Gaskoņas zilpelēkais basets

Basset Bleu de Gascogne
Zilpelēkais basets ir dižciltīga izskata medību suns ar basetam tipiski garu ķermeni un īsām kājām. Spēcīgs un atlētisks — šis suns tomēr nav ne smagnējs, nedz arī neveikls. Pilnībā pieauguša šī vidējā izmēra suņa augstums skaustā ir 30–38 cm, bet svars — apmēram 7 - 9 kilogrami. Uzkrītošākā īpašība ir apmatojuma krāsa — melna uz balta fona, ko klāj melnas krāsas lāsumi, radot gaišzila toņa iespaidu. Vēl viena iezīme ir arī tipiskie dzeltenbrūnās krāsas lāsumi (sīkāku informāciju skatīt šķirnes standartā).
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama papildu dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda vienu līdz divas stundas ilgu pastaigu dienā
 • Vidēja auguma suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama reizi nedēļā
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Nav sargsuns
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Lielisks ģimenes suns

Izcelsme

Francija ir daudzu medību suņu izcelsmes zeme, un, kā jau liecina nosaukums, starp tiem ir arī Gaskoņas zilpelēkais basets — suns, kas izcēlies Francijas dienvidrietumos esošajā Gaskoņā. Zilie medību suņi no šī reģiona ir rakstos tiek minēti jau no 12. gadsimta, un ir norādīts, ka tie palīdzējuši medīt mežacūkas un vilkus, kā arī briežus. Šī šķirne 20. gadsimta sākumā gandrīz izmira, taču uz izmiršanas robežas bijušo zilpelēko basetu izdevās saglabāt, suņu audzēšanas programmās izmantojot Gaskoņas zilpelēko basetu ar garākām kājām.

Temperaments

Gaskoņas zilpelēkais basets mīl savus ģimenes locekļus un draugus, bet mēdz būt nedaudz atturīgs attiecībās ar citiem. Tam jābūt „gudram” un „bezbailīgam” (šie vārdi suņu šķirņu standartos sastopami ļoti reti), apliecinot, ka šī šķirne ir unikāla! Tāpat kā visiem pēddziņiem, arī zilpelēkajam basetam vislielāko prieku sagādā pēdu dzīšana, sajūtot interesantu aromātu.

Veselība

Zilpelēkajiem basetiem nav daudz iedzimtu veselības problēmu. Tāpat kā citiem suņiem ar šādu ķermeņa formu, tiem biežāk iespējamas muguras problēmas un patoloģiska locītavu attīstība.

Fiziskās aktivitātes

Kā vairums medību suņu, Gaskoņas zilpelēkais basets, sekojot savam degunam, var kļūt «kurls», tāpēc tam ir svarīgi iemācīt klausīt atsaukšanas komandai, kā arī trenēt to bez saites tikai drošās vietās, kur nenotiek transporta kustība. Tas ir selekcionēts ilgām, nesteidzīgām medībām, un tādēļ tas ir nevis īsu distanču sprinteris, bet gan darbarūķis-gargabalnieks, kam, lai izliktu savu enerģiju, dienā nepieciešamas pāris stundas ilgas fiziskās aktivitātes ar iespēju likt lietā savu ožu.

Uzturs

Tava suņa uzturā pareizi līdzsvarotām ir jābūt visām svarīgākajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi kontrolēt miesasbūves indikatorus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka sunim ir ideāls ķermeņa stāvoklis, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar attiecīgās barības lietošanas vadlīnijām. Zilpelēkie baseti ir uzņēmīgi pret meteorismu (vēdera uzpūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Kopšana

Īsais, blīvais apmatojums ir viegli kopjams. Nedaudz biežāk kā reizi nedēļā tas jāizsukā, lai atbrīvotos no izkritušā apmatojuma un uzturētu to veselīgā izskatā. Ja nepieciešams, saimnieks šo suni var laiku pa laikam izvannot. Rūpīgi jāseko līdzi to ausu stāvoklim, jo ierobežotās gaisa plūsmas dēļ ir iespējamas ausu infekcijas.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.