Čehu terjers

Cesky Terrier
Čehu terjers ir maza/vidēja izmēra suns ar īsām kājām. Pilnībā pieauguša suņa augstums skaustā ir 25–32 cm, bet svars — no 6 līdz 10 kg. Pieaugušam tēviņam ideālais augstums skaustā ir 29 cm, bet mātītei — 27 cm. Garais apmatojums var būt pelēkzils vai gaiši brūns.
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda mierīgas pastaigas
 • Izbauda stundu ilgu pastaigu dienā
 • Neliela auguma suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Vokāli ļoti aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Šis Čehijas nacionālais suns ir samērā jauna šķirne, kuru 1949. gadā radīja suņu audzētājs un ģenētiķis Františeks Horaks. Horaks bija medību cienītājs, un viņš izlēma sakrustot skotu terjeru un siljemterjeru, lai tādējādi iegūtu mazāka izmēra suni darbam barā un arī līšanai dzīvnieku pazemes alās, kas nebija pa spēkam skotu terjeriem un siljemterjeriem. Čehu terjeri tika izmantoti, lai medītu visa veida medījumu no lapsām, trušiem un citiem medījamajiem dzīvniekiem vai putniem līdz mežacūkām!

Temperaments

Čehu terjers attiecībās ar cilvēkiem ir maigas dabas terjers. Tas var būt atturēts pret svešiniekiem, taču pret tiem, ko ir iepazinis, tas ir draudzīgs. Tam joprojām ir izteikti strādātgribas instinkti — tas ir izturīgs un veikls suns, kam ir daudz enerģijas un piemīt liela izturība. Tas var būt ietiepīgs, taču, esot pareizajai motivācijai, var būt ļoti daudzpusējs, un tādēļ ir piedalījies suņu sportā, kur tiek vērtēta paklausība un veiklība.

Veselība

Čehu terjeri ir visnotaļ veselīgi suņi. Tomēr, tāpat kā daudzu citu mazāko šķirņu suņiem, tiem iespējama arī pārejoša ceļu bļodiņu izslīdēšana no vietas (ceļa skriemeļu izmežģījumi).

Fiziskās aktivitātes

Čehu terjeriem dienā nepieciešamas stundu ilgas fiziskās aktivitātes. Atlaižot no pavadas, tam var nostrādāt mednieka instinkti, un tādēļ pirms laišanas bez pavadas sabiedriskās vietās ir jābūt drošam, ka suns pārliecinoši klausa atsaukšanas komandai.

Uzturs

Maza izmēra suņiem ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka tie ātri patērē enerģiju, savukārt to mazais kuņģa izmērs nozīmē, ka tos jābaro mazām porcijām un bieži. Maza izmēra suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs svarīgāko uzturvielu daudzums, kā arī lai krokešu izmērs būtu piemērots maza izmēra mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Kopšana

To vidēji garais, viegli viļņainais apmatojums jākopj samērā daudz, taču ne tik daudz, cik vairumam terjeru, kam izkritušais apmatojums tiek izplūkāts ar roku. Čehu suņiem apmatojums jānolīdzina ik pēc sešām līdz astoņām nedēļām un jāsukā vismaz reizi nedēļā, īpašu uzmanību pievēršot garajam apmatojumam purna daļā, uz kājām un uz vēdera.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.