Bernes ganu suns

Bernese Mountain Dog
Uzkrītoši aristokrātiskais Bernes ganu suns ir viens no vispievilcīgākajiem Šveices darba suņiem. Tā apmatojums ir mīksts, zīdains un ar biezu pavilnu, un tas vienmēr ir piķa melns ar baltu purnu un baltu laukumu pierē, baltu krūšu daļu, baltām ķepām un baltu astes galu. Kāju un vaigu melnbalto krāsu nodala piesātināti kastaņbrūns vai dzeltenbrūns apmatojums. Pieaugušu šo spēcīgo un robusto suņu mātīšu augstums skaustā ir no 58 līdz 66 cm, bet tēviņu — no 64 līdz 70 cm. Abu dzimumu suņu svars ir no 40 līdz 44 kg.
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda mierīgas pastaigas
 • Izbauda stundu ilgu pastaigu dienā
 • Milzīga auguma suns
 • Ļoti slienājas
 • Kopšana nepieciešama katru dienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Klusējošs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Lieliski satiek ar citiem mājas mīluļiem
 • Lielisks ģimenes suns

Izcelsme

Bernes ganu suņu šķirnes pirmsākumi meklējami 2000 gadu senā pagātnē, kad romieši kopā ar saviem lopu dzinējiem un sargsuņiem iekaroja pašreizējās Šveices teritoriju, kas toreiz bija pazīstama kā Helvēcija. Romiešu suņi ar mastifam tipisko miesasbūvi, iespējams, tika sakrustoti ar ganāmpulku sargsuņiem, kas varēja izturēt Alpu skarbos laikapstākļus un arī darīja maigāku to temperamentu. Bernes ganu suņi tad tika izmantoti kā ratu vilcēji austo preču vai piena produktu pārvadāšanai no ciema uz ciemu.

Temperaments

Bernes ganu suņi ir labsirdīgi suņi, kam patīk būt iesaistītiem visā ģimenē notiekošajā, un tādēļ tie ir lieliski pavadoņi. Tie ir sirsnīgi, pacietīgi un īpaši labi izturas pret bērniem, nepieciešamības gadījumā tos aizsargājot. Tiem nepieciešama cilvēku sabiedrība un sirsnība. Tie rej, paziņojot par svešinieka ierašanos, taču ātri vien nomierinās. Radinot pie kaķiem un citiem mājdzīvniekiem jau no mazotnes, šie suņi ar tiem satiek labi.

Veselība

Visizplatītākā Bernes ganu suņu problēma ir noteiktu veidu īpaši agresīvi audzēji, kas tiem ir īpaši raksturīgi. Šī iemesla dēļ šiem suņiem bieži vien ir īss mūžs. Tāpat kā daudziem liela izmēra suņiem, tiem ir iespējama arī gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt gūžu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Kucēnu vecumā jāierobežo fiziskās aktivitātes, lai pareizi veidotos kauli un locītavas. Kad suņi sasniedz viena gada vecumu, tos var palaist brīvi izskrieties bez saites. Pieaugušiem Bernes ganu suņiem dienā nepieciešamas apmēram stundu ilgas fiziskās aktivitātes.

Uzturs

Milzu izmēra suņi, kam ir arī milzīga apetīte, gūst labumu no citādi sabalansētām minerālvielām un dažādām vajadzībām paredzētiem vitamīniem saistībā ar locītavām un skrimšļiem. Bernes dzinējsuņi ir arī uzņēmīgi pret meteorismu (vēdera uzpūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Kopšana

Lai Bernes aitusuņa apmatojums nesaveltos, kā arī lai mazinātu apmatojuma izkrišanu, to ieteicams kopt katru dienu. Regulāri jāizcērp apmatojums starp pēdu spilventiņiem.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.