Beļģu aitusuns (Malinuā)

Belgian Shepherd Dog Malinois
Malinuā ir vidēji liela izmēra, īsspalvains suns ar taisnstūrveida ķermeņa aprisēm. Lai arī ierindas cilvēki to bieži jauc ar vācu aitusuni, tam ir izteiktāks taisnstūrveida profils, vieglāki kauli un smalkāka galva. Malinuā ir sirmā, rudā vai pelēkā krāsā ar pelēka toņa spalvu galiem. Tiem parasti ir tumšāka aste vai melns astes gals, purnā ir melna maska, un ausis lielākoties ir melnas. Pieaugušu tēviņu augstums skaustā ir no 61 līdz 66 cm, bet mātīšu — no 56 līdz 61 cm. To svars ir no 27,5 līdz 28,5 kg.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama papildu dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Pastāv četri beļģu aitusuņu šķirnes paveidi: grīnendāls, tervirens, malinuā un lakenuā. To nosaukumi darināti no Beļģijas reģioniem, no kurienes tie cēlušies. Beļģijas strādīgie aitusuņi ir pazīstami jau kopš viduslaikiem. 19. gadsimta 90. gados kāds Beļģijas Veterinārijas zinātņu skolas profesors dokumentēja beļģu aitusuņu šķirnes dažādu paveidu standartus. Tajos atzīmēts, ka tie visi ir līdzīgi, un galvenā atšķirība attiecas uz šo paveidu apmatojumu. Vēlāk profesors šķirni sadalīja paveidos un ieteica tos audzēt kā atsevišķas šķirnes. Malinuā bija pirmais no beļģu aitusuņiem, kas tika selekcionēts un audzēts kā šķirnes paveids. Tas arī pirmais kļuva populārs.

Temperaments

Malinuā nav šķirne tiem saimniekiem, kuri vēlas „vienkārši suni”, jo tas ir sirsnīgs, uzticīgs pavadonis, kas sargā māju un ģimenes locekļus un kam nepieciešams pieredzējis saimnieks. Tāpat kā visām šķirnēm, kam piemīt sargāšanas instinkti, arī šiem suņiem tos rosināt jau no mazotnes nav ieteicams, jo tie var sākt mēģināt sargāt neatbilstīgās situācijās. Dabiskie sargāšanas instinkti nostrādās, ja un kad tas būs nepieciešams.

Veselība

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, visiem beļģiešu paveidiem ir iespējamas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Malinuā katru dienu nepieciešamas vismaz divas stundas ilgas fiziskas un prātu stimulējošas aktivitātes un dresūra. Šie ļoti labi dresējamie suņi var gūt lieliskus panākumus veiklības sacensībās, sacensībās paklausībā un citos suņu sporta veidos. Tie ir ļoti aktīvi suņi, un, ja tiem būs visu dienu jāpaliek mājās vieniem, tie nebūs jūsu ģimenei piemēroti mājdzīvnieki.

Uzturs

Salīdzinot ar mazāka izmēra suņiem, liela izmēra suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem.

Kopšana

Malinuā ir īsspalvains suns ar pūkainu pavilnu. Apmatojums ir biezāks uz astes un ap kaklu un garāks uz pakaļkājām, bet aste ir kupla. Tā kā malinuā apmatojums ir viegli uzturams, tas jākopj tikai reizi nedēļā.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.