Beļģu aitusuns (Grīnendāls)

Belgian Shepherd Dog Groenendael
Grīnendāls ir vidēja lieluma, garspalvains suns ar taisnstūrveida ķermeņa aprisēm. Lai arī ierindas cilvēki to bieži jauc ar garspalvaino vācu aitusuni, tam ir izteiktāks taisnstūrveida profils, vieglāki kauli, smalkāka galva un vieglas, mundras kustības. Grīnendāls ir melns, un pieaugušu tēviņu augstums skaustā ir no 61 līdz 66 cm, bet pieaugušu mātīšu augstums skaustā ir 56–61 cm. To svars ir no 27,5 līdz 28,5 kg.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama papildu dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Pastāv četri beļģu aitusuņu šķirnes paveidi: grīnendāls, tervirens, malinuā un lakenuā. To nosaukumi darināti no Beļģijas reģioniem, no kurienes tie cēlušies. Beļģijas strādīgie aitusuņi ir pazīstami jau kopš viduslaikiem. 19. gadsimta 90. gados kāds Beļģijas Veterinārijas zinātņu skolas profesors dokumentēja beļģu aitusuņu šķirnes dažādu paveidu standartus. Tajos atzīmēts, ka tie visi ir līdzīgi, un galvenā atšķirība attiecas uz šo paveidu apmatojumu. Vēlāk profesors šķirni sadalīja paveidos un ieteica tos audzēt kā atsevišķas šķirnes. Grīnendāls ir selekcionēts, krustojot melnas krāsas beļģu aitusuņa kuci ar citu melnas krāsas ganu suni. Iegūtais metiens kļuva par grīnendāla šķirnes pirmsākumu.

Temperaments

Grīnendāls ir sirsnīgs, uzticīgs pavadonis, kas vēlas iesaistīties itin visā. Sajūtot, ka tas nepieciešams, šiem suņiem ātri vien ieslēgsies dabiskie sargāšanas instinkti. Tie aizsargās savas mājas un ģimenes locekļus, tāpēc nav ieteicams rosināt šos suņus likt lietā savus sargāšanas instinktus jau no mazotnes, bet gan ļaut tiem sākt sargāt „parastās” situācijās. Šīs šķirnes suņiem nepieciešama agrīna, rūpīga socializācija.

Veselība

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, visiem beļģiešu paveidiem ir iespējamas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Grīnendālam dienā nepieciešamas divas vai vairāk stundu ilgas fiziskās aktivitātes un prātu stimulējošas nodarbes, un tamdēļ tie gūst ļoti labus panākumus veiklības sacensībās un sacensībās paklausībā. Tie ir ļoti aktīvi suņi, un, ja tiem būs visu dienu jāpaliek mājās vieniem, tie nebūs jūsu ģimenei piemēroti mājdzīvnieki.

Uzturs

Salīdzinot ar mazāka izmēra suņiem, liela izmēra suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem.

Kopšana

Grīnendāls ir garspalvains suns, kas jākopj vairākas reizes nedēļā. Tam ir garš, taisns un biezs akots ar ārkārtīgi blīvu pavilnu. Tēviņiem apmatojums ir garāks nekā mātītēm, un tēviņiem salīdzinājumā ar mātītēm ap kaklu ir arī pamanāmākas krēpes

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.