarīgs gremošanas sistēmas veselībai.
Kastrēts
Sterilizācija ir reproduktīvo orgānu izņemšana runčiem un kaķenēm. Kastrēti kaķi reizēm ir uzņēmīgi pret noteiktām slimībām, piemēram, svara pieaugumu. Konsultējies ar savu veterinārārstu par piemērota uztura izvēli.
Koppelni
Minerālvielu mērvienība mājdzīvnieku barībā, kas norādīta iepakojuma informācijas sadaļā. Ja pārtikas produkta paraugs tiek sadedzināts, pāri paliek koppelni. Tie ir barības minerālvielu saturs.

O

Ogļhidrāti
Liela pārtikas produktu grupa, kurā ietilpst cukuri, ciete un celuloze. Ogļhidrāti satur ūdeņradi un skābekli tādā pašā proporcijā kā ūdens (2:1), un tos parasti var sašķelt organisma enerģijas nodrošināšanai.
OPTINUTRITION
Ikvienam sunim un kaķim neatkarīgi no tā šķirnes un vecuma ir piemērota kāda no PURINA® PRO PLAN® barībām ar OPTINUTRITION® — papildu uzturu, kas mērķtiecīgi izstrādāts dažādām veselības vajadzībām. Katras piedāvātās barība ir papildināta ar īpaši izvēlētām uzturvielām, kas konkrētos veidos uzlabo veselību katrā dzīves posmā.
Oksalāts
Kalcija oksalāta sastāvdaļa, kas veido urīnizvadkanāla akmeņus un kristālus, kas kaķiem izraisa sāpīgu urināciju. PURINA® PRO PLAN® barība satur īpašas sastāvdaļas, kas aizkavē kalcija oksalāta un struvīta akmeņu jeb kristālu veidošanos.
Olbaltumvielas
Uzturviela, kas atrodama pārtikā. Olbaltumviela sastāv no daudzām savienotām aminoskābēm. Tās ir nepieciešamas veselīgai muskuļu, kaulu, kažoka un citu ķermeņa audu attīstībai.

C

Cigoriņi
Dabīga prebiotika, kas stimulē labo baktēriju augšanu zarnās. Veicina gremošanas sistēmas veselību un palīdz ierobežot spalvu kamolu veidošanos.

S

Slimība
Dzīvnieku veselības stāvoklis vai simptomi, kas veido diagnozi, piemēram , stīvas locītavas gados veciem mājdzīvniekiem liecina par artrītu.
Spalvu kamols
Spalvu kamoli, kas uzkrājas kaķa kuņģī, kad kaķis laiza savu kažoku. Ja šis process netiek kontrolēts, tas var izraisīt gremošanas ceļu nosprostošanos.
Spēcīgie suņi
Spēcīgo šķirņu suņiem ir „cilindrisks" ķermenis ar lielu, spēcīgu korpusu un tauku rezervēm vēdera daļā. Lielo šķirņu izturīgajiem suņiem parasti ir vairāk ķermeņa tauku, un tiem vēlams uzņemt mazāku kaloriju daudzumu, lai izvairītos no liekā svara.
Sterilizēts
Operācija, kas ierobežo kaķu vairošanos. Sterilizētiem kaķiem ir īpašas uztura prasības.

D

Dehidratācija
Mājdzīvnieka šķidrumu zudums. Dehidratācija var izraisīt dažādus veselības traucējumus, īpaši ādā.

T

Tauki
Uzturvielu grupa, kas nodrošina vairāk enerģijas nekā ogļhidrāti un olbaltumvielas. Tie ir svarīgi dzīvnieku veselībai. Ar uzturu uzņemtie tauki sagādā problēmas tikai tad, kad tos uzņem pārmērīgā apmērā ar našķiem un ēdiena pārpalikumiem.
Taukskābes
Neaizstājamās taukskābes ir nepieciešamas, lai dzīvniekiem nodrošinātu veselīgu uzturu. Daudzas PURINA® PRO PLAN® barības satur taukskābes, kas ir svarīgas visdažādākajām organisma funkcijām — no veselīga kažoka līdz kognitīvo procesu nodrošināšanai.
Triglicerīdi
Triglicerīds ir savienojums, kas veidojas no glicerīna un trim taukskābēm. Kaķu un suņu taukslānis sastāv galvenokārt no tiem.

Š

Šķiedrvielas
Sastāvdaļa, kas ir būtiska veselīgai gremošanai un zarnu darbībai. Šķiedrvielas kaķiem samazina spalvu kamolu veidošanos. Tās ir galvenā sastāvdaļa daudzās PURINA® PRO PLAN® suņu un kaķu barībās.

G

Grūsna
Dzīvnieka grūtniecības stāvoklis. Kaķiem grūsnības periods ilgst apmēram 64–67 dienas, suņiem — no 58 līdz 68 dienām.
Glikoze
Vienkāršs cukurs, kas cirkulē dzīvnieku asinīs. N enerģijas nodrošināšanai.
Glicerīdi
Glicerīdi ir savienojumi, kas veidojas starp vienu vai vairākām taukskābēm un glicerīnu. Glicerīdi ir atrodami augu eļļās un dzīvnieku taukos.

L

Lipeklis
Uzglabāšanas olbaltumviela, kas atrodama daudzos graudaugos. Tas mājdzīvniekiem var izraisīt alerģiskas reakcijas.
Laktācija
Piena sekrēcija no krūšu dziedzeriem un laiks, kad tiek baroti jaundzimušie.
Liels/ļoti liels suns
Pieaugušā vecumā sver vairāk nekā 25 kg.
Longevis
PURINA® PRO PLAN® uzturvielu maisījums, kas par vidēji vienu gadu pagarina veselīgas dzīves ilgumu kaķiem, kuri sasnieguši vismaz 7 gadu vecumu. Satur augstu vitamīnu līmeni, lai veicinātu imūnās, nieru un gremošanas sistēmas pareizu darbību, nodrošinot minerālvielu līdzsvaru veselīgai urīnceļu sistēmai.
Liekais svars
Ir svarīgi noskaidrot, kāds ir tava mājdzīvnieka vajadzībām atbilstošais veselīgais svars. Dzīvnieki ar lieko svaru ir vairāk pakļauti dažādām veselības problēmām, piemēram, cukura diabētam vai sirds problēmām. Konsultējies ar veterinārārstu par sava suņa vai kaķa vēlamo svaru. Lai aptuveni noteiktu, vai dzīvniekam ir veselīgs svars, tev, skatoties uz dzīvnieku no augšas, vajadzētu redzēt kaķa vai suņa vidukļa līniju.

H

Hidrolizēts
Molekulas ir sadalītas tik mazās daļiņās, ka tās nevar (vai ļoti reti var) izraisīt alerģisku reakciju.
Hipoalergēnisks
Hipoalerģiska mājdzīvnieku barībā netiek iekļauti biežākie alergēni, tā mazinot alerģisko reakciju risku kaķiem un suņiem.

I

Imūnsistēma
Orgānu tīkls ar šūnām, kas atpazīst svešas vielas dzīvnieka organismā un neļauj tām nodarīt ļaunumu. Veselīga imūnsistēma aizsargā pret patogēniem, vīrusiem, baktērijām, sēnītēm un parazītiem.
Insulīns
Hormons, kas regulē ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu absorbciju organismā. Nepieciešams glikozes apgādei un enerģijas nodrošināšanai.

Z

Zarnu flora
Veselīgi organismi dzīvnieku zarnās — baktērijas, sēnītes un raugs. Zarnu flora veicina veselīgu gremošanu, imunitāti, kā arī vitamīnu un minerālvielu sintēzi.
Zobakmens
Neredzams vai gaišs un mīksts slānis, kas pārklāj dzīvnieka zobus, it īpaši pēc ēdienreizēm. To var noņemt, tīrot zobus, vai arī novērst tā veidošanos, barojot dzīvnieku ar īpaši izstrādāto PURINA® PRO PLAN® barību.

V

Vidēja izmēra suns
Pieaugušā vecumā sver no 10 kg līdz 25 kg.
Vielmaiņa
Ķīmiskie procesi organismā, kas ļauj izmantot pārtiku enerģijas un augšanas nodrošināšanai.

M

Mikroflora
Zarnu baktēriju sistēma, kura līdzsvarotā stāvoklī veicina veselīgu gremošanu. PURINA® PRO PLAN® barībās ir vairākas sastāvdaļas, kas palīdz uzturēt mikrofloru.
Mazie un pudursuņi
Pieaugušā vecumā sver mazāk par 10 kg.

N

Nutrisavour 
PURINA® PRO PLAN® izcilu uzturvielu un gardu sastāvdaļu apvienojums, kuru tavs kaķis novērtēs.

P

Parazīti
Mikroorganismi, kas dzīvo mājdzīvniekos — gan iekšēji, gan ārēji. Parazīti var radīt dažādus traucējumus no caurejas līdz ādas niezei.
Prebiotika
Pārtikas sastāvdaļas, kas stimulē veselīgu mikroorganismu augšanu, īpaši zarnās. Dažos gadījumos tas notiek dabiski. Citas svarīgākās sastāvdaļas tiek uzņemtas ar PURINA® PRO PLAN® barību.
Probiotikas
Probiotikas ir dzīvas baktērijas un raugs, kas rodas dabiski veselīgā mājdzīvnieka gremošanas sistēmā. Uztura papildināšana ar pievienotām probiotikām palīdz nodrošināt veselīgu mikroorganismu līdzsvaru dzīvnieka zarnās.
Pilnvērtīga barība
Pilnvērtīga barība satur visas mājdzīvnieka veselības uzturēšanai nepieciešamās sastāvdaļas un uzturvielas un nodrošina pareizo enerģijas daudzumu. Pilnvērtīga pārtika ir veidota kā vienīgais mājdzīvnieka uzturavots bez vajadzības to papildināt.

J

Jaunpiens
Īpaša uzturviela, ko satur mātes pirmais piens. Lielais antivielu skaits stiprina imūnsistēmu.