Dalmācietis

Dalmatian
Šķirne izceļas ar unikālo, lāsumoto apmatojumu, kas ir īss, gluds un mirdzošs. Lāsumi var būt melni vai aknu brūni uz balta fona. Dalmāciešiem ir taisnstūrveida profils, kas liecina, ka tie ir līdzsvaroti, spēcīgi, muskuļoti suņi. Pieauguši dalmācieši sver 23–25 kg. Pieaugušu tēviņu augstums skaustā ir 58–61 cm, bet pieaugušu mātīšu augstums skaustā ir 56–58 cm.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rej, ir modrs un nodrošina fizisko aizsardzību
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Dalmācieši ir sena šķirne, kuras pirmsākumi meklējami 2000. gadā p. m. ē. — suņi ar punktotu apmatojumu redzami uz grieķu frīzēm un plāksnēm, kur tie attēloti strādājam kopā ar senās Grieķijas, Romas un Ēģiptes kaujas ratiem. Ļoti senas liecības par šīs šķirnes suņiem atrastas Dalmācijā, Dienvidslāvijā, no kurienes arī cēlies šķirnes nosaukums. Dalmācieši ir izmantoti kā kara suņi, robežu patrulētāji, ratu vilcēji, aitu gani, medību suņi, cirka suņi un, protams, kariešu sargātāji. Lai arī kāda būtu dalmāciešu izcelsme, tie ar zirgiem kopā ir strādājuši vismaz kopš viduslaikiem.

Temperaments

Dalmācieši ir draudzīgi un komunikabli, taču, nenodrošinot pietiekamas fiziskas aktivitātes, tie var kļūt hiperaktīvi. Dalmācieši ir uzticīgi un lojāli un vienmēr vēlas izpatikt; tiem patīk uzturēties sabiedrībā un delverēties. Tomēr dažiem saimniekiem to spēks un izturība dažkārt var būt pārāk liels izaicinājums. Dalmācieši parasti sāk kļūt rāmāki no divu gadu vecuma vai dažkārt pat vēlāk!

Veselība

Šīs šķirnes suņiem izplatītākā veselības problēma ir kurlums, un izmeklējumus kurluma konstatēšanai suņiem var veikt jau no mazotnes Tie ir arī uzņēmīgi pret noteiktu urīnpūšļa akmeņu veidošanos.

Fiziskās aktivitātes

Dalmāciešu kucēniem nedrīkst būt pārlieku lielas fiziskās aktivitātes. Pieauguši dalmācieši ir ārkārtīgi izturīgi un mērenā tempā var doties uz priekšu gandrīz bezgalīgi. Labas fiziskās formas pieaugušam sunim ieteicamas divas un vairāk stundu ilgas fiziskās aktivitātes dienā apvienojumā ar dresūru un smadzeņu treniņu, lai stimulētu tā prātu, kā arī vingrinātu ķermeni. Mednieka instinktu dēļ šiem suņiem patīk skriet, lēkt un rāpties, un tādēļ, rūpējoties par to drošību, pastāvīgi jāievēro piesardzība.

Uzturs

Tava suņa uzturā pareizi līdzsvarotām ir jābūt visām svarīgākajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi kontrolēt miesasbūves indikatorus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka sunim ir ideāls ķermeņa stāvoklis, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar attiecīgās barības lietošanas vadlīnijām.

Kopšana

Tā kā dalmāciešiem ir īss un ciets apmatojums, tiem nav nepieciešama ne apgrūtinoša kopšana, nedz nolīdzināšana. Pietiek reizi nedēļā nobraucīt suņa apmatojumu ar kopšanai paredzētu gumijoto cimdu, lai atbrīvotos no izkritušā apmatojuma, bet pēc tam noslaucīt ar mīkstu drānu, lai uzlabotu mirdzumu.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.