Afenpinčers (pērtiķpinčers)

Affenpinscher
Lai arī izskata ziņā līdzīgs terjeram, ar nebēdnīgu, pērtiķim līdzīgu izteiksmi, afenpinčers tiek klasificēts kā istabas sunītis. Pilnībā pieauguša suņa augstums skaustā (no pēdām līdz lāpstiņu augšdaļai) ir no 24 līdz 28 cm, bet svars no 3 līdz 4 kg. Raupjais apmatojums parasti ir melns, ar nelielu pelēka toņa piejaukumu vai bez tā.
 • Nepieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama pamatlīmeņa dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda pusstundu ilgu pastaigu dienā
 • Neliela auguma suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama reizi nedēļā
 • Hipoalerģiska šķirne
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Nav sargsuns
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Draiskulīgie, komiskie afenpinčeri ir viena no vecākajām šķirnēm, kuras pirmsākumi meklējami 17. gadsimtā. Vācijā, kas ir to izcelsmes valsts, vārds „affen” nozīmē „pērtiķis”, bet vārda „pinscher” nozīme ir „terjers”. Afenpinčers ir divu citu šķirņu (beļģu grifonu un Briseles grifonu, kuru purniņš arī tiek raksturots kā pērtiķim līdzīgs) priekštecis. Lai arī afenpinčeram pilnībā piemīt terjeriem raksturīgā drosme un bezbailība, tomēr tas ir pārāk maza izmēra, lai būtu darba suns tādēļ, galvenokārt, pilda pavadoņa lomu.

Temperaments

Afenpinčers ir žirgts un pašpārliecināts, attiecīgās situācijās — apņēmīgs un bezbailīgs, taču ļoti mīl savus saimniekus. Tam ir tendence ar piesardzību izturēties pret svešiniekiem, un šī iemesla dēļ svarīga ir kucēnu socializācija.

Veselība

Afenpinčeri ir visnotaļ veselīgi suņi. Tomēr, tāpat kā daudziem mazajiem suņiem, tiem iespējama pārejoša ceļu bļodiņu izslīdēšana no vietas (ceļa skriemeļu izmežģījumi), gūžu un balsenes problēmas.

Fiziskās aktivitātes

Lai arī šis suns ir mazs, tas ir aktīvs un tam ir nepieciešams samērā daudz fizisko aktivitāšu (20–40 minūtes dienā). Tam patīk spēlēties, vingrinot prātu un ķermeni, taču rotaļām nevajadzētu būt pārlieku trakulīgām.

Uzturs

Dekoratīvajām šķirnēm ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka šie suņi ātri patērē enerģiju, savukārt to mazais kuņģa izmērs nozīmē, ka tos jābaro mazām porcijām, bet bieži. Maza izmēra suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs svarīgāko uzturvielu daudzums, kā arī lai krokešu izmērs būtu piemērots maza izmēra mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Kopšana

Raupjais, asais apmatojums vietām ir pinkains un dabiski izskatās samērā nekārtīgs. Tāpēc prasību attiecībā uz kopšanu nav daudz — pilnībā pietiks ar izsukāšanu reizi nedēļā.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.