Kernterjers

Cairn Terrier
Spēcīgās miesas būves kernterjers ar īsajām kājām izskata ziņā atgādina lapsu, tam ir ciets apmatojums un mazas, smailas austiņas. Lai arī suns nav masīvas miesas būves, tas ir samērā muskuļots, veikls maza izmēra sunītis ar cietu un biezu ārējo apmatojumu un īsu, mīkstu, blīvu pavilnu. Kernterjers var būt krēmkrāsas, kvieškrāsas, ruds, pelēks vai gandrīz melns ar visu krāsu raibumiem. Pieauguša kernterjera augstums skaustā ir 28–31 cm, bet svars — apmēram 6–7,5 kg.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda stundu ilgu pastaigu dienā
 • Neliela auguma suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama reizi nedēļā
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Kernterjeru dzimtene ir Skotijas rietumu salas (it īpaši Skajas sala), un tie ir pazīstami kopš 16. gadsimta. Šķirnes nosaukums radies no akmens krāvumiem, ar kuriem tika iezīmētas robežas vai kapuvietas. Šie akmens krāvumi kļuva par lapsu un citu grauzēju iemīļotām slēpšanās vietām, un šo kaitīgo dzīvnieku apkarošanai tika audzēti mazie, taču bezbailīgie kernterjeri. No lielā izmēra, terjeram tipiskās miesasbūves suņiem lēnām izveidojās četras atsevišķas šķirnes: kernterjers, skaiterjers, Vesthailendas baltais terjers un skotu terjers.

Temperaments

Šie ir dzīvespriecīgi, modri, žirgti un ekstraverti suņi, kurus var iemācīti lieliski dzīvot kopā ar bērniem. Tie satiek arī ar citiem suņiem, taču daži var būt nepiekāpīgāki. Tomēr tiem jau no mazotnes jāiemāca pieņemt kaķus un citus mājdzīvniekus, lai lielākā vecumā tiem nebūtu vēlmes dzīties tiem pakaļ. Šie suņi var būt neatkarīgi un stūrgalvīgi, tāpēc ir svarīga ir saudzīga, konsekventa dresūra.

Veselība

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, kernterjeriem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu problēmas un gūžu un elkoņu displāzija (locītavu problēmas, kas var būt sāpīgas un izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus. Tāpat kā daudziem mazajiem suņiem, tiem iespējama arī pārejoša ceļu bļodiņu izslīdēšana no vietas (ceļa skriemeļu izmežģījumi) un vēl kāda no gurnu veselības problēmām.

Fiziskās aktivitātes

Šīs šķirnes suņi ir enerģijas pārpilni, un tiem ir jādod laiks gan izskraidīties, gan izspēlēties — vismaz stundu dienā. Tomēr šo suņu mednieka instinkti ir tik spēcīgi, ka tie metīsies pakaļ medījumam. Šī iemesla dēļ fiziskās nodarbes bez pavadas pieļaujamas tikai drošās vietās, kā arī tad, ja suns pilnībā klausa atsaukšanas komandai. To terjeram raksturīgā daba liek tiem rakņāties gan laukā, gan rožu dārzā, un tāpēc būtu labi, ja sunim būtu pašam sava rakņāšanās vieta!

Uzturs

Maza izmēra suņiem ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka tie ātri patērē enerģiju, savukārt to mazais kuņģa izmērs nozīmē, ka tos jābaro mazām porcijām un bieži. Maza izmēra suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs svarīgāko uzturvielu daudzums, kā arī lai krokešu izmērs būtu piemērots maza izmēra mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Kopšana

Kernterjera pret laikapstākļiem noturīgais, divkāršais apmatojums jāsukā un jāķemmē reizi nedēļā. Apmatojuma maiņas periodos, kas parasti ir divas reizes gadā, izkritušais apmatojums var būt jāizplūkā ar roku.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.