Briseles grifons

Griffon Bruxellois (Short/rough coat)
Ir divu veidu Briseles grifoni: ar raupju vai ar gludu apmatojumu. Grifona īpašā pazīme ir mopsim līdzīgais purniņš. Deguns — samērā īss un augšupvērsts. Vēl viena mopsim līdzīgā pazīme ir lielās, uz āru izvirzītās acis, kā arī uz priekšu izvirzītais apakšžoklis. Šī iemesla dēļ dažiem cilvēkiem grifons atgādina pērtiķi. Šis suns var būt ruds, melns vai melni lāsumains. Pieaugušu suņu augstums skaustā ir 18–20 cm, bet svars — no 2 līdz 5 kg.
 • Nepieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama pamatlīmeņa dresūra
 • Izbauda mierīgas pastaigas
 • Izbauda pusstundu ilgu pastaigu dienā
 • Maza auguma dekoratīvais suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Briseles grifons ir beļģu suņu šķirne, kas selekcionēta 19. gadsimtā, krustojot afenpinčerus, mopšus un beļģu staļļu suņus. Divriču ekipāžu kučieriem bija vajadzīgs mazs, saprātīgs sunītis, kas sargā ekipāžu un staļļos tiek galā ar grauzējiem. Ielas suņu izturība apvienojumā ar afenpinčeru saprātu kučieriem lieti noderēja. Vēlāk tika veikta krustošana ar angļu miniatūrajiem spanieliem, tādējādi grifonam izveidojot purniņu, kas ļoti atgādināja cilvēka seju, un pastāv iespēja, ka kādā no šķirnes selekcionēšanas posmiem ir iejaukti arī Jorkšīras terjeri.

Temperaments

Grifons nav ieteicams kā pavadonis bērniem, jo mežonīga rotaļāšanās reizēm var tikt pārprasta, un suns bērnu klātbūtnē var nobīties un kļūt neprognozējams. Grifoni var būt ietiepīgi, taču tie ātri mācās un ir izdresēti, lai gūtu ļoti labus panākumus dažādos suņu sporta veidos. Tiem patīk būt saimnieka tuvumā, un, ilgstoši atstājot šos suņus vienus, tie var kļūt destruktīvi.

Veselība

Šīs šķirnes suņiem nav daudz specifisku veselības problēmu, taču, tāpat kā citu šķirņu suņiem, kam ir samērā pieplacināta purna daļa, tiem ir iespējama apgrūtināta elpošana un acu problēmas. Tāpat kā daudziem maza izmēra suņiem, tiem iespējama arī pārejoša ceļu bļodiņu izslīdēšana no vietas (ceļa skriemeļu izmežģījumi). Vispāratzīta šīs šķirnes suņiem ir iedzimta muguras problēma, un tāpēc vaislas suņiem jāveic attiecīgais skrīnings.

Fiziskās aktivitātes

Aktīvajiem grifoniem, kam piemīt terjera iezīmes, patīk kārtīgi izskraidīties, taču tie labi pielāgojas arī dzīvei dzīvoklī. Tam nepieciešamas apmēram pusstundu ilgas fiziskās aktivitātes dienā.

Uzturs

Dekoratīvajām šķirnēm ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka šie suņi ātri patērē enerģiju, savukārt to mazais kuņģa izmērs nozīmē, ka tos jābaro mazām porcijām, bet bieži. Maza izmēra suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs svarīgāko uzturvielu daudzums, kā arī lai krokešu izmērs būtu piemērots maza izmēra mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Kopšana

Suņiem ar raupjo apmatojumu tas ir nedaudz garāks pie vaigiem, zoda, deguna un acīm. Apmatojumam nav nepieciešama intensīva kopšana. Raupjais apmatojums trīs reizes gadā jāizplūkā, izņemot purna daļas apmatojumu, kas jānolīdzina ar šķērēm. No purna apmatojuma regulāri jāizķemmē barības pārpalikumi. Gludspalvainie suņi samērā intensīvi maina apmatojumu, un izkritušais apmatojums samērā bieži jāiztīra ar gumijoto cimdu. Abu paveidu suņi labi pacieš biežu ādas kroku tīrīšanu.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.