Basets

Basset Hound
Baseti (basethaundi) ir iespaidīgi suņi ar īsām kājām (šķirnes nosaukums „basets” ir cēlies no franču valodas vārda „bas”, kas nozīmē „zems”). Īsais, gludais apmatojums var būt jebkādā medību suņa krāsā, taču parasti tas ir trīskrāsains (melna, dzeltenbrūna un balta) vai divkrāsains (citrondzeltena un balta). Pieaugušu basetu augstums skaustā ir 33–38 cm, bet svars — no 18 līdz 27 kg.
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda stundu ilgu pastaigu dienā
 • Vidēja auguma suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Vokāli ļoti aktīvs suns
 • Nav sargsuns
 • Lieliski satiek ar citiem mājas mīluļiem
 • Lielisks ģimenes suns

Izcelsme

Baseta pirmsākumi meklējami 16. gadsimtā Francijā. Viduslaiku mūki tos šo šķirni selekcionēja medībām no aizsega. Tomēr īstos ziedu laikus šī šķirne piedzīvoja Britu Salās 19. gadsimta otrajā pusē. Tornonas Marķīza medību suņu pāris 1866. gadā tika atvests Anglijas lordam Galvejam, šie kucēni vēlāk nonāca lorda Onslova rīcībā, kuram izdevās iegūt izcilus suņus, krustojot tos ar no Normandijas ievestiem koltro suņiem. Drīz vien šī ievešana tika izbeigta, un patstāvīgi tika izkopts baseta šķirnes britu paveids.

Temperaments

Par spīti īgnajam un nopietnajam izskatam baseti ir sabiedriski, mierīgi un rotaļīgi. Tie sirsnīgi izturas pret cilvēkiem, mīl bērnus un labi satiek ar citiem suņiem un mājdzīvniekiem. Tie ļoti draudzīgi izturas pret svešiniekiem, taču, sajūtot briesmas, skaļi rej. Tiem obligāti nepieciešama sabiedrība, tāpēc, ja tie jāatstāj vieni, labāk atstāt tos cita suņa sabiedrībā.

Veselība

Basethaundu (basetu) izplatītākās veselības problēmas ir saistītas ar to miesasbūvi. Tiem biežāk iespējamas muguras problēmas un patoloģiska locītavu (it īpaši elkoņu) attīstība, un šos traucējumus vēl problemātiskākus var padarīt virsnormas svars. Tiem biežāk iespējamas arī ausu un ādas infekcijas, kā arī dažādas acu problēmas. Šī iemesla dēļ regulāri jāveic ausu, ādas un acu pārbaudes.

Fiziskās aktivitātes

Šiem suņiem dienā nepieciešamas apmēram stundu ilgas fiziskās aktivitātes. Basetam pie pirmās izdevības ir nosliece uz laiskumu, taču, lai tie neiedzīvotos pārlieku jūtamā virsnormas svarā un tiem tādēļ vēlāk dzīves laikā nerastos muguras problēmas, ir svarīgi, lai tiem būtu nodrošinātas pietiekamas fiziskās aktivitātes. Fiziskās aktivitātes tomēr jāierobežo straujās augšanas periodos, jo pretējā gadījumā ir iespējamas locītavu problēmas. Ķermeņa garuma dēļ basetiem līdz 18 mēnešu vecumam nedrīkst ļaut kāpt augšup vai lejup pa kāpnēm.

Uzturs

Tava suņa uzturā pareizi līdzsvarotām ir jābūt visām svarīgākajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi kontrolēt miesasbūves indikatorus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka sunim ir ideāls ķermeņa stāvoklis, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar attiecīgās barības lietošanas vadlīnijām. Baseti ar plato krūtežu ir uzņēmīgi pret meteorismu (vēdera uzpūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Kopšana

Īsais, gludais apmatojums ir viegli kopjams. Viss, kas parasti nepieciešams, ir ātra izsukāšana reizi nedēļā. Kad nepieciešams, iztīri ādas krokas, kā arī regulāri pārbaudi to garās ausis, lai laicīgi pamanītu iespējamās problēmas.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.