Aļaskas malamuts

Alaskan Malamute
Malamuts, kas pēc izskata atgādina vilku, ir liels, iespaidīgs suns ar tipiskām špica iezīmēm (bieži vien virs muguras gredzenā saritināta aste, ļoti biezs apmatojums, stāvus saslietas ausis un ķīļveida galva). Pilnībā pieauguša Malamuta tēviņa augstums skaustā ir 64–71 cm, bet mātītes augstums skaustā ir 58–66 cm. Svars ir no 38 līdz 56 kg. Apmatojums iespējams dažādās krāsās un toņos — no baltas un gaiši pelēkas līdz melnai un no zeltainas līdz rudai un aknu krāsai, ar lāsumiem.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama papildu dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Ļoti slienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Vokāli ļoti aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Malamuti, kas ir klejojoša inuītu cilts Aļaskas ziemeļrietumu daļā, izveidoja šo šķirni smagu kravu vilkšanai ārkārtīgi skarbos laikapstākļos un kā palīgus medībās. Tam ir tie paši priekšteči, kas citām ziemeļu šķirnēm (piemēram, samojedu suņiem un Sibīrijas haskijiem), taču tas selekcionēts nevis ātrumam, bet gan spēkam. Ņemot vērā tā biezo, divkāršo apmatojumu, spēku un izturību, nav nekāds brīnums, ka malamuti ir palīdzējuši vest polāro ekspedīciju kravas, kas varētu būt pa spēkam tikai nedaudzām citām šķirnēm.

Temperaments

Tas izskatās kā vilks, taču neuzvedas kā vilks! Malamuts ir sirsnīgs, draudzīgs suns, taču, iespējams, ne ideālākais suns tiem, kas rūpes par suni uzņemas pirmo reizi. Tam patīk rakt un gaudot, un tas par medījumu ļoti bieži var uztvert mazas, pūkainas radībiņas — vāveres, kaķus vai mazus sunīšus. Šī iemesla dēļ ir svarīga rūpīga agrīna socializācija un dresūra visā dzīves laikā, tostarp darbs pie drošas klausīšanas atsaukšanas komandai.

Veselība

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, Aļaskas malamutiem ir iespējamas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Malamutiem dienā nepieciešamas vismaz pāris stundu ilgas fiziskās aktivitātes, taču ieteicams vairāk. Tam patīk vilkt pavadu, tāpēc iešanu pavadā būtiski uzsākt jau no mazotnes! Daudziem patīk suņu kross, kur tie skrien kopā ar saimniekiem, taču ir jāizvairās no intensīvas fiziskās slodzes karstumā.

Uzturs

Salīdzinot ar mazāka izmēra suņiem, liela izmēra suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem. Aļaskas malamuti ir uzņēmīgi pret meteorismu (vēdera uzpūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Kopšana

Malamuta biezā pavilna, kas var būt pat piecus centimetrus bieza, apvienojumā ar biezu, raupju akotu nodrošina labu aizsardzību pret sliktiem, bargiem laikapstākļiem. Taču mājoklī ar centrālapkuri ir iespējama samērā intensīva apmatojuma izkrišana! Daudz izkritušā apmatojuma var savākt, katru dienu to izsukājot.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.